Mange briter i vildrede om EU-exit på selve valgdagen: Spurgte Google for at få klarhed

Antallet af britiske Google-søgninger om EU-afstemningen eksploderede på valgdagen. Se de fem mest søgte spørgsmål her.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Briterne tog torsdag en af de største beslutninger i nyere europæisk historie. 

EU er snart et land fattigere, og det engelske pund er i frit fald. EU-modstanderne jubler og skotterne overvejer så småt at melde sig ud af Storbritannien og blive i EU.

Som om det ikke er dramatisk nok, viser tal fra Google, at en stor del af briterne på selve valgdagen stadig ikke vidste, hvad det hele kunne betyde for deres land.

Google Trends, har holdt øje med, briternes internetsøgninger i løbet af valgdagen, og  billedet er ikke kønt. For tilsyneladende er mange briter stort set på bar bund, når det kommer til betydningen af afstemningen.

Som dagen skred frem steg søgninger om afstemningen eksplosivt,  Det mest stillede spørgsmål var; Hvad sker der, hvis vi forlader EU?

De fire næstmest populære søgninger blandt vælgerne var 'Hvad hvis afstemningen ender uafgjort?' Hvad hvis Brexit vinder?, Hvad hvis pundet falder i værdi, og hvad hvis vi bliver i EU?

Læs også: Her er konsekvenserne af briternes EU-farvel for den danske it-branche

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job