App Store sætter ny rekord: Pokemon Go en særdeles lukrativ forretning for Apple

Apple er ved at udvikle sig til en af de virkelige vindere af Pokemon Go-feberen. Appstore har aldrig sendt flere fakturaer afsted.

Artikel top billede

Spilsuccesen Pokemon Go tiltrækker et hav af fans, og det betyder flere penge på Apples bundlinje.

Æblefirmaets boss, Tim Cook, meddeler på Twitter, at App Store har slået rekord i juli, både når det handler om fakturering og om de kontanter, der udbetales til udviklerne.

Tim Cook nævner ikke Pokemon Go specifikt, men den amerikanske webside Macworld vurderer, at det er spillet, hvor de små figurer skal indsamles, som har rykket så voldsomt i app-butikkens omsætning.

Apple afslører heller ikke hvor mange hentninger, app-forretningen har, men flere analytikere har ifølge Macworld bekræftet, at Pokemon Go er hentet i to- måske trecifrede milliontal til både Androd og iOS.

Selve appen er, som mange nok allerede har erfaret, gratis, men brugerne kan foretage handler gennem applikationen.

Når der handles, så får Apple 30 procent af hvert køb, hvilket hurtigt kan blive til en solid omsætning.

50 milliarder til udviklerne

I takt med at spillets sværhedsgrad stiger fra niveau til niveau, kræver det løbende flere såkaldte Pokeballs til at fange spillets Pokemons med.

Disse Pokeballs køber spillerne ved hjælp af valutaen Pokecoins, hvor en pakke med 100 Pokecoins koster 99 cents (6,70 kroner) i Apples App Store. Skal en spiller have 14.500 Pokecoins koster det derimod 99,99 dollar (675 kroner).

En analytiker som business-siden Fortune har talt med vurderer, at Apple kan skrabe tre milliarder dollar, svarende til cirka 20 milliarder kroner, sammen gennem Pokemon Go over de næste tre år.

Læs også: Sådan tjener Apple 20 milliarder kroner på Pokémon Go

Den indtjening ser allerede nu ud til at være skudt i gang.

Da Googles Playbutik også sælger diverse Pokémon-produkter til minimum 10 millioner Android-brugere, kan Google også forvente at score kassen på spil-successen.

I et andet Tweet skriver Tim Cooke i øvrigt, at App Store-udviklerne samlet set har fået udbetalt 50 milliarder dollar, eller 332 milliarder kroner, siden starten tilbage i 2008.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job