Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kæmpe frasalg hos TDC: Sælger forretning fra for 2,3 milliarder kroner

TDC sælger den svenske forretning for milliardbeløb et halvt år efter, at selskabet måtte droppe at sælge TDC Hosting.

Danmarks største teleselskab bliver nu en hel del mindre - dog uden for landets grænser.

TDC meddeler tirsdag morgen, at det fra frasælger sit svenske datterselskab, TDC Sverige AB.

"TDC A/S meddeler i dag, at det gennem sit datterselskab TDC Nordic AB har indgået en aftale om frasalg af TDC Sverige AB til Tele2 Sverige AB til en kontantpris på SEK 2,9 mia. (ca. DKK 2,3 mia.) på kontant- og gældfri basis," skriver TDC i en fondsbørsmeddelelse.

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

TDC forklarer samtidig, at frasalget afslutter TDC's strategiske gennemgang af selskabet, som blev offentliggjort den 27. januar 2016 i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag.

"Den strategiske gennemgang har vist, at Tele2 Sverige AB er en bedre langsigtet ejer af TDC Sverige AB, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC ejerskab."

"TDC vil i fremtiden fokusere på sine aktiviteter i Danmark og Norge og vil fortsætte med at understøtte selskabets danske og norske B2B og Wholesale kunder med tilstedeværelse i Sverige gennem partnerskaber."

Indbringer TDC en lille milliard

Frasalget af TDC Sverige skal godkendes af EU-Kommissionen, og TDC forventer at kunne gennemføre salget i 4. kvartal 2016

"Frasalget anslås at medføre en gevinst på ca. DKK 0,8 mia. efter skat, der indregnes som særlige poster vedrørende ophørte aktiviteter, når transaktionen er gennemført."

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Det var i i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag i januar, at TDC meddelte, at selskabet ville droppe at sælge TDC Hosting, som det eller havde været planen at gøre.

I stedet indledte TDC "en strategisk gennemgang af TDC Sverige."

"Den strategiske gennemgang kan/kan ikke føre til et salg af TDC Sverige," lød det fra TDC.

I det seneste årsregnskab fra TDC-koncernen var omsætningen i den svenske forretning på 2,7 milliarder danske kroner, og selskabet havde 810 ansatte.

TDC's samlede omsætning i årsregnskabet lød på 24,3 milliarder kroner.

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Læs også:

Spritnyt årsregnskab fra TDC: Så presset er den danske telegigant

TDC dropper salg af TDC Hosting - men overvejer nu et helt andet frasalg

Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Vild dansk netværks-test: TDC opnår hastighed på 1 Gbps på mobilnettet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2 - Sådan forbereder du din virksomhed til den store dag med ny EU-lovgivning om cybersikkerhed

NIS2 er et nyt EU-direktiv, som pålægger medlemslandene at sikre, at udbydere af kritisk infrastruktur og tjenester har passende sikkerhedsforanstaltninger på plads til at styre cyberrisici og opretholde modstandsdygtighed i tilfælde af en hændelse. Du skal være klar fra dag et – ellers vanker der bøder.

26. september 2023 | Læs mere


Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere