EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Selv om EU fra juni 2017 fjerner teleselskabernes mulighed for at opkræve høje roamingafgifter, får vi ikke mulighed for at roame frit og ubegrænset uden at skulle til lommerne. Se her, hvor grænsen kommer til at gå.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der bliver alligevel ikke mulighed for fri roaming, når EU fra næste sommer fjerner muligheden for at opkræve roamingafgifter for teleselskaberne.

Sådan lyder det fra EU, der i et udkast til et nyt regelsæt - som EU kalder for 'fair use policy' - forsøger at klarlægge begrænsningerne for roamingafgifterne fra næste sommer, hvor de typisk meget høje afgifter generelt forbydes i EU.

Det kan du læse mere om her: Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Roamingafgifter er den afgift, som et teleselskab opkræver for at håndtere samtaler for kunder hos udenlandske teleselskaber - typisk turister.

EU har gradvist presset den maksimale afgift, som teleselskaberne må opkræve, ned over de senere år.

Det kan du læse mere om her: Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

Her går grænserne

De nye regler betyder, at man maksimalt kan roame i udlandet i 90 dage om året til den pris, som man betaler i sit hjemland.

Hertil kommer, at man som bruger skal logge på sit hjemlige teleselskabs eget netværk mindst én gang hver 30. dag.

Gør man ikke det - eller roamer man mere end 90 dage om året - kan det udenlandske teleselskab pålægge roamingafgifter på brugen.

Desuden vil operatørerne få mulighed for at lægge forskellige begrænsninger ned på især data-roaming. Det vil betyde, at man som rejsende i udlandet ikke vil kunne forvente ubegrænset data-brug inden for sit hjemlige abonnement.

EU Kommissionen meddeler dog, at disse begrænsninger ikke må være for restriktive.

"Kunden bør være i stand til at forbruge data-mængder, der svarer til mindst gennemsnits-forbruget i sit hjemland," hedder det i et udkast til regelsættet fra kommissionen.

Beslutningen om at fjerne roaming-afgifterne har udløst stort pres fra teleindustrien, der over for EU har peget på, at fjernelsen af afgifterne giver plads til misbrug.

Det skyldes, at prisen for at opkald samt data varierer meget mellem de europæiske lande.

Derfor er det oplagt, at telebrugere vil spekulere i at købe deres abonnement i lande med meget lave telepriser og så anvende abonnementet i deres hjemland til normalt daglig brug.

Du kan læse EU Kommissionens nye regler på området her: Implementing regulation fair use policy sustainability.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Så kom beslutningen endelig: Roaming-taksterne i EU bliver fjernet i 2017

Det koster afskaffelsen af roaming-takster Danmarks største teleselskab

Streamede film på sin smartphone i Danmark - og fik regning på 30.542 kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til Dataarkitektur og –model i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren IT-tekniker indenfor serverhardware og datacenterdrift

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S