Kan du ikke logge på? Sommerens store Pokémon Go-hit DDos-angrebet af hackere

To hackergrupper hævder at have hacket det hyperpopulære Pokémon Go-spil, hvilket har efterladt en stribe fans ude af stand til at logge ind på spillet.

Artikel top billede

Skærmdump fra Youtube.

Mobilspillet Pokémon Go fra Niantic til iOS- og Android-folket har på ingen tid vundet en hel skare af fans i hele verden.

Det populære mobilspil med dansk premiere i slutningen af sidste uge har dog også tiltrukket sig opmærksomhed af den mere kedelige slags.

For en hackergruppe ved navn OurMine har for nyligt bombarderet spillets login-servere med et DDoS-angreb.

Angrebet har henover weekenden efterladt flere frustrerede spillere ude af stand til at logge ind på det augmented reality-baserede Pokémon Go-spil, skriver TechCrunch.

Anden hackergruppe også i spil

Tidligere har hackergruppen OurMine skabt sit navn i den internationale mediestorm ved at angribe flere it-kendissers Twitter-konti herunder Facebook-stifter Mark Zuckerbergs.

Det kan du læse mere om her: Facebooks Mark Zuckerberg hacket: Sådan havnede milliardæren i de kriminelles kløer

Noget bizart er OurMine dog ikke den eneste hackergruppe, som hævder at have lagt spillet ned.

Også gruppen ved navn PoodleCorp har via Twitter taget ansvaret for, at spillet er gået i sort for flere Pokémon Go-entusiaster, skriver flere medier. 

Dansk politi advarer mod kaos

Spillet vurderes i skrivende stund til at have besat mere end 10 millioner spillere alene på Android-platformen verden over, som jagter Pokémon-figurer i rigtige omgivelser ved hjælp af spillets augmented reality-teknologi.

Den store interesse for at finde, fange og træne Pokémon-figurer har skabt kaotiske tilstande i udlandet, hvor folk i jagten på figurerne har bevæget sig ind på områder, som normalt holdes lukket for offentligheden.

Den tendens har også bredt sig til Danmark, skriver TV2.

"Vi har weekenden over haft flere anmeldelser, hvor pokemonjægere for eksempel går ind i andres haver. Folk tror, at de er ved at blive udsat for indbrud, siger Thomas Christensen, der er vagtchef ved Københavns Vestegns Politi, til TV2.

Flere politikredse melder om samme billede, og i mandag middag udsendte ordensmagten en advarsel på Facebook, som du kan læse her.

Danmarks Tekniske Universitet (DTU) har eksempelvis ligeledes måttet bede Pokomon Go-spillere om at ikke at trænge ind på en byggeplads ved universitet, da der her lå et sted, hvor spillerne kunne træne deres Pokémon-figurer.

Læs også: 
Top 5: Gratis spil til sommerferien

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S