IT-Universitetet jubler: Rekordmange unge danskere vil være softwareudviklere

På IT-Universitetet topper softwareudvikling ansøgerlisten, mens en anden disciplin oplever tilbagegang i antallet af studerende.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

I sidste uge kunne Computerworld fortælle om ansøgertallene for nye studerende på DIKU i København.

Her var der virkelig fremgang at spore.

Den historie kan du læse her: Studerende vælter ind på datalogi og der kommer flere pladser til næste år

Men det er ikke kun Københavns Universitet, der ser antallet af it-studerende vokse.

"På IT-Universitetet noterer vi samme positive udvikling med en stor stigning i antallet af ansøgninger til bacheloruddannelsen i softwareudvikling," skriver Vibeke Arildsen, der er kommunikationsmedarbejder på ITU i en mail til Computerworld.

Den største popularitet kan ses på linjen for softwareudvikling, der har fået en fremgang på 36 procent i forhold til sidste år.

"Vi ser tydeligt, at endnu flere gerne vil læse softwareudvikling, som i forvejen er ITU's største bacheloruddannelse. Vi har i år øget kapaciteten takket være en engangsinvestering fra universitetets bestyrelse, så vi er meget tilfredse med, at søgningen er vokset tilsvarende", siger rektor Mads Tofte.

Men også Global Business Informatics oplever solide tal. Her har 23 procent flere søgt ind. Værre ser det ud for Digitale Medier og Design.

Her oplever ITU en tilbagegang på 12 procent i forhold til sidste år.

Samlet set bliver der optaget 1.165 elever på de tre uddannelseslinjer, hvilket betyder, at det totale antal ansøgninger til ITU's tre bacheloruddannelser slår rekord.

"Vi har i år modtaget 46 procent flere førsteprioritetsansøgninger til denne uddannelse end sidste år," oplyser Vibeke Arildsen.

Læs også:
Studerende vælter ind på datalogi og der kommer flere pladser til næste år

Danske software-udviklere er vildt eftertragtede - men lønniveauet er faldet

Stormløb mod it-uddannelser: Nu vil de unge kode

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg