Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Ny opgørelse viser resultaterne af teleselskabernes intense kamp om de danske mobilkunder.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Kampen om de danske mobilkunder fortsatte for fuld udblæsning i 2015.

Mens alle de store teleselskaber - TDC, Telenor, Telia og 3 - forsøger at kapre og fastholde danske mobilkunder efter bedste evne, så var det først og fremmest 3, der i 2015 formåede at nuppe kunder.

Det viser Energistyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for andet halvår 2015.

Her kan man læse, at 3 fra andet halvår 2014 til andet halvår 2015 øgede antallet af abonnementer med 5,9 procent.

Læs også: Spritny måling på de danske LTE-netværk: Sådan er de danske 4G-forbindelser

Også Telia hentede en del kunder fra 2014 til 2015 med en fremgang på 4,1 procent ifølge opgørelsen fra Energistyrelsen, mens Telenors kundebase voksede med 2,2 procent.

Det er i høj grad TDC, der lider under konkurrenternes fremgang.

Ganske vist gik TDC's antal mobilabonnementer kun tilbage med 1,2 procent, men da vi har at gøre med landets største selskab, svarer den tilbagegang i konkrete tal til, at TDC's kundebase skrumpede med over 38.000 mobilabonnementer.

Eller sagt på en anden måde: Over 100 kunder forlod hver eneste dag i 2015 TDC og smuttede til en af konkurrenterne.

TDC er stadig størst

TDC kan dog fortsat glæde sig over at være landets største mobilselskab med en markedsandel på 36,4 procent - ialt 3.083.416 mobilabonnementer,

De følgende pladser går til Telenor med en markedsandel på 23,5 procent, Telia med en markedsandel på 17,7 procent og 3 med en markedsandel på 13,6 procent.

DLG Tele har en markedsandel på 1,2 procent, mens gruppen af "øvrige" ligger på en markedsandel på 7,6 procent ifølge Energistyrelsens opgørelse over telemarkedet ved udgangen af 2015.

8,5 millioner mobilabonnementer

Det samlede antal mobilabonnementer i Danmark er nu oppe på næsten 8,5 millioner.

Det er en stigning på 1,9 procent i forhold 2014, og antallet betyder, at der nu er 148,6 mobilabonnementer per 100 indbyggere.

For 10 år siden, i 2005, var der 5,4 millioner mobilabonnementer i Danmark.

Energistyrelsens nye telestatistik rummer også yderst interessante tal om bredbånds-situationen i Danmark.

Det kan du læse om her: Stor opgørelse over danskernes bredbånds-hastigheder

Læs også:

Spritny måling på de danske LTE-netværk: Sådan er de danske 4G-forbindelser

Vi dropper at købe en ny smartphone: Derfor er den gamle pludselig "god nok"

Nu sker det store mobil-spring: VoLTE og WiFi Calling kommer buldrende til din smartphone

Ny model rumsterer i teleindustrien: WiFi kan blive dit primære mobilnetværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S