Franskmænd i dansk storage-opkøb

Den franske distributør Logix køber den danske storage-distributør Four Leaf Technologies med cirka 100 ansatte for omkring 34 millioner kroner. Franskmændene har også købt Citrix-distributøren Comentor, som bliver lagt ind under Four Leaf.

Den franske it-distributør Logix stormer ind på det danske marked med to opkøb, som ejeren, Groupe Open, offentliggør som en samlet, strategisk satsning.

Franskmændene sætter sig på Aalborg-selskabet Comentor, som distribuerer Citrix-software, og på den langt større storage-distributør Four Leaf Technologies.

Prisen for at købe Comentor er ikke offentliggjort, men ifølge en meddelelse fra Groupe Open koster det franskmændene omkring 34 millioner kroner at overtage 76 procent af aktierne i Four Leaf.

Ifølge Jørgen Winther er det dog ikke hele sandheden om prisen for Four Leaf, men han afviser selv at give flere detaljer.

Four Leaf gik selv på jagt

Ifølge stifteren indledte Four Leaf med omkring 100 medarbejdere, heraf de 65 Danmark, selv jagten på en udenlandsk partner.

- Hvis vi gerne vil fortsætte med at vokse, så er vi nødt til at skaffe noget kapital og skabe en større slagkraft, end vi har alene, forklarer Jørgen Winther.

Seneste regnskab, der sluttede 30. juni sidste år, viser dog ikke vækst, men et lille dyk i Århus-distributørens omsætning til 560 millioner kroner. Også overskuddet var dengang på skrump, men Jørgen Winther understreger, at det er gået bedre i det nuværende regnskabsår. Han afviser derfor, at han følte sig presset til at sælge, og han lægger vægt på, at han fortsætter i spidsen for den danske virksomhed.

Avancerede systemer

Dermed bliver han også chef for de syv medarbejdere fra Citrix-distributøren i Aalborg, der skal lægges sammen med Four Leaf.

- Vi har ikke selv Citrix i dag, men det er et af de områder, vi gerne vil ekspandere i, fortæller Jørgen Winther.

Four Leaf distribuerer avancerede it-systemer inden for server og storage fra blandt andre IBM, HP og Veritas. Logix har mange af de samme agenturer, oplyser Jørgen Winther.

- Vi sælger ikke bare vores varer hen over disken, men som integrerede løsninger. Vi har også presales-funktioner og service, og det samme gælder vores nye ejer. Derfor passer vi så godt sammen, mener Jørgen Winther.

Det lykkedes ikke umiddelbart at få en kommentar til opkøbene fra Logix.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S