Her er 13 vigtige kompetencer: Disse udviklere efterspørges mest

Hvad skal du egentlig have af kompetencer for at være meget efterspurgt hos arbejdsgiverne? Her er 13 bud, der går igen i jobopslagene på den anden side af sundet.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Sidder du og overvejer at skifte job, og tænker du over hvad, der efterspørges af kompetencer?

Så har den svenske webside Utbildning gjort sig den umage, at kigge ikke mindre end 1.400 forskellige it-jobopslag igennem, hvor de har ledt efter de udviklerevner, der nævnes mest.

Opslagene er blevet udbudt i juni 2016 i broderlandet.

Sverige er selvfølgelig ikke Danmark, men mange af de samme egenskaber bliver også efterspurgt på vores side af sundet.

Læs eksempelvis: Danmarks fem bedste it-chefer: Vi er især på udkig efter it-folk med disse kompetencer

Eller: Det skal du kunne: Disse it-kompetencer er i ekstra høj kurs i Danmark netop nu

Agile arbejdsmetoder hitter

Er du fortrolig med agile arbejdsmetoder, så ser det ud til, at du ikke behøver at lede ret længe efter en ny arbejdsgiver.

Det er nemlig den kvalifikation, som ikke mindre end 33 procent af jobbeskrivelserne ønsker af den kommende medarbejder.

Også kundskaber som .NET, REST, SQL og JavaScript ligger godt til.

I skemaet herunder er de 13 mest efterspurgte kundskaber i Sverige inddelt efter den procentvise efterspørgsel i 1.404 jobannoncer i juni 2016.

Læs også:
Her er it-chefernes drømmehold: Det er denne type it-folk vi vil ansætte nu

IT-Branchen: Mangel på hårde it-kompetencer kan sende danske job til udlandet

Det skal du kunne: Disse it-kompetencer er i ekstra høj kurs i Danmark netop nu

Danmarks fem bedste it-chefer: Vi er især på udkig efter it-folk med disse kompetencer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S