Det skal du kunne: Disse it-kompetencer er i ekstra høj kurs i Danmark netop nu

Danske it-folk er troløse, men det har de også råd til, for der er job at vælge i mellem. Se her hvilke kompetencer, de danske virksomheder især efterspørger lige nu.

Artikel top billede

It-folk kan vælge og vrage mellem job i disse dage. De er nemlig eftertragtede, og der er ikke mange konkurrenter til it-folk med med de rigtige kvalifikationer.

Sådan lyder det enstemmigt fra to danske it-rekrutteringsfirmaer.

De oplever begge en stigning i antallet af opgaver i sådan en grad, at de må takke nej til opgaver, når der skal hyres it-folk til danske virksomheder.

Og det er godt nyt for de it-folk, som søger nye jobs:

"Den er helt skæv i øjeblikket. Vi har rigeligt at se til, og vi oplever en øget efterspørgsel på rigtig mange kompetencer, men særligt inden for softwareudvikling. To ud af tre af de opslag, vi besætter, er softwareudviklere," siger Jesper Buch-Rønne, partner i Recruit IT.

Men det er ikke kun softwareudviklere, som er i høj kurs. Det fortæller Janni Kluge, som er partner i Kluge & Partners:

"Vi bliver mødt med ønsket om mange tekniske rekrutteringer, eksempelvis it-arkitekter, og det er både til konsulentstillinger og faste stillinger," siger Janni Kluge.

Læs også: Tjekliste: Hvornår skal du bruge en it-konsulent?

Vejen til succes er belagt med...

Medarbejdere, som kan arbejde på tværs af eksisterende løsninger, er meget eftertragtede.

Det gælder specielt i små nye virksomheder, som har brug for alt mulig-mænd.

Derfor efterspørger firmaerne især kompetencer inden for .NET og open source, fordi det i mange tilfælde er billigere løsninger end de gængse industristandarder.

"Vi har den standardiserede verden som domineres af Microsoft og Oracle og så har vi den frie, open source-verden, hvor software kan downloades gratis. Man ser, at flere store firmaer går den vej, og det kræver en ny, agil type medarbejdere," siger Janni Kluge.

Det er dog ikke kun kompetencer inden for open source og .NET, som virksomhederne efterspørger.

Janni Kluge nævner også Java, Sharepoint og HTML5 som et must.

App-udvikling skal man bare kunne

Tidligere på året skrev Computerworld, at app-udviklere var et folkefærd i høj kurs, men den tendens lader til at have ændret sig.

Er du it-mand og vil du have et nyt job, så forventes det, at du selvfølgelig har et minimum styr på HTML5-kodning og deraf også kan skrue apps og responsive sider sammen til din arbejdsgiver.

"App-udvikling har ikke ramt vores radar. Det er ikke noget, som vores klienter efterspørger. Det er typisk noget, som købes hos projektbureauer," siger Jesper Buch-Rønne.

Han bakkes op af Janni Kluge:

"Vi kan se, at der stadig sker meget inden for mobil-applikationsudviklingen, men det hører som regel under HTML5 og udvikling af webfunktionalitet. Det er ikke en særskilt medarbejder der søges her, men selvfølgelig et plus."

Det hænger også meget sammen med, at app-udvikling ofte foregår som enkeltstående projekter, som købes ude i byen.

Derfor er der ikke det samme behov for en fastansat dedikeret app-mand til store projekter, men kan du vedligeholde og videreudvikle på det eksisterende, så er det eftertragtet.

Og så selvfølgelig x-faktoren

En ting er selvfølgelig de hårde kompetencer, som der kan skrives på CV'et.

Begge it-rekruttører peger imidlertid også på, at moderne medarbejdere skal kunne noget mere end bare kode og arbejde efter chefens anvisninger.

"Mange virksomheder forventer, at deres it-udviklere er hurtigere kørende og at de ikke skal lære folk op i forretningsforståelse. Man gider ikke bruge for meget tid på, at sætte nye medarbejdere ind i, hvordan softwaren passer ind i virksomheden. Det skal helst komme fra start," siger Janni Kluge.

Læs også:
Væksten er tilbage på dette enorme it-område

Seks skarpe råd: Sådan gør du din job-ansøgning til den bedste

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S