Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

Apples Safari-browser giver nu en kold skulder til en stribe af de mest udbredte web-teknologier. Og det er langt fra den eneste browser, der blandt andet ønsker Flash sendt i graven.

Artikel top billede

Websider med indhold i Flash, QuickTime, Silverlight og Java får det nu langt sværere i Apples Safari-browser. 

Det fremgår af et blogindlæg af Apple-udvikleren Ricky Mondello på webkit.org.

WebKit er motoren i blandt andet Safari-browseren fra Apple.

"Når Safari 10 sendes afsted dette efterår, vil Safari som standard opføre sig som om, at der ikke er installeret legacy plug-ins på brugernes Macs," lyder den opsigtsvækkende besked.

Derfor skal plug-ins udryddes

Ricky Mondello forklarer om baggrunden for denne beslutning, at tiden er kommet til at satse fuldt ud på moderne, åbne webstandarder:

"Web-platformen er i stand til fantastiske ting. Takket være konstant hårdt arbejde fra standardiserings-organer, browser-leverandører og webudviklere er webstandarder fulde af funktioner og forbedres konstant."

"WebKit-projektet lægger særligt vægt på sikkerhed, performance og batteritid, når webstandarder evalueres og implementeres."

Læs også: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

"Disse standarder inkluderer nu de fleste af de funktioner, der er behov for for at understøtte rich media og interaktive oplevelser, hvilket plejede at kræve legacy plug-ins som Adobe Flash."

I blogindlægget kan man derfor læse, hvordan fremtiden i Safari-land kommer til at betyde langt mindre plug-in-baseret indhold:

"På websider, der tilbyder både Flash- og HTML5 implementeringer af indhold, vil Safari-brugerne nu altid opleve den moderne HTML5-implementering, der giver forbedret performance og batteritid."

"Hvis en webside virkelig kræver et legacy plug-in, kan brugerne eksplicit aktivere det på den hjemmeside," skriver Ricky Mondello.

Gælder Flash, Java, Silverlight og QuickTime

Ricky Mondello forklarer, hvordan ændringerne konkret vil komme til udtryk i Safari:

"Safari fortæller ikke længere som standard websider, at almindelige plug-ins er installeret. Det gør den ved ikke at inkludere informationer om Flash, Java, Silverlight og QuickTime i [navigator.plugins] og [navigator.mimeTypes]."

"Det overbeviser websider med både plug-in- og HTML5-baserede implementeringer om at anvende HTML5."

Så sent som for et par uger siden meldte Microsoft også ud, at selskabets Edge-browser nu kommer til at kunne blokere eksempelvis animationer og annoncer i Flash, medmindre brugeren vælger at klikke på indholdet.

Samtidig lagde Microsoft ikke skjul på, at Flash helst skal sendes hen på de evige it-jagtmarker.

"Vi opfordrer webmiljøet til at fortsætte transformationen væk fra Flash og mod åbne webstandarder," lød det fra Microsoft.

Også Googles Chrome og Mozillas Firefox har lignende tiltag, der har til hensigt at minimere Flash-indholdet i browserne. 

Læs mere om det her:

It-giganter på stribe blokerer for Flash: Her er konsekvenserne

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S