Microsoft undskylder forkert melding: I kan altså stadig bruge bitcoins hos os

Først den ene vej, så den anden vej: Microsoft beklager og undskylder, at selskabet for nyligt meddelte, at det ikke længere tager imod bitcoin-betalinger på selskabets salgssites.

Artikel top billede

Først ville Microsoft gerne tage bitcoins i sin online-butik.

For nyligt smækkede it-giganten så låget i og forklarede, at selskabet nu ikke længere accepterede bitcoins som gyldigt betalingsmiddel.

Det kan du læse mere om her: Microsoft smækker kassen i: Tager ikke længere bitcoins i sin online-forretning

I det seneste døgn har Microsoft taget endnu en kovending og forklaret, at lukningen for bitcoin-betalinger i Microsoft Store og Xbox-butikken har været en stor fejltagelse.

Det skriver CNBC.com.

"Vi undskylder for den upræcise information, der fejlagtigt blev publiceret på et Microsoft-site. Hjemmesiden er ved at blive rettet," forklarer en talsmand fra Microsoft til CNBC.

Så nu skulle sagen altså være klar: Microsoft accepterer fortsat den virtuelle valuta bitcoin via betalingssystemet Bitpay.

En møntfod i modvind

Da nyheden om bitcoin-stoppet blev offentliggjort på Microsofts site, spekulerede flere medier- herunder The Register - i, at møntfoden blev lukket på grund af en for lille efterspørgsel, som Microsoft ikke ønsker at understøtte.

Dermed så det ud til, at bitcoin-betalingssystemet skulle lide endnu en nedtur efter en ellers flyvende start efter offentliggørelsen i 2009, hvorefter blandt andet mange danske butikker tog valutaen til sig.

Det kan du læse mere om her: Danske forretninger fortæller: Derfor tager vi imod Bitcoin-betalinger

I de senere år har Bitcoin-valutaen ikke udviklet sig synderligt på mainstream-markedet, mens kursen er faldet

Samtidig er bitcoin blevet et yndet betalingsmiddel for it-kriminelle, der med ransomware- og DDoS-angreb gerne vil tjene bitcoins på deres unoder. 

Det kan du læse mere om her: EU gransker bitcoin-overførsler for at stoppe penge-støtte til terrorister

Læs også: 
Tag med på en rejse ned i det dybe, sorte net hvor kriminelle og aktivister holder hof

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S