Mobildistributør mistænkes for storsvindel

Told & Skat er i øjeblikket midt i en større efterforskning af en krakket dansk mobildistributør, der mistænkes for at have snydt statskassen for et trecifret millionbeløb via momskarruseller.

Toldskat har i al hemmelighed de sidste fire-fem måneder efterforsket en sag, hvor en dansk forhandler af mobiltelefoner, computer-chips og digitale kameraer beskyldes for at have snydt statskassen for op til 100 millioner kroner i moms, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Selskabets bagmænd er stukket af med pengekassen og ladet virksomheden, som Morgenavisen Jyllands-Posten ikke kender navnet på, gå konkurs med et momstilgodehavende til staten på et "trecifret millionbeløb".

Svindlen er sket ved hjælp af såkaldte karruselhandler, hvor forretningsfolk snyder EU-landenes statskasser for millioner af kroner i tabte moms-indtægter.

Momskarrusellerne har drejet rundt i mange år. For eksempel kan et selskab i England sælge et stort parti mobiltelefoner til et selskab i Tyskland uden at betale moms, fordi begge lande er medlemmer af EU.

Selskabet i Tyskland sælger så telefonerne videre til et andet selskab i Tyskland, men opkræver moms af salget. Derefter sletter selskabet momsen fra regnskabet og lukker. Eftersom det snyder med momsen, kan det sælge telefonerne billigt til det andet tyske selskab, der igen sælger dem videre til det engelske selskab uden moms.

Sådan drejer karrusellen, indtil bagmændene har scoret en kolossal fortjeneste på den moms, de aldrig har betalt. Momssvindelen har ellers været næsten udryddet herhjemme i de senere år, men Toldskat mener, at svindlen er ved at gøre comeback.

- Vi er bange for, at disse forretningsfolk er ved at vende tilbage til det danske marked for at teste mulighederne, efter at andre EU-lande - specielt de britiske myndigheder - har strammet op over for momskarruselsvig, siger Martin Vollmer, funktionschef hos Toldskat i København, til Jyllands-Posten.

De skærpede regler i Storbritannien har blandt andet betydet, at den fynske mobildistributør Tel-Ka, der tidligere har været superprofitabel, er havnet i økonomiske vanskeligheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision