Franskmænd i dansk storage-opkøb

Den franske distributør Logix køber den danske storage-distributør Four Leaf Technologies med cirka 100 ansatte for omkring 34 millioner kroner. Franskmændene har også købt Citrix-distributøren Comentor, som bliver lagt ind under Four Leaf.

Den franske it-distributør Logix stormer ind på det danske marked med to opkøb, som ejeren, Groupe Open, offentliggør som en samlet, strategisk satsning.

Franskmændene sætter sig på Aalborg-selskabet Comentor, som distribuerer Citrix-software, og på den langt større storage-distributør Four Leaf Technologies.

Prisen for at købe Comentor er ikke offentliggjort, men ifølge en meddelelse fra Groupe Open koster det franskmændene omkring 34 millioner kroner at overtage 76 procent af aktierne i Four Leaf.

Ifølge Jørgen Winther er det dog ikke hele sandheden om prisen for Four Leaf, men han afviser selv at give flere detaljer.

Four Leaf gik selv på jagt

Ifølge stifteren indledte Four Leaf med omkring 100 medarbejdere, heraf de 65 Danmark, selv jagten på en udenlandsk partner.

- Hvis vi gerne vil fortsætte med at vokse, så er vi nødt til at skaffe noget kapital og skabe en større slagkraft, end vi har alene, forklarer Jørgen Winther.

Seneste regnskab, der sluttede 30. juni sidste år, viser dog ikke vækst, men et lille dyk i Århus-distributørens omsætning til 560 millioner kroner. Også overskuddet var dengang på skrump, men Jørgen Winther understreger, at det er gået bedre i det nuværende regnskabsår. Han afviser derfor, at han følte sig presset til at sælge, og han lægger vægt på, at han fortsætter i spidsen for den danske virksomhed.

Avancerede systemer

Dermed bliver han også chef for de syv medarbejdere fra Citrix-distributøren i Aalborg, der skal lægges sammen med Four Leaf.

- Vi har ikke selv Citrix i dag, men det er et af de områder, vi gerne vil ekspandere i, fortæller Jørgen Winther.

Four Leaf distribuerer avancerede it-systemer inden for server og storage fra blandt andre IBM, HP og Veritas. Logix har mange af de samme agenturer, oplyser Jørgen Winther.

- Vi sælger ikke bare vores varer hen over disken, men som integrerede løsninger. Vi har også presales-funktioner og service, og det samme gælder vores nye ejer. Derfor passer vi så godt sammen, mener Jørgen Winther.

Det lykkedes ikke umiddelbart at få en kommentar til opkøbene fra Logix.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job