Stor opgørelse over danskernes hastigheder: Er du en taber eller vinder på bredbåndsmarkedet?

Spritny opgørelse viser udviklingen i danskernes bredbåndshastigheder, der bare stiger og stiger. Nyder du godt af udviklingen, eller er du ikke inviteret med til bredbånds-festen?

Artikel top billede

Bredbånds-abonnementer med en downloadhastighed på mindst 100 Mbit/s boomer i øjeblikket.

Det viser Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for andet halvår 2015 (PDF).

Her fremgår det, at det totale antal bredbåndsabonnementer i Danmark fra slutningen af 2014 til slutningen af 2015 er steget med 3,1 procent til 3.652.000.

Heraf er 47,1 procent af de 109.000 nye bredbåndsabonnementer til mobilt bredbånd, mens resten er fastnet bredbåndsabonnementer.

Det er først og fremmest de hurtigste bredbåndsforbindelser, der boomer i øjeblikket, når vi ser på de faste forbindelser.

"Den højeste relative stigning har antallet af bredbåndsabonnementer med downstreamhastigheder på mindst 100 Mbit/s, som med en vækst på 249,8 procent mere end tredobles fra slutningen af 2014 og et år frem."

"Andelen af det samlede antal fastnet bredbåndsabonnementer med mindst 100 Mbit/s er således vokset fra 3,2 til 10,8 procent," skriver Energistyrelsen.

Læs også: Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Mens det altså nu er hver 10. danske bredbåndsabonnement, der har en hastighed på 100 Mbit/s i download, er abonnementer med mindst 50 Mbit/s i download samtidig mere end fordoblet i løbet af 2015.

Dermed er andelen af abonnementer med mindst 50 Mbit/s nu på 36 procent.

Som tallene viser, er der dog også rigtig mange danskere, der har langt lavere bredbånds-hastigheder.

En del har det formenltig fint med den situation, mens andre ønsker mere fart på internet-forbindelsen, men af den ene eller den anden årsag ikke kan få det.

Downloadhastighederne er fortsat markant hurtigere en upload-hastighederne, kan man se i Energistyrelsens statistik.

Kun 19,6 procent af bredbånds-abonnementerne har en upload-hastighed på mindst 30 Mbit/s, mens 10-30 Mbit/s og 2-10 Mbit/s er de mest almindelige uploadhastigheder i dag.

Energistyrelsens nye telestastistik viser også, at antallet af xDSL-abonnementer gik tilbage med 2,6 procent fra 2014 til 2015.

Fibernet-løsningerne steg med 13,5 procent, og kabel-tv-bredbåndsløsningerne voksede også med 4,3 procent.

Læs også:

Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Derfor kan Hiper holde fiber-priserne i bund: Rivalen TDC tvinges til at betale

Vild dansk netværks-test: TDC opnår hastighed på 1 Gbps på mobilnettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)