Kæmpe frasalg hos TDC: Sælger forretning fra for 2,3 milliarder kroner

TDC sælger den svenske forretning for milliardbeløb et halvt år efter, at selskabet måtte droppe at sælge TDC Hosting.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks største teleselskab bliver nu en hel del mindre - dog uden for landets grænser.

TDC meddeler tirsdag morgen, at det fra frasælger sit svenske datterselskab, TDC Sverige AB.

"TDC A/S meddeler i dag, at det gennem sit datterselskab TDC Nordic AB har indgået en aftale om frasalg af TDC Sverige AB til Tele2 Sverige AB til en kontantpris på SEK 2,9 mia. (ca. DKK 2,3 mia.) på kontant- og gældfri basis," skriver TDC i en fondsbørsmeddelelse.

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

TDC forklarer samtidig, at frasalget afslutter TDC's strategiske gennemgang af selskabet, som blev offentliggjort den 27. januar 2016 i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag.

"Den strategiske gennemgang har vist, at Tele2 Sverige AB er en bedre langsigtet ejer af TDC Sverige AB, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC ejerskab."

"TDC vil i fremtiden fokusere på sine aktiviteter i Danmark og Norge og vil fortsætte med at understøtte selskabets danske og norske B2B og Wholesale kunder med tilstedeværelse i Sverige gennem partnerskaber."

Indbringer TDC en lille milliard

Frasalget af TDC Sverige skal godkendes af EU-Kommissionen, og TDC forventer at kunne gennemføre salget i 4. kvartal 2016

"Frasalget anslås at medføre en gevinst på ca. DKK 0,8 mia. efter skat, der indregnes som særlige poster vedrørende ophørte aktiviteter, når transaktionen er gennemført."

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Det var i i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag i januar, at TDC meddelte, at selskabet ville droppe at sælge TDC Hosting, som det eller havde været planen at gøre.

I stedet indledte TDC "en strategisk gennemgang af TDC Sverige."

"Den strategiske gennemgang kan/kan ikke føre til et salg af TDC Sverige," lød det fra TDC.

I det seneste årsregnskab fra TDC-koncernen var omsætningen i den svenske forretning på 2,7 milliarder danske kroner, og selskabet havde 810 ansatte.

TDC's samlede omsætning i årsregnskabet lød på 24,3 milliarder kroner.

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Læs også:

Spritnyt årsregnskab fra TDC: Så presset er den danske telegigant

TDC dropper salg af TDC Hosting - men overvejer nu et helt andet frasalg

Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Vild dansk netværks-test: TDC opnår hastighed på 1 Gbps på mobilnettet

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S