Efter Microsofts kæmpe Windows 10-opdatering: Her er problemerne

Microsofts store Windows 10-opdatering er blevet installeret på millioner af maskiner verden over. Det er dog langt fra alle Windows-brugere, der kan juble over Microsofts 'Anniversary Update.'

Artikel top billede

Siden Microsoft den 2. august begyndte udrulningen af den første store opdatering af Windows 10, er 'Anniversary Update', som den er blevet kaldt, blevet installeret på millioner af maskiner verden over.

Den store Windows 10-opdatering kommer med en række nye funktioner og designmæssige ændringer, som brugterne i det store hele ser ud til at tage godt imod.

Få overblikket over indholdet i opdateringen her.

Her godt to uger efter, at opdateringen blev frigivet, tegner der sig dog også et billede af, at langt fra alle Windows 10-brugere kan være tilfredse med opdateringen.

Flere steder på nettet kan man nemlig læse om nogle af de problemer, Windows 10-opdateringen skaber.

Selvom det er svært at vurdere, hvor stor en del af de flere hundrede millioner Windows 10-brugere, der rent faktisk er ramt af problemerne, er der næppe tvivl om, at de ramte brugere lige nu nok fortryder, at de lod Windows 10-opdateringen blive installeret.

Maskinen fryser

Vores kolleger på det amerikanske Infoworld skriver blandt andet om, at en del maskiner fryser efter opdateringen.

Denne debat kører flere steder på nettet, og nu har Microsoft også selv forholdt sig til problemet i selskabet eget support-forum på nettet.

Her skriver Microsoft:

"Microsoft har modtaget et lille antal meldinger om, at Windows 10 fryser efter installering af Anniversary Update på systemer, hvor operativsystemet er på et solid-state drive (SSD), og apps og data opbevares på et andet drev."

"Dette problem forekommer ikke, når Windows 10 startes op i fejlsikret tilstand."

Læs også: Seks ting du bør tjekke efter download af den store opdatering af Windows 10

Microsoft lover de ramte Windows-brugere, at der vil komme mere information om problemet og en løsning på et senere tidspunkt, og selskabet skriver desuden:

"Vi beder om jeres tålmodighed, mens vi fortsætter vores undersøgelser - og tjek venligst denne tråd senere for en opdatering."

Problemer med Edge og video-afspilning

Fryse-problemet er dog langt fra det eneste, der er opstået efter Windows 10-opdateringen er blevet installeret.

Infoworld skriver også, at der kan opleves problemer med Edge-browseren - blandt andet, at den ikke vil lukke ned, selvom man klikker på det røde kryds i øverste højre hjørne.

Samtidig skal både McAfee og Avast have oplevet problemer med antivirus-løsningerne på maskiner, hvor Windows 10-opdateringen er blevet installeret.

Også det britiske tech-medie V3 skriver om Windows 10-maskiner, der fryser, og mediet har samtidig en række konkrete bud på, hvordan man kan løse de forskellige problemer, der kan være opstået med Windows 10-opdateringen.

Betanews skriver om, at afspilning af video pludselig gør Windows 10-maskinen så sløv, at en genstart er den eneste løsning.

Windows Central har også en god guide til, hvordan man løser nogle af de problemer, der kan opstå under selve installeringen af Windows 10-opdateringen.

Hvordan er dine egne erfaringer med Windows 10 Anniversary Update?

Læs også:

Seks ting du bør tjekke efter download af den store opdatering af Windows 10

Har du endnu ikke modtaget den store opdatering af Windows 10? Sådan henter du den selv

Kort før lukketid: Så mange har endnu ikke hentet gratis Windows 10

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S