Helt uden sidestykke: Blodrøde Uber taber over en milliard kroner om måneden

Ubers forsøg på at erobre transportmarkedet resulterer i tab, der er helt uden sidestykke blandt iværksætter-virksomheder.

Artikel top billede

Foto: Morten Sahl Madsen

Den taxa-lignende amerikanske app-virksomhed Uber har tabt mere end én milliard kroner om måneden i løbet af det første halve år af 2016.

Ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg løb det samlede tab op i 8,3 milliarder kroner - 1,27 milliarder dollar - i årets første seks måneder

Det har virksomhedens økonomidirektør Gautam Gupta for nyligt oplyst under et telefonmøde med en række af virksomhedens investorer, skriver Bloomberg.

Ikke børsnoteret

Uber er ikke et børsnoteret selskab og har derfor ikke pligt til at offentliggøre sine regnskaber, men alligevel afholder virksomheden hvert kvartal et telefonmøde, hvor Uber orienterer en række investorer om, hvordan virksomheden klarer sig.

Her forklarede Gautam Gupta angiveligt i sidste uge, at det massive underskud først og fremmest skyldtes subsidier til tjenestens chauffører.

Læs også: Efter stort milliardtab: Nu opgiver Uber at erobre det kinesiske marked

Det menes også, at Ubers forsøg på at erobre det kinesiske marked har været en voldsom udgiftspost for Uber

Det er muligvis forklaringen på, at selskabet for nylig valgte at sælge sit kinesiske dataselskab til konkurrenten Didi Chuxing.

Trods tab er værdien tårnhøj  

På trods af de store tab vurderes Uber til at være intet mindre end 68 milliarder dollar værd - 448 milliarder kroner med den aktuelle kurs.

En værdifastsættelse der er bundet op i tårnhøje forventninger til den fremtidige vækst. 

Og i løbet af det sidste halve år er Ubers nettoomsætning da også vokset med knap 18 procent fra første til andet kvartal. Her steg omsætningen fra 6,3 milliarder danske kroner til 7,25 miliarder danske kroner.

Læs også: Undrer du dig over Ubers gigantiske værdi? Her er syv centrale spørgsmål

Tab er uden sidestykke

Ifølge New York Times har Uber gennem sin syv-årige levetid fået tilført 15 milliarder dollar eller lige i underkanten af 100 milliarder danske kroner i kapital. 

Pengene falder tilsyneladende på et tørt sted, for ifølge Bloomberg er Ubers gigantiske tab uden sidestykke i iværksætter-verdenen, og det overgår selv de mest blodrøde regnskaber fra dot.com-æraen. 

"Du finder ikke mange teknologi-selskaber, der er i stand til at tabe så mange penge så hurtigt," siger Aswath Damodaran, professor i business, på New York University ifølge Bloomberg. 

Joe Grundfest, der er professor i jura og forretning på Stanford University i Californien, påpeger dog ifølge Bloomberg, at selve strategien med, at brænde store summmer af i forsøget på erobre markeder langt fra er usædvanlig. 

"Men den interessante udfordring for Uber er. om virksomheden kan runde det skarpe hjørne og blive en profitabel virksomhed med positivt cash-flow," siger han.

Læs også:
Uber sender de første selvkørende hyrevogne på gaden om få dage 

Årets vigtigste it-personlighed: Her er manden i Ubers førersæde

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S