Bredbånds-drama i Ringkøbing-Skjern: Borgmester politianmeldt for at snage i kritiske mails

Det omdiskuterede fiber-projekt i Ringkøbing-Skjern tager nu en dramatisk drejning: Borgmesteren, kommunaldirektøren og kommunens jurist er blevet politianmeldt.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Det stort anlagte bredbåndsprojekt i Ringkøbing-Skjern Kommune, der med EnergiMidt som leverandør skal give kommunens 8.000 virksomheder, 10.000 sommerhuse og 21.000 husstande højhastighedsinternet, tager nu en højst dramatisk drejning.

Borgmester Iver Enevoldsen fra Venstre er netop blevet politianmeldt sammen med kommunaldirektøren og en jurist.

Det sker med anklager om at have snaget en mail-korrespondance vedrørende bredbånds-projektet. 

"Otte byrådsmedlemmer, herunder undertegnede, samt seks embedsmænd har fået gennemlæst al deres mailkorrespondance med teleanalytikeren John Strand, der om nogen har kritiseret kommunen for at begå ulovligheder. Det er i strid med loven om brevhemmelighed, som er omfattet af både Grundlovens § 77 og Straffelovens § 263."

Sådan skriver Niels Rasmussen, der er SF-byrådsmedlem i Ringkøbing-Skjern Kommune, i en pressemeddelelse, hvor han mener, at de pågældende personer har fået "ransaget deres mailbokse."

Se reaktionen fra borgmesteren: Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes

"Dybt rystet!"

"Det er det seneste udspil fra kommunens ledelse i forsøget på at kvæle al opposition til kommunens stærkt kritiserede udbud af bredbånds-infrastruktur. Nu er borgmester og to ledende embedsmænd politianmeldt for at krænke brevhemmeligheden," står der i pressemeddelelsen.

"Jeg er stadig rystet. Dybt rystet! Kommunens ledelse kan frikende mig nok så mange gange for at have forbrudt mig på tavshedspligten, men det ændrer ikke på, at de har handlet i strid med både Grundloven og brevhemmeligheden, når de uden otte byrådsmedlemmers tilladelse har gennemlæst og snaget i vores mails."

Læs også: Ny klage over kæmpe fiber-projekt i kommune: "De går langt over stregen"

Det er Niels Rasmussen selv, der har politianmeldeldt borgmester Niels Enevoldsen (V), kommunaldirektør Niels-Erik Kjærgaard og kommunens jurist, Erna Pilgaard.

Har gennemlæst 78 mails

Han fortæller i pressemeddelelsen, at han mandag fik besked på, at kommunens ledelse ville gennemlæse de 78 mails, som han over flere måneder har sendt til teleanalytikeren John Strand.

John Strand har været stærkt kritisk over for kommunens udbud, som han på lige fod med flere andre mener er "ulovligt i forhold til EU's statsstøtteregler og en stribe andre forordninger."

Se reaktionen fra borgmesteren: Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes

Når mailkorrespondancen er blevet læst, skyldes det muligvis, at man har mistænkt Niels Rasmussen for at have brudt sin tavshedspligt.

"...men kommunen har ikke haft noget konkret at hænge mistanken op på - hverken mod Niels Rasmussen eller andre," lyder det i pressemeddelelsen.

"SF'eren protesterede og krævede at blive politianmeldt for på den måde at sikre sig en ordentlig og retsgyldig behandling, men forgæves."

"Det viser sig nemlig, at syv andre byrådsmedlemmer og seks embedsmænd også har fået tjekket deres elektroniske post efter samme model. Desuden peger Niels Rasmussen på, at John Strand som borger tillige fået krænket sine rettigheder, uden at han formentlig har fået besked om det fra kommunen," forklares det.

Se reaktionen fra borgmesteren: Politianmeldt borgmester frygtede læk i fiber-sag: Derfor skulle mail-korrespondance tjekkes 

Læs også:

Ny klage over kæmpe fiber-projekt i kommune: "De går langt over stregen"

Aftale indgået: Alle borgere og virksomheder i Ringkøbing-Skjern Kommune får lynhurtig fiberbredbånd inden 2020

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S