Franskmænd i dansk storage-opkøb

Den franske distributør Logix køber den danske storage-distributør Four Leaf Technologies med cirka 100 ansatte for omkring 34 millioner kroner. Franskmændene har også købt Citrix-distributøren Comentor, som bliver lagt ind under Four Leaf.

Den franske it-distributør Logix stormer ind på det danske marked med to opkøb, som ejeren, Groupe Open, offentliggør som en samlet, strategisk satsning.

Franskmændene sætter sig på Aalborg-selskabet Comentor, som distribuerer Citrix-software, og på den langt større storage-distributør Four Leaf Technologies.

Prisen for at købe Comentor er ikke offentliggjort, men ifølge en meddelelse fra Groupe Open koster det franskmændene omkring 34 millioner kroner at overtage 76 procent af aktierne i Four Leaf.

Ifølge Jørgen Winther er det dog ikke hele sandheden om prisen for Four Leaf, men han afviser selv at give flere detaljer.

Four Leaf gik selv på jagt

Ifølge stifteren indledte Four Leaf med omkring 100 medarbejdere, heraf de 65 Danmark, selv jagten på en udenlandsk partner.

- Hvis vi gerne vil fortsætte med at vokse, så er vi nødt til at skaffe noget kapital og skabe en større slagkraft, end vi har alene, forklarer Jørgen Winther.

Seneste regnskab, der sluttede 30. juni sidste år, viser dog ikke vækst, men et lille dyk i Århus-distributørens omsætning til 560 millioner kroner. Også overskuddet var dengang på skrump, men Jørgen Winther understreger, at det er gået bedre i det nuværende regnskabsår. Han afviser derfor, at han følte sig presset til at sælge, og han lægger vægt på, at han fortsætter i spidsen for den danske virksomhed.

Avancerede systemer

Dermed bliver han også chef for de syv medarbejdere fra Citrix-distributøren i Aalborg, der skal lægges sammen med Four Leaf.

- Vi har ikke selv Citrix i dag, men det er et af de områder, vi gerne vil ekspandere i, fortæller Jørgen Winther.

Four Leaf distribuerer avancerede it-systemer inden for server og storage fra blandt andre IBM, HP og Veritas. Logix har mange af de samme agenturer, oplyser Jørgen Winther.

- Vi sælger ikke bare vores varer hen over disken, men som integrerede løsninger. Vi har også presales-funktioner og service, og det samme gælder vores nye ejer. Derfor passer vi så godt sammen, mener Jørgen Winther.

Det lykkedes ikke umiddelbart at få en kommentar til opkøbene fra Logix.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,