EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Selv om EU fra juni 2017 fjerner teleselskabernes mulighed for at opkræve høje roamingafgifter, får vi ikke mulighed for at roame frit og ubegrænset uden at skulle til lommerne. Se her, hvor grænsen kommer til at gå.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der bliver alligevel ikke mulighed for fri roaming, når EU fra næste sommer fjerner muligheden for at opkræve roamingafgifter for teleselskaberne.

Sådan lyder det fra EU, der i et udkast til et nyt regelsæt - som EU kalder for 'fair use policy' - forsøger at klarlægge begrænsningerne for roamingafgifterne fra næste sommer, hvor de typisk meget høje afgifter generelt forbydes i EU.

Det kan du læse mere om her: Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Roamingafgifter er den afgift, som et teleselskab opkræver for at håndtere samtaler for kunder hos udenlandske teleselskaber - typisk turister.

EU har gradvist presset den maksimale afgift, som teleselskaberne må opkræve, ned over de senere år.

Det kan du læse mere om her: Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

Her går grænserne

De nye regler betyder, at man maksimalt kan roame i udlandet i 90 dage om året til den pris, som man betaler i sit hjemland.

Hertil kommer, at man som bruger skal logge på sit hjemlige teleselskabs eget netværk mindst én gang hver 30. dag.

Gør man ikke det - eller roamer man mere end 90 dage om året - kan det udenlandske teleselskab pålægge roamingafgifter på brugen.

Desuden vil operatørerne få mulighed for at lægge forskellige begrænsninger ned på især data-roaming. Det vil betyde, at man som rejsende i udlandet ikke vil kunne forvente ubegrænset data-brug inden for sit hjemlige abonnement.

EU Kommissionen meddeler dog, at disse begrænsninger ikke må være for restriktive.

"Kunden bør være i stand til at forbruge data-mængder, der svarer til mindst gennemsnits-forbruget i sit hjemland," hedder det i et udkast til regelsættet fra kommissionen.

Beslutningen om at fjerne roaming-afgifterne har udløst stort pres fra teleindustrien, der over for EU har peget på, at fjernelsen af afgifterne giver plads til misbrug.

Det skyldes, at prisen for at opkald samt data varierer meget mellem de europæiske lande.

Derfor er det oplagt, at telebrugere vil spekulere i at købe deres abonnement i lande med meget lave telepriser og så anvende abonnementet i deres hjemland til normalt daglig brug.

Du kan læse EU Kommissionens nye regler på området her: Implementing regulation fair use policy sustainability.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Så kom beslutningen endelig: Roaming-taksterne i EU bliver fjernet i 2017

Det koster afskaffelsen af roaming-takster Danmarks største teleselskab

Streamede film på sin smartphone i Danmark - og fik regning på 30.542 kroner

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse