Telenor Danmark fyrer 79 medarbejdere og lukker disse butikker med omgående virkning

Telenor Danmark har netop opsagt 79 medarbejdere og lukker samtidig fem butikker med omgående virkning.

Artikel top billede

Telenor Danmark har nu overstået dagens fyringsrunde.

Som vi skrev om tidligere på formiddagen, har Telenor været nødt til at afskedige medarbejdere på grund af selskabets situation her i Danmark, hvor det er under hårdt pres og har tabt betydelige summer i de seneste par år.

Telenor oplyser nu, at 79 medarbejdere i virksomheden opsiges, og fem butikker forskellige steder i landet samtidig lukkes.

"Ændringerne sker som et naturligt led i Telenors strategi om at øge virksomhedens effektivitet og blive en endnu mere strømlinet forretning i et presset telemarked," skriver selskabet i en pressemeddelelse.

"Reorganiseringen omfatter forskellige områder i virksomheden og er et led i Telenors løbende optimering af sin forretning."

Telenor oplyser til Computerworld, at selskabet efter reorganiseringen har omkring 1.730 fuldtidsansatte i Danmark. 

Derfor er det nødvendigt

Jesper Hansen, administrerende direktør i Telenor Danmark, udtaler samtidig:

"I et presset marked som det danske, har vi kontinuerligt behov for at kigge vores forretning efter i sømmene og tage hånd om vores udfordringer for at kunne blive så effektive og agile som muligt."

"Og som en del af den radikale transformation vi gennemgår, er der løbende behov for, at vi tilpasser vores organisation og ændrer på holdopstillingen for at kunne levere bedre."

"I nogen tilfælde betyder det desværre at det er nødvendigt at sige farvel til gode kollegaer."

Her lukker butikkerne

De fem butikker, der lukker, ligger i henholdsvis Randers, Hørsholm nord for København, Kongens Nytorv og Amager Centeret i København samt i City2 i Taastrup vest for København.

Det sker med øjeblikkelig virkning.

Efter ændringerne vil Telenor have 62 butikker i Danmark, oplyser selskabet.

"Alle ansatte i Telenor er blevet informeret om ændringerne i organisationen."

Telenors resultater

Telenor er ofte blevet udråbt til det selskab af de fire store danske teleselskaber, der har sværest ved at få resultaterne til at flaske sig.

Telenor Danmark endte i 2015 med et driftsresultat (EBITDA) på 591 millioner norske kroner i 2015, et betydeligt fald i forhold til 726 millioner i 2014.

Værre var det dog, at selskabet havde et tab på 2,5 milliarder norske kroner, omkring 1,9 milliarder danske kroner, for året samlet set.

Forklaringen var primært, at koncernen havde nedskrevet værdien af den danske forretning med 2,1 milliarder norske kroner - hvilket svarer til omkring 1,6 milliarder danske kroner.

"En turnaround-proces er sat i gang efter joint venture-snakken er trukket tilbage," skrev Telenor i årsregnskabet med henvisning til den planlagte fusion med Telia, der måtte droppes i efteråret.

Samtidig måtte Telenor meddele:

"Udsigterne på det danske telemarked forbliver udfordrende. Som en konsekvens af det har Group (koncernen, red.) revurderet værdien af Telenor Danmark med opdaterede indtjenings-forventninger."

Også i 2014 endte Telenors danske forretning ud med et underskud.

Læs også:

Fyringsrunde i Telenor i Danmark: Det pressede selskab må skille sig af med medarbejdere

Telenor hårdt udfordret i Danmark: Ender med dundrende milliardunderskud

Dansk teleindustri i krise: Førende teleselskaber har nedskrevet for milliarder

TDC, Telenor, Telia og 3: Sådan klarer selskaberne sig i kampen om mobilkunderne

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,