Spritnye smartphone-tal afslører dramatisk udvikling i kampen mellem Android, iOS og Windows

Googles Android-platform har kurs mod en total dominans på det globale smartphonemarked, hvor næsten ni ud af 10 smartphones, der sælges, nu kører Android.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Android-platformens globale fremmarch tager til i styrke, og det gør det slemme ved især Microsofts smartphone-udgave af Windows, men også Apples iOS.

Det ses sort på hvidt i Gartners netop udsendte opgørelse over udviklingen på det globale smartphonemarked i årets andet kvartal.

Android er fra andet kvartal sidste år til andet kvartal i år gået fra en markedsandel på 82,2 procent til 86,2 procent.

Fire procentpoint er en voldsom stigning, når man ser på, at Android-platformen i forvejen havde en uhørt høj markedsandel - og konsekvensen er, at vi nu nærmer os en situation, hvor ni ud af 10 smartphones, der sælges på verdensplan, kører Android.

Microsoft sendt ud i kulden

Android-fremmarchen gør især ondt på Windows på smartphone-markedet.

Microsofts platform er nu reelt at betegne som færdig som popsanger med en markedsandel på blot 0,6 procent i andet kvartal i år.

Sidste år i andet kvartal lå markedsandelen for Microsofts vedkommende på 2,5 procent, så dengang var der stadig håb for Windows i smartphone-verdenen, men siden er det spinkle håb smuldret væk.  

Læs om det her: Microsofts smartphone-salg i katastrofalt dyk: Ekspert tror ikke længere på projektet

Mere overraskende er det måske, at Apples ellers så succesfulde iOS på iPhonen nu også for alvor mærker Androids vilde succes.

Apples markedsandel på smartphonemarkedet er over det seneste år faldet fra 14,6 procent af markedet til nu 12,9 procent.

Sådan så det ud for fire år siden

Går vi fire år tilbage, til andet kvartal 2012, havde iOS en markedsandel på 18,8 procent ifølge Gartner, mens Android dengang lå 64,2 procent.

Siden dengang har Android-platformen dog fået mere og mere medvind, mens Apples iPhone-markedsandel er dykket et smule, og BlackBerry og Windows reelt er blevet elimineret.

Læs også: Vi dropper at købe en ny smartphone: Derfor er den gamle pludselig "god nok"

Det er dermed ikke til at tage fejl af, hvordan styrkeforholdet har udviklet sig, og Gartner skriver da også i den nye opgørelse:

"En række vigtige Android-spillere, som Samsung med Galaxy S7, introducerede nye high-end-enheder, men kinesiske brands som Huawei og Oppo skubber også på med deres premium smartphones til lavere priser."

Gartner påpeger også, at Google generelt har fuld fart på udviklingen af platformen, og at Android har den store fordel, at platformen findes på smartphones i alle prisklasser.

Disse telefoner sælger bedst

I Gartners nye opgørelse kan man også se, hvilke smartphone-producenter, der klarer sig bedst.

Samsung er fortsat størst med en markedsandel på 22,3 procent i andet kvartal i år på det globale marked. 

Apple ligger på andenpladsen med 12,9 procent, mens Huawei som nummer tre på markedet har 8,9 procent.

Oppo ligger på 5,4 procent, og Xiaomi har nu 4,5 procent af det globale smartphone-marked i andet kvartal 2016.

Det er værd at bemærke, at situationen på det globale marked ikke kan overføres direkte til situationen her i Danmark.

Her i Danmark ligger iOS traditionelt på en noget højere markedsandel, end det er tilfældet på verdensplan.

Blandt andet fordi de de billigste Android-telefoner sælges i store mængder i eksempelvis Kina og Indien, hvilket hiver markedsandelen for den platform op globalt set, mens iPhonen klarer sig bedre i vores del af verden.    

Læs mere her:

iPhone og iPad har overtaget Danmark: Så meget fylder Apples produkter hos danskerne

Vi dropper at købe en ny smartphone: Derfor er den gamle pludselig "god nok"

Microsofts smartphone-salg i katastrofalt dyk: Ekspert tror ikke længere på projektet

Billige brugte smartphones storsælger - hvorfor betale kassen for en ny?

Efter katastrofale salgstal: Voldsomme prisdyk på Microsofts Windows-telefoner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job