Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

Apples Safari-browser giver nu en kold skulder til en stribe af de mest udbredte web-teknologier. Og det er langt fra den eneste browser, der blandt andet ønsker Flash sendt i graven.

Artikel top billede

Websider med indhold i Flash, QuickTime, Silverlight og Java får det nu langt sværere i Apples Safari-browser. 

Det fremgår af et blogindlæg af Apple-udvikleren Ricky Mondello på webkit.org.

WebKit er motoren i blandt andet Safari-browseren fra Apple.

"Når Safari 10 sendes afsted dette efterår, vil Safari som standard opføre sig som om, at der ikke er installeret legacy plug-ins på brugernes Macs," lyder den opsigtsvækkende besked.

Derfor skal plug-ins udryddes

Ricky Mondello forklarer om baggrunden for denne beslutning, at tiden er kommet til at satse fuldt ud på moderne, åbne webstandarder:

"Web-platformen er i stand til fantastiske ting. Takket være konstant hårdt arbejde fra standardiserings-organer, browser-leverandører og webudviklere er webstandarder fulde af funktioner og forbedres konstant."

"WebKit-projektet lægger særligt vægt på sikkerhed, performance og batteritid, når webstandarder evalueres og implementeres."

Læs også: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

"Disse standarder inkluderer nu de fleste af de funktioner, der er behov for for at understøtte rich media og interaktive oplevelser, hvilket plejede at kræve legacy plug-ins som Adobe Flash."

I blogindlægget kan man derfor læse, hvordan fremtiden i Safari-land kommer til at betyde langt mindre plug-in-baseret indhold:

"På websider, der tilbyder både Flash- og HTML5 implementeringer af indhold, vil Safari-brugerne nu altid opleve den moderne HTML5-implementering, der giver forbedret performance og batteritid."

"Hvis en webside virkelig kræver et legacy plug-in, kan brugerne eksplicit aktivere det på den hjemmeside," skriver Ricky Mondello.

Gælder Flash, Java, Silverlight og QuickTime

Ricky Mondello forklarer, hvordan ændringerne konkret vil komme til udtryk i Safari:

"Safari fortæller ikke længere som standard websider, at almindelige plug-ins er installeret. Det gør den ved ikke at inkludere informationer om Flash, Java, Silverlight og QuickTime i [navigator.plugins] og [navigator.mimeTypes]."

"Det overbeviser websider med både plug-in- og HTML5-baserede implementeringer om at anvende HTML5."

Så sent som for et par uger siden meldte Microsoft også ud, at selskabets Edge-browser nu kommer til at kunne blokere eksempelvis animationer og annoncer i Flash, medmindre brugeren vælger at klikke på indholdet.

Samtidig lagde Microsoft ikke skjul på, at Flash helst skal sendes hen på de evige it-jagtmarker.

"Vi opfordrer webmiljøet til at fortsætte transformationen væk fra Flash og mod åbne webstandarder," lød det fra Microsoft.

Også Googles Chrome og Mozillas Firefox har lignende tiltag, der har til hensigt at minimere Flash-indholdet i browserne. 

Læs mere om det her:

It-giganter på stribe blokerer for Flash: Her er konsekvenserne

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura