Franskmænd i dansk storage-opkøb

Den franske distributør Logix køber den danske storage-distributør Four Leaf Technologies med cirka 100 ansatte for omkring 34 millioner kroner. Franskmændene har også købt Citrix-distributøren Comentor, som bliver lagt ind under Four Leaf.

Den franske it-distributør Logix stormer ind på det danske marked med to opkøb, som ejeren, Groupe Open, offentliggør som en samlet, strategisk satsning.

Franskmændene sætter sig på Aalborg-selskabet Comentor, som distribuerer Citrix-software, og på den langt større storage-distributør Four Leaf Technologies.

Prisen for at købe Comentor er ikke offentliggjort, men ifølge en meddelelse fra Groupe Open koster det franskmændene omkring 34 millioner kroner at overtage 76 procent af aktierne i Four Leaf.

Ifølge Jørgen Winther er det dog ikke hele sandheden om prisen for Four Leaf, men han afviser selv at give flere detaljer.

Four Leaf gik selv på jagt

Ifølge stifteren indledte Four Leaf med omkring 100 medarbejdere, heraf de 65 Danmark, selv jagten på en udenlandsk partner.

- Hvis vi gerne vil fortsætte med at vokse, så er vi nødt til at skaffe noget kapital og skabe en større slagkraft, end vi har alene, forklarer Jørgen Winther.

Seneste regnskab, der sluttede 30. juni sidste år, viser dog ikke vækst, men et lille dyk i Århus-distributørens omsætning til 560 millioner kroner. Også overskuddet var dengang på skrump, men Jørgen Winther understreger, at det er gået bedre i det nuværende regnskabsår. Han afviser derfor, at han følte sig presset til at sælge, og han lægger vægt på, at han fortsætter i spidsen for den danske virksomhed.

Avancerede systemer

Dermed bliver han også chef for de syv medarbejdere fra Citrix-distributøren i Aalborg, der skal lægges sammen med Four Leaf.

- Vi har ikke selv Citrix i dag, men det er et af de områder, vi gerne vil ekspandere i, fortæller Jørgen Winther.

Four Leaf distribuerer avancerede it-systemer inden for server og storage fra blandt andre IBM, HP og Veritas. Logix har mange af de samme agenturer, oplyser Jørgen Winther.

- Vi sælger ikke bare vores varer hen over disken, men som integrerede løsninger. Vi har også presales-funktioner og service, og det samme gælder vores nye ejer. Derfor passer vi så godt sammen, mener Jørgen Winther.

Det lykkedes ikke umiddelbart at få en kommentar til opkøbene fra Logix.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS