Dommer slår fast: Derfor er Bitcoin ikke penge

En domstol har afvist en sag om hvidvask af penge, fordi Bitcoin slet ikke er penge.

Artikel top billede

Bitcoin er slet ikke penge.

I hvert fald ikke i Florida. Her har en dommer nemlig netop slået fast, at Bitcoin hverken er at regne som penge eller noget andet betalingsmiddel.

En beslutning, som nok vil forundre de mennesker, der dagligt bruger Bitcoin til at betale for varer og ydelser på nettet.

Frikendt for hvidvask

Afgørelsen falder i en sag om hvidvask af beskidte penge. Undercover FBI-agenter gav beskidte penge for Bitcoin leveret af den anklagede i 2013, og så skulle sagen ikke være meget længere.

Men dommeren i sagen, Teresa Pooler, slår altså fast, at hvidvask kun omfatter "rene" penge for beskidte penge, og at Bitcoin slet ikke er penge i det hele taget. Det skriver Miami Herald.

Den anklagede kan heller ikke dømmes for at sælge penge uden tilladelse, for det amerikanske skattevæsen har selv tidligere påpeget, at Bitcoin ikke er penge.

Teresa Pooler selv tog blandt andet udgangspunkt i en opfattelse af penge, som et fysisk medie.

I sin afgørelse understreger dommeren, at Bitcoin "ikke kan gemmes under madrassen som kontanter eller guldbarrer."

Så let slipper du ikke i Danmark

Håbefulde danske  Bitcoin-sælgere med tvivlsom moral skal dog ikke prøve den samme forretningsmodel herhjemme.

Ifølge statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) er hvidvask nemlig ret bredt defineret i dansk lovgivning.

Eksempelvis kan du knaldes for hvidvask, så snart du hjælper med til "uberettiget at skjule, opbevare, transportere, hjælpe til afhændelse eller på anden måde efterfølgende virke til at sikre det økonomiske udbytte fra en strafbar lovovertrædelse."

Læs også: Microsoft undskylder forkert melding: I kan altså stadig bruge bitcoins hos os

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S