Android 7.0 Nougat er lagt på nettet: Her er fem funktioner du kan glæde dig til

Udrulningen af Googles nyeste Android-version er så småt ved at gå i gang, Her er en stribe af de nye funktioner, der lander på din telefon.

Artikel top billede

Der er sikker mange Android-fans, der sider og venter på den nye Nougat-udgave, og nu er spændingen ved at blive udløst.

Det canadiske teleselskab Telus har således afsløret, at versionen udrulles fra mandag 22. august.

Det skriver android-authority.com.

I første omgang er det Google Nexus-telefonerne, Nexus 5X og Nexus 6P, som står til at modtage opdateringen. Nexus 6 og Nexus 9 skulle være lige på trapperne. 

Hvis du har en telefon fra eksempelvis Huawei, LG eller Samsung er der ikke kommet detaljer om en dato, men det er ikke ualmindeligt, at der kan gå et par måneder før en ny version er klar til tredjepartsproducenterne.

Læs også: Oversigt: Hvornår får din smartphone Android 7.0 Nougat?

Android N er forsynet med masser af spændende forbedringer under motorhjælmen men Greenbot.com har også fundet brugervendte nyheder frem i Googles populære kode.

To apps på skærmen

Multi-window support, eller to apps side om side på en skærm, kommer med i Nougat-pakken.

Det er dog ikke alle apps, der understøtter funktionen, så du skal eksperimentere dig lidt frem i starten. Men mon ikke det bliver en standardfunktion med tiden.

Til lidt større Android-enheder bliver det desuden muligt at ændre på størrelsen af det vindue, der anvendes af den enkelte app.

Android N kommer også med en hurtig-svar-funktion, der gør det muligt at svare direkte på beskeder. Funktionen understøtter alle messenger-apps, der anvender Googles API.

Smart hurtig opsætning

Marshmallow kom med Quick Settings, som nu har fået en fintuning i version 7.0, kaldet dynamisk-Quick Settings.

Du kan stadig se de samme små ikoner, der giver adgang til mest anvendte funktioner, men i Nougat bliver det samtidig muligt at brugertilpasse hvilke funktioner, der skal være i panelet.

Også Settings-panelet er blevet mere detaljeret og indeholder nu informationer om den enkelte kategori.

Hvis du eksempelvis trykker på data-forbruget, kan du få et hurtigt kig på hvor mange gigabyte, du har brugt.

Seneste apps-skærmbilledet er desuden blevet mere end bare en stak skærmdumps i Nougat.

Du kan således dobbeltklikke på seneste apps-knappen for at springe til den ønskede app, så du ikke skal finkæmme en stak skærmdumps for at finde den rigtige Chrome-fane.

Versionen begrænser også antallet af apps i app-oversigten, og så kan du slette alle åbne apps med Clear All-funktionen.

Læs også:
Oversigt: Hvornår får din smartphone Android 7.0 Nougat?

Google løfter sløret for den næste store version af Android: Gør dig klar til 'Android Nougat'

Googles årlige kæmpekonference åbner onsdag: Disse fem nyheder kan du forvente

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S