Mobildistributør mistænkes for storsvindel

Told & Skat er i øjeblikket midt i en større efterforskning af en krakket dansk mobildistributør, der mistænkes for at have snydt statskassen for et trecifret millionbeløb via momskarruseller.

Toldskat har i al hemmelighed de sidste fire-fem måneder efterforsket en sag, hvor en dansk forhandler af mobiltelefoner, computer-chips og digitale kameraer beskyldes for at have snydt statskassen for op til 100 millioner kroner i moms, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Selskabets bagmænd er stukket af med pengekassen og ladet virksomheden, som Morgenavisen Jyllands-Posten ikke kender navnet på, gå konkurs med et momstilgodehavende til staten på et "trecifret millionbeløb".

Svindlen er sket ved hjælp af såkaldte karruselhandler, hvor forretningsfolk snyder EU-landenes statskasser for millioner af kroner i tabte moms-indtægter.

Momskarrusellerne har drejet rundt i mange år. For eksempel kan et selskab i England sælge et stort parti mobiltelefoner til et selskab i Tyskland uden at betale moms, fordi begge lande er medlemmer af EU.

Selskabet i Tyskland sælger så telefonerne videre til et andet selskab i Tyskland, men opkræver moms af salget. Derefter sletter selskabet momsen fra regnskabet og lukker. Eftersom det snyder med momsen, kan det sælge telefonerne billigt til det andet tyske selskab, der igen sælger dem videre til det engelske selskab uden moms.

Sådan drejer karrusellen, indtil bagmændene har scoret en kolossal fortjeneste på den moms, de aldrig har betalt. Momssvindelen har ellers været næsten udryddet herhjemme i de senere år, men Toldskat mener, at svindlen er ved at gøre comeback.

- Vi er bange for, at disse forretningsfolk er ved at vende tilbage til det danske marked for at teste mulighederne, efter at andre EU-lande - specielt de britiske myndigheder - har strammet op over for momskarruselsvig, siger Martin Vollmer, funktionschef hos Toldskat i København, til Jyllands-Posten.

De skærpede regler i Storbritannien har blandt andet betydet, at den fynske mobildistributør Tel-Ka, der tidligere har været superprofitabel, er havnet i økonomiske vanskeligheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos