Benhård konkurrence om it-sikkerhedsfolk - og nu vil virksomhederne ansætte endnu flere

It-sikkerhedsfolk er i høj kurs i disse år, hvor mange virksomheder kæmper en hård kamp for at skaffe de nødvendige specialister. Nu vil mange virksomheder øge bemandingen yderligere.

Artikel top billede

Manglen på it-sikkerhedsfolk giver mange virksomheder udfordringer - og alt tyder på, at konkurrencen om de eftertragtede it-medarbejdere kun vil blive intensiveret i de kommende år.

Det er konklusionen i en ny rapport om manglen på it-folk med sikkerhedskompetencer, som Kaspersky Lab står bag.

Næsten 5.000 virksomheder i forskellige størrelser og fra forskellige industrier har deltaget i undersøgelsen.

I rapporten (PDF) kan man blandt andet læse, at cirka halvdelen af virksomhederne mener, at der er mangel på sikkerhedstalenter, og at efterspørgslen på specialister stiger.

Samtidig melder 50 procent også, at de oplever, at lønningsniveauet for sikkerhedsfolk stiger.

Læs også: Stor mangel på it-sikkerhedsfolk: Så svært er det at finde de rette

Af samme grund er det at opbygge en sikkerhedsafdeling i virksomheden i dag en investering på lige fod med andre sikkerhedsinvesteringer.

Manglen på ekspertise har nemlig en direkte indflydelse på, hvor alvorlige konsekvenserne er, når man som virksomhed rammes af et angreb.

"Vi opdagede, at virksomheder, der har problemer med skaffe de bedste sikkerhedstalenter, i gennemsnit bruger mindst tre gange så mange penge på at komme sig efter en sikkerhedshændelse," skriver Kaspersky Lab om undersøgelsen blandt de 5.000 virksomheder.

Klar til at øge bemandingen

Samtidig svarer 40 procent af respondenterne, at en øget kompleksitet i infrastrukturen er en central årsag til, at der skal sættes flere penge af til it-sikkerhed, og at de sikkerhedsansvarlige (CISO'erne) mærker de stigende krav og forventinger til sikkerhed fra virksomhedens øverste ledelse.

"I gennemsnit er 15 procent af medarbejderne i en it-afdeling i en stor virksomhed dedikeret til sikkerhed. Det er 39 specialister i et typisk team med 220 eksperter, der står for håndteringen af alle aspekter i infrastrukturen."

"Til sammenligning er der hos små- og mellemstore virksomheder kun to sikkerhedseksperter på et team med 16 it-professionelle," skriver Kaspersky Lab og tilføjer samtidig:

"Har de planer om at udvide? Det kan du tro. 68,5 procent af virksomhederne forventer en forøgelse, og blandt dem forventer 18,9 procent, at deres sikkerhedsafdeling vil vokse signifikant," lyder det blandt andet i rapporten.

Mangler en million sikkerhedsfolk

Den nye rapport fra Kaspersky Lab er langt fra den første, der peger på alvorlige udfordringer med at skaffe it-sikkerhedsfolk i mange virksomheder.

I analyse- og researchfirmaet ESG's årlige rapporter om manglen på it-folk, har i it-sikkerhedsfolk i flere år toppet den globale liste

I den seneste udgave af rapporten var meldingen fra hver fjerde virksomhed, at de havde en problematisk mangel på it-sikkerhedsmedarbejdere.

Cisco har tidligere vurderet, at der mangler omkring en million sikkerhedsfolk på globalt plan, og også her i Danmark har der været meget fokus på manglen på it-specialister.

Den mangel resulterer ikke mindst i en meget hård kamp om at få fat i de nødvendige sikkerhedsspecialister.

Læs mere her:

Stor mangel på it-sikkerhedsfolk: Så svært er det at finde de rette

Danske it-sikkerhedsfirmaer opruster: De it-kriminelle er blevet for dygtige

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S