Dommer slår fast: Derfor er Bitcoin ikke penge

En domstol har afvist en sag om hvidvask af penge, fordi Bitcoin slet ikke er penge.

Artikel top billede

Bitcoin er slet ikke penge.

I hvert fald ikke i Florida. Her har en dommer nemlig netop slået fast, at Bitcoin hverken er at regne som penge eller noget andet betalingsmiddel.

En beslutning, som nok vil forundre de mennesker, der dagligt bruger Bitcoin til at betale for varer og ydelser på nettet.

Frikendt for hvidvask

Afgørelsen falder i en sag om hvidvask af beskidte penge. Undercover FBI-agenter gav beskidte penge for Bitcoin leveret af den anklagede i 2013, og så skulle sagen ikke være meget længere.

Men dommeren i sagen, Teresa Pooler, slår altså fast, at hvidvask kun omfatter "rene" penge for beskidte penge, og at Bitcoin slet ikke er penge i det hele taget. Det skriver Miami Herald.

Den anklagede kan heller ikke dømmes for at sælge penge uden tilladelse, for det amerikanske skattevæsen har selv tidligere påpeget, at Bitcoin ikke er penge.

Teresa Pooler selv tog blandt andet udgangspunkt i en opfattelse af penge, som et fysisk medie.

I sin afgørelse understreger dommeren, at Bitcoin "ikke kan gemmes under madrassen som kontanter eller guldbarrer."

Så let slipper du ikke i Danmark

Håbefulde danske  Bitcoin-sælgere med tvivlsom moral skal dog ikke prøve den samme forretningsmodel herhjemme.

Ifølge statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) er hvidvask nemlig ret bredt defineret i dansk lovgivning.

Eksempelvis kan du knaldes for hvidvask, så snart du hjælper med til "uberettiget at skjule, opbevare, transportere, hjælpe til afhændelse eller på anden måde efterfølgende virke til at sikre det økonomiske udbytte fra en strafbar lovovertrædelse."

Læs også: Microsoft undskylder forkert melding: I kan altså stadig bruge bitcoins hos os

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S