Benhård konkurrence om it-sikkerhedsfolk - og nu vil virksomhederne ansætte endnu flere

It-sikkerhedsfolk er i høj kurs i disse år, hvor mange virksomheder kæmper en hård kamp for at skaffe de nødvendige specialister. Nu vil mange virksomheder øge bemandingen yderligere.

Artikel top billede

Manglen på it-sikkerhedsfolk giver mange virksomheder udfordringer - og alt tyder på, at konkurrencen om de eftertragtede it-medarbejdere kun vil blive intensiveret i de kommende år.

Det er konklusionen i en ny rapport om manglen på it-folk med sikkerhedskompetencer, som Kaspersky Lab står bag.

Næsten 5.000 virksomheder i forskellige størrelser og fra forskellige industrier har deltaget i undersøgelsen.

I rapporten (PDF) kan man blandt andet læse, at cirka halvdelen af virksomhederne mener, at der er mangel på sikkerhedstalenter, og at efterspørgslen på specialister stiger.

Samtidig melder 50 procent også, at de oplever, at lønningsniveauet for sikkerhedsfolk stiger.

Læs også: Stor mangel på it-sikkerhedsfolk: Så svært er det at finde de rette

Af samme grund er det at opbygge en sikkerhedsafdeling i virksomheden i dag en investering på lige fod med andre sikkerhedsinvesteringer.

Manglen på ekspertise har nemlig en direkte indflydelse på, hvor alvorlige konsekvenserne er, når man som virksomhed rammes af et angreb.

"Vi opdagede, at virksomheder, der har problemer med skaffe de bedste sikkerhedstalenter, i gennemsnit bruger mindst tre gange så mange penge på at komme sig efter en sikkerhedshændelse," skriver Kaspersky Lab om undersøgelsen blandt de 5.000 virksomheder.

Klar til at øge bemandingen

Samtidig svarer 40 procent af respondenterne, at en øget kompleksitet i infrastrukturen er en central årsag til, at der skal sættes flere penge af til it-sikkerhed, og at de sikkerhedsansvarlige (CISO'erne) mærker de stigende krav og forventinger til sikkerhed fra virksomhedens øverste ledelse.

"I gennemsnit er 15 procent af medarbejderne i en it-afdeling i en stor virksomhed dedikeret til sikkerhed. Det er 39 specialister i et typisk team med 220 eksperter, der står for håndteringen af alle aspekter i infrastrukturen."

"Til sammenligning er der hos små- og mellemstore virksomheder kun to sikkerhedseksperter på et team med 16 it-professionelle," skriver Kaspersky Lab og tilføjer samtidig:

"Har de planer om at udvide? Det kan du tro. 68,5 procent af virksomhederne forventer en forøgelse, og blandt dem forventer 18,9 procent, at deres sikkerhedsafdeling vil vokse signifikant," lyder det blandt andet i rapporten.

Mangler en million sikkerhedsfolk

Den nye rapport fra Kaspersky Lab er langt fra den første, der peger på alvorlige udfordringer med at skaffe it-sikkerhedsfolk i mange virksomheder.

I analyse- og researchfirmaet ESG's årlige rapporter om manglen på it-folk, har i it-sikkerhedsfolk i flere år toppet den globale liste

I den seneste udgave af rapporten var meldingen fra hver fjerde virksomhed, at de havde en problematisk mangel på it-sikkerhedsmedarbejdere.

Cisco har tidligere vurderet, at der mangler omkring en million sikkerhedsfolk på globalt plan, og også her i Danmark har der været meget fokus på manglen på it-specialister.

Den mangel resulterer ikke mindst i en meget hård kamp om at få fat i de nødvendige sikkerhedsspecialister.

Læs mere her:

Stor mangel på it-sikkerhedsfolk: Så svært er det at finde de rette

Danske it-sikkerhedsfirmaer opruster: De it-kriminelle er blevet for dygtige

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird