Salesforce forsøgte at købe LinkedIn for næsen af Microsoft - se hvorfor her

Salesforce var interesseret i at købe LinkedIn, men kunne ikke matche Microsofts gigantiske bud.

Artikel top billede

Det kom som en overraskelse for de fleste, at Microsoft mandag meddelte, at selskabet køber LinkedIn for en gigantisk købssum på godt 170 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Microsoft køber LinkedIn

Nu viser det sig, at også Salesforce var interesseret i at købe LinkedIn.

Ifølge Salesforce-stifter og topchef Marc Benioff vurderede Salesforce muligheden nøje.

Salesforce forsøgte at komme i dialog med LinkedIn, men folkene bag den sociale tjeneste var på dette tidspunkt allerede langt i forhandlingerne med Microsoft.

Salesforce var da heller ikke i stand til at matche Microsofts gigantiske tilbud, lige som Salesforces tilbud angiveligt var baseret på både aktier og kontanter, mens Microsofts tilbud var mere attraktivt som ren kontant-handel.

Hertil kom, at Salesforce havde en plan om at integrere LinkedIn i det øvrige selskab, mens Microsoft - i hvert fald indtil videre - vil lade LinkedIn fortsætte som selvstændigt selskab.

Alt i alt gjorde det, at Salesforce aldrig kom igennem med sit tilbud på LinkedIn.

Det er ikke kendt, hvor meget Salesforce var klar til at lægge på bordet for LinkedIn.

Skal fremme Dynamics CRM og Office

Microsoft har en ret klar ide om, hvordan LinkedIn-netværket skal udnyttes til fordel for selskabets øvrige produkter, primært Dynamics CRM og Office.

Det kan du læse mere om her: Derfor er LinkedIn en guldgrube for Microsoft: Kommer til at vide alt om dit arbejdsliv

Salesforce havde nogenlunde samme ide med opkøbet af LinkedIn, hvis meget store database med 434 millioner primært professionelle profiler indeholder ret detaljerede oplysninger om budgetter, ansvar og meget andet, hvilket i meget høj grad kan hjælpe salgsfolk med at opspore nye kundeemner og lære dem at kende.

Hertil kommer, at LinkedIns detaljerede oversigter over hvem, der kender hvem, kan hjælpe salgsfolk med at forstå nye og eksisterende kunder meget hurtigt, hvilket er esssentielt i salgs-fremstød.

Det vurderes da også fra flere steder, at netop Salesforce kan blive den af Microsofts konkurrenter, som kan blive hårdest ramt af Microsofts opkøb, da Microsofts Dynamics CRM-forretning kan få et meget stort boost fremad med opkøbet.

Salesforce sidder i dag på 19,7 procent af CRM-markedet, mens Microsoft sidder på 4,3 procent.

Dette kan meget vel ændre sig, når først effekten af LinkedIn-opkøbet begynder at manifestere sig.

Der var i øvrigt rygter fremme for godt et år siden om, at Salesforce var i drøftelser med Microsoft og andre om en fusion af de to selskaber, men der kom som bekendt ikke noget ud af disse mulige drøftelser.

Dem kan du læse mere om her: Rygte: Salesforce.com sat til salg: Er IBM eller Microsoft ved at købe selskabet?

Senere indgik de to selskaber et tæt samarbejde på tværs af hinandens platforme.

Det kan du læse mere om her: Salesforce og Microsoft i nyt samarbejde: Dyb integration af Salesforce i Office-programmer

Læs også:

Ulmende oprør blandt [b]LinkedIn-brugere: Hvad er Microsoft ude på med vores data?[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College