Dommer slår fast: Derfor er Bitcoin ikke penge

En domstol har afvist en sag om hvidvask af penge, fordi Bitcoin slet ikke er penge.

Artikel top billede

Bitcoin er slet ikke penge.

I hvert fald ikke i Florida. Her har en dommer nemlig netop slået fast, at Bitcoin hverken er at regne som penge eller noget andet betalingsmiddel.

En beslutning, som nok vil forundre de mennesker, der dagligt bruger Bitcoin til at betale for varer og ydelser på nettet.

Frikendt for hvidvask

Afgørelsen falder i en sag om hvidvask af beskidte penge. Undercover FBI-agenter gav beskidte penge for Bitcoin leveret af den anklagede i 2013, og så skulle sagen ikke være meget længere.

Men dommeren i sagen, Teresa Pooler, slår altså fast, at hvidvask kun omfatter "rene" penge for beskidte penge, og at Bitcoin slet ikke er penge i det hele taget. Det skriver Miami Herald.

Den anklagede kan heller ikke dømmes for at sælge penge uden tilladelse, for det amerikanske skattevæsen har selv tidligere påpeget, at Bitcoin ikke er penge.

Teresa Pooler selv tog blandt andet udgangspunkt i en opfattelse af penge, som et fysisk medie.

I sin afgørelse understreger dommeren, at Bitcoin "ikke kan gemmes under madrassen som kontanter eller guldbarrer."

Så let slipper du ikke i Danmark

Håbefulde danske  Bitcoin-sælgere med tvivlsom moral skal dog ikke prøve den samme forretningsmodel herhjemme.

Ifølge statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) er hvidvask nemlig ret bredt defineret i dansk lovgivning.

Eksempelvis kan du knaldes for hvidvask, så snart du hjælper med til "uberettiget at skjule, opbevare, transportere, hjælpe til afhændelse eller på anden måde efterfølgende virke til at sikre det økonomiske udbytte fra en strafbar lovovertrædelse."

Læs også: Microsoft undskylder forkert melding: I kan altså stadig bruge bitcoins hos os

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos