EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Selv om EU fra juni 2017 fjerner teleselskabernes mulighed for at opkræve høje roamingafgifter, får vi ikke mulighed for at roame frit og ubegrænset uden at skulle til lommerne. Se her, hvor grænsen kommer til at gå.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der bliver alligevel ikke mulighed for fri roaming, når EU fra næste sommer fjerner muligheden for at opkræve roamingafgifter for teleselskaberne.

Sådan lyder det fra EU, der i et udkast til et nyt regelsæt - som EU kalder for 'fair use policy' - forsøger at klarlægge begrænsningerne for roamingafgifterne fra næste sommer, hvor de typisk meget høje afgifter generelt forbydes i EU.

Det kan du læse mere om her: Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Roamingafgifter er den afgift, som et teleselskab opkræver for at håndtere samtaler for kunder hos udenlandske teleselskaber - typisk turister.

EU har gradvist presset den maksimale afgift, som teleselskaberne må opkræve, ned over de senere år.

Det kan du læse mere om her: Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

Her går grænserne

De nye regler betyder, at man maksimalt kan roame i udlandet i 90 dage om året til den pris, som man betaler i sit hjemland.

Hertil kommer, at man som bruger skal logge på sit hjemlige teleselskabs eget netværk mindst én gang hver 30. dag.

Gør man ikke det - eller roamer man mere end 90 dage om året - kan det udenlandske teleselskab pålægge roamingafgifter på brugen.

Desuden vil operatørerne få mulighed for at lægge forskellige begrænsninger ned på især data-roaming. Det vil betyde, at man som rejsende i udlandet ikke vil kunne forvente ubegrænset data-brug inden for sit hjemlige abonnement.

EU Kommissionen meddeler dog, at disse begrænsninger ikke må være for restriktive.

"Kunden bør være i stand til at forbruge data-mængder, der svarer til mindst gennemsnits-forbruget i sit hjemland," hedder det i et udkast til regelsættet fra kommissionen.

Beslutningen om at fjerne roaming-afgifterne har udløst stort pres fra teleindustrien, der over for EU har peget på, at fjernelsen af afgifterne giver plads til misbrug.

Det skyldes, at prisen for at opkald samt data varierer meget mellem de europæiske lande.

Derfor er det oplagt, at telebrugere vil spekulere i at købe deres abonnement i lande med meget lave telepriser og så anvende abonnementet i deres hjemland til normalt daglig brug.

Du kan læse EU Kommissionens nye regler på området her: Implementing regulation fair use policy sustainability.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Så kom beslutningen endelig: Roaming-taksterne i EU bliver fjernet i 2017

Det koster afskaffelsen af roaming-takster Danmarks største teleselskab

Streamede film på sin smartphone i Danmark - og fik regning på 30.542 kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS