Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

Apples Safari-browser giver nu en kold skulder til en stribe af de mest udbredte web-teknologier. Og det er langt fra den eneste browser, der blandt andet ønsker Flash sendt i graven.

Artikel top billede

Websider med indhold i Flash, QuickTime, Silverlight og Java får det nu langt sværere i Apples Safari-browser. 

Det fremgår af et blogindlæg af Apple-udvikleren Ricky Mondello på webkit.org.

WebKit er motoren i blandt andet Safari-browseren fra Apple.

"Når Safari 10 sendes afsted dette efterår, vil Safari som standard opføre sig som om, at der ikke er installeret legacy plug-ins på brugernes Macs," lyder den opsigtsvækkende besked.

Derfor skal plug-ins udryddes

Ricky Mondello forklarer om baggrunden for denne beslutning, at tiden er kommet til at satse fuldt ud på moderne, åbne webstandarder:

"Web-platformen er i stand til fantastiske ting. Takket være konstant hårdt arbejde fra standardiserings-organer, browser-leverandører og webudviklere er webstandarder fulde af funktioner og forbedres konstant."

"WebKit-projektet lægger særligt vægt på sikkerhed, performance og batteritid, når webstandarder evalueres og implementeres."

Læs også: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

"Disse standarder inkluderer nu de fleste af de funktioner, der er behov for for at understøtte rich media og interaktive oplevelser, hvilket plejede at kræve legacy plug-ins som Adobe Flash."

I blogindlægget kan man derfor læse, hvordan fremtiden i Safari-land kommer til at betyde langt mindre plug-in-baseret indhold:

"På websider, der tilbyder både Flash- og HTML5 implementeringer af indhold, vil Safari-brugerne nu altid opleve den moderne HTML5-implementering, der giver forbedret performance og batteritid."

"Hvis en webside virkelig kræver et legacy plug-in, kan brugerne eksplicit aktivere det på den hjemmeside," skriver Ricky Mondello.

Gælder Flash, Java, Silverlight og QuickTime

Ricky Mondello forklarer, hvordan ændringerne konkret vil komme til udtryk i Safari:

"Safari fortæller ikke længere som standard websider, at almindelige plug-ins er installeret. Det gør den ved ikke at inkludere informationer om Flash, Java, Silverlight og QuickTime i [navigator.plugins] og [navigator.mimeTypes]."

"Det overbeviser websider med både plug-in- og HTML5-baserede implementeringer om at anvende HTML5."

Så sent som for et par uger siden meldte Microsoft også ud, at selskabets Edge-browser nu kommer til at kunne blokere eksempelvis animationer og annoncer i Flash, medmindre brugeren vælger at klikke på indholdet.

Samtidig lagde Microsoft ikke skjul på, at Flash helst skal sendes hen på de evige it-jagtmarker.

"Vi opfordrer webmiljøet til at fortsætte transformationen væk fra Flash og mod åbne webstandarder," lød det fra Microsoft.

Også Googles Chrome og Mozillas Firefox har lignende tiltag, der har til hensigt at minimere Flash-indholdet i browserne. 

Læs mere om det her:

It-giganter på stribe blokerer for Flash: Her er konsekvenserne

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec