Dommer slår fast: Derfor er Bitcoin ikke penge

En domstol har afvist en sag om hvidvask af penge, fordi Bitcoin slet ikke er penge.

Artikel top billede

Bitcoin er slet ikke penge.

I hvert fald ikke i Florida. Her har en dommer nemlig netop slået fast, at Bitcoin hverken er at regne som penge eller noget andet betalingsmiddel.

En beslutning, som nok vil forundre de mennesker, der dagligt bruger Bitcoin til at betale for varer og ydelser på nettet.

Frikendt for hvidvask

Afgørelsen falder i en sag om hvidvask af beskidte penge. Undercover FBI-agenter gav beskidte penge for Bitcoin leveret af den anklagede i 2013, og så skulle sagen ikke være meget længere.

Men dommeren i sagen, Teresa Pooler, slår altså fast, at hvidvask kun omfatter "rene" penge for beskidte penge, og at Bitcoin slet ikke er penge i det hele taget. Det skriver Miami Herald.

Den anklagede kan heller ikke dømmes for at sælge penge uden tilladelse, for det amerikanske skattevæsen har selv tidligere påpeget, at Bitcoin ikke er penge.

Teresa Pooler selv tog blandt andet udgangspunkt i en opfattelse af penge, som et fysisk medie.

I sin afgørelse understreger dommeren, at Bitcoin "ikke kan gemmes under madrassen som kontanter eller guldbarrer."

Så let slipper du ikke i Danmark

Håbefulde danske  Bitcoin-sælgere med tvivlsom moral skal dog ikke prøve den samme forretningsmodel herhjemme.

Ifølge statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) er hvidvask nemlig ret bredt defineret i dansk lovgivning.

Eksempelvis kan du knaldes for hvidvask, så snart du hjælper med til "uberettiget at skjule, opbevare, transportere, hjælpe til afhændelse eller på anden måde efterfølgende virke til at sikre det økonomiske udbytte fra en strafbar lovovertrædelse."

Læs også: Microsoft undskylder forkert melding: I kan altså stadig bruge bitcoins hos os

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S