Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

Apples Safari-browser giver nu en kold skulder til en stribe af de mest udbredte web-teknologier. Og det er langt fra den eneste browser, der blandt andet ønsker Flash sendt i graven.

Artikel top billede

Websider med indhold i Flash, QuickTime, Silverlight og Java får det nu langt sværere i Apples Safari-browser. 

Det fremgår af et blogindlæg af Apple-udvikleren Ricky Mondello på webkit.org.

WebKit er motoren i blandt andet Safari-browseren fra Apple.

"Når Safari 10 sendes afsted dette efterår, vil Safari som standard opføre sig som om, at der ikke er installeret legacy plug-ins på brugernes Macs," lyder den opsigtsvækkende besked.

Derfor skal plug-ins udryddes

Ricky Mondello forklarer om baggrunden for denne beslutning, at tiden er kommet til at satse fuldt ud på moderne, åbne webstandarder:

"Web-platformen er i stand til fantastiske ting. Takket være konstant hårdt arbejde fra standardiserings-organer, browser-leverandører og webudviklere er webstandarder fulde af funktioner og forbedres konstant."

"WebKit-projektet lægger særligt vægt på sikkerhed, performance og batteritid, når webstandarder evalueres og implementeres."

Læs også: Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

"Disse standarder inkluderer nu de fleste af de funktioner, der er behov for for at understøtte rich media og interaktive oplevelser, hvilket plejede at kræve legacy plug-ins som Adobe Flash."

I blogindlægget kan man derfor læse, hvordan fremtiden i Safari-land kommer til at betyde langt mindre plug-in-baseret indhold:

"På websider, der tilbyder både Flash- og HTML5 implementeringer af indhold, vil Safari-brugerne nu altid opleve den moderne HTML5-implementering, der giver forbedret performance og batteritid."

"Hvis en webside virkelig kræver et legacy plug-in, kan brugerne eksplicit aktivere det på den hjemmeside," skriver Ricky Mondello.

Gælder Flash, Java, Silverlight og QuickTime

Ricky Mondello forklarer, hvordan ændringerne konkret vil komme til udtryk i Safari:

"Safari fortæller ikke længere som standard websider, at almindelige plug-ins er installeret. Det gør den ved ikke at inkludere informationer om Flash, Java, Silverlight og QuickTime i [navigator.plugins] og [navigator.mimeTypes]."

"Det overbeviser websider med både plug-in- og HTML5-baserede implementeringer om at anvende HTML5."

Så sent som for et par uger siden meldte Microsoft også ud, at selskabets Edge-browser nu kommer til at kunne blokere eksempelvis animationer og annoncer i Flash, medmindre brugeren vælger at klikke på indholdet.

Samtidig lagde Microsoft ikke skjul på, at Flash helst skal sendes hen på de evige it-jagtmarker.

"Vi opfordrer webmiljøet til at fortsætte transformationen væk fra Flash og mod åbne webstandarder," lød det fra Microsoft.

Også Googles Chrome og Mozillas Firefox har lignende tiltag, der har til hensigt at minimere Flash-indholdet i browserne. 

Læs mere om det her:

It-giganter på stribe blokerer for Flash: Her er konsekvenserne

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS