Kan du ikke logge på? Sommerens store Pokémon Go-hit DDos-angrebet af hackere

To hackergrupper hævder at have hacket det hyperpopulære Pokémon Go-spil, hvilket har efterladt en stribe fans ude af stand til at logge ind på spillet.

Artikel top billede

Skærmdump fra Youtube.

Mobilspillet Pokémon Go fra Niantic til iOS- og Android-folket har på ingen tid vundet en hel skare af fans i hele verden.

Det populære mobilspil med dansk premiere i slutningen af sidste uge har dog også tiltrukket sig opmærksomhed af den mere kedelige slags.

For en hackergruppe ved navn OurMine har for nyligt bombarderet spillets login-servere med et DDoS-angreb.

Angrebet har henover weekenden efterladt flere frustrerede spillere ude af stand til at logge ind på det augmented reality-baserede Pokémon Go-spil, skriver TechCrunch.

Anden hackergruppe også i spil

Tidligere har hackergruppen OurMine skabt sit navn i den internationale mediestorm ved at angribe flere it-kendissers Twitter-konti herunder Facebook-stifter Mark Zuckerbergs.

Det kan du læse mere om her: Facebooks Mark Zuckerberg hacket: Sådan havnede milliardæren i de kriminelles kløer

Noget bizart er OurMine dog ikke den eneste hackergruppe, som hævder at have lagt spillet ned.

Også gruppen ved navn PoodleCorp har via Twitter taget ansvaret for, at spillet er gået i sort for flere Pokémon Go-entusiaster, skriver flere medier. 

Dansk politi advarer mod kaos

Spillet vurderes i skrivende stund til at have besat mere end 10 millioner spillere alene på Android-platformen verden over, som jagter Pokémon-figurer i rigtige omgivelser ved hjælp af spillets augmented reality-teknologi.

Den store interesse for at finde, fange og træne Pokémon-figurer har skabt kaotiske tilstande i udlandet, hvor folk i jagten på figurerne har bevæget sig ind på områder, som normalt holdes lukket for offentligheden.

Den tendens har også bredt sig til Danmark, skriver TV2.

"Vi har weekenden over haft flere anmeldelser, hvor pokemonjægere for eksempel går ind i andres haver. Folk tror, at de er ved at blive udsat for indbrud, siger Thomas Christensen, der er vagtchef ved Københavns Vestegns Politi, til TV2.

Flere politikredse melder om samme billede, og i mandag middag udsendte ordensmagten en advarsel på Facebook, som du kan læse her.

Danmarks Tekniske Universitet (DTU) har eksempelvis ligeledes måttet bede Pokomon Go-spillere om at ikke at trænge ind på en byggeplads ved universitet, da der her lå et sted, hvor spillerne kunne træne deres Pokémon-figurer.

Læs også: 
Top 5: Gratis spil til sommerferien

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job