Japansk techfirma køber iPhone-chip-leverandør for 215 milliarder kroner

En af verdenshistoriens største it-handler er ved at være en realitet, efter japansk telegigant har lagt 215 milliarder kroner på bordet for hastigt voksende chip-fabrikant.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Japanske SoftBank har set sig så lun på det britiske mobil-chip-selskab ARM Holdings, at japanerne har lagt 215 milliarder kroner i kolde kontanter på bordet for at købe chip-selskabet.

Dermed er den japanske tele- og mediegigant på vej ind på det mobile internet med stormskridt, da ARM Holdings leverer chips til alt fra iPhones og andre smartphones over bærbare computere til enheder i Internet of Things-æraen.

Hvis opkøbet går igennem, vil det være SoftBanks klart største opkøb i flere år, efter den japanske telegigant købte store dele af det amerikanske internetselskab Sprint for 130 milliarder kroner for tre år siden.

Det skriver The Wall Street Journal.

Du kan her se, at SoftBanks opkøb af ARM Holdings vil være et af historiens største it-opkøb: Efter Dells gigant-køb af EMC: Her er de 10 største it-opkøb nogensinde

Aktionærerne bør sige ja

BBC rapporterer, at ARM's bestyrelse vil anbefale selskabets aktionærer, at de accepterer buddet fra SoftBank.

Samtidig fastslår ARM Holding, at selskabet med omkring 3.000 medarbejder fastholder sit hovedkvarter i den engelske by Cambridge, hvor det forventes, at arbejdsstyrken skal fordobles over de næste fem år.

Hos SoftBank forlyder det, at selskabet med ARM har fået fat i en sand guldgrube.

"ARM passer strategisk perfekt med SoftBank, da vi investerer i de betydelige muligheder, der ligger i hele Internet of Things. Dette er en af de vigtigste opkøb, vi nogensinde har foretaget os," fortæller SoftBanks stifter, direktør og bestyrelsesformand Masayoshi Son i en meddelelse i kølvandet på opkøbet.

"Jeg forventer, at ARM vil være et bærende element i vores vækststrategi," fortsætter direktøren for en af Japans allerstørste teleselskaber, der igennem heftige opkøb er blevet en dominerende spiller på verdensplan.

Du kan læse mere om Masayoshi Son her: Her er de 30 rigeste it-nørder i verden

Læs også:
Vil udnytte Intels krise: Her er ærkerivalen AMD's angrebsplan

Qualcomms nye mobilprocessor er 40 procent bedre end forgængeren - og har fokus på virtual reality

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS