Dommer slår fast: Derfor er Bitcoin ikke penge

En domstol har afvist en sag om hvidvask af penge, fordi Bitcoin slet ikke er penge.

Artikel top billede

Bitcoin er slet ikke penge.

I hvert fald ikke i Florida. Her har en dommer nemlig netop slået fast, at Bitcoin hverken er at regne som penge eller noget andet betalingsmiddel.

En beslutning, som nok vil forundre de mennesker, der dagligt bruger Bitcoin til at betale for varer og ydelser på nettet.

Frikendt for hvidvask

Afgørelsen falder i en sag om hvidvask af beskidte penge. Undercover FBI-agenter gav beskidte penge for Bitcoin leveret af den anklagede i 2013, og så skulle sagen ikke være meget længere.

Men dommeren i sagen, Teresa Pooler, slår altså fast, at hvidvask kun omfatter "rene" penge for beskidte penge, og at Bitcoin slet ikke er penge i det hele taget. Det skriver Miami Herald.

Den anklagede kan heller ikke dømmes for at sælge penge uden tilladelse, for det amerikanske skattevæsen har selv tidligere påpeget, at Bitcoin ikke er penge.

Teresa Pooler selv tog blandt andet udgangspunkt i en opfattelse af penge, som et fysisk medie.

I sin afgørelse understreger dommeren, at Bitcoin "ikke kan gemmes under madrassen som kontanter eller guldbarrer."

Så let slipper du ikke i Danmark

Håbefulde danske  Bitcoin-sælgere med tvivlsom moral skal dog ikke prøve den samme forretningsmodel herhjemme.

Ifølge statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) er hvidvask nemlig ret bredt defineret i dansk lovgivning.

Eksempelvis kan du knaldes for hvidvask, så snart du hjælper med til "uberettiget at skjule, opbevare, transportere, hjælpe til afhændelse eller på anden måde efterfølgende virke til at sikre det økonomiske udbytte fra en strafbar lovovertrædelse."

Læs også: Microsoft undskylder forkert melding: I kan altså stadig bruge bitcoins hos os

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos