"Om få år er din DNA offentlig. Og det er helt vildt at tænke på, hvad det kommer til at betyde"

Lige om lidt koster en DNA-analyse og reprogrammering kun småpenge. Og så kommer eksplosionen af vilde ideer for alvor.

Artikel top billede

Om få år er din DNA offentlig. Og det er helt vildt at tænke på, hvad det kommer til at betyde.

Jeg har mødt et firma, som hedder Human Longevity, Inc. Det arbejder med at sikre, at 120-årige bliver de nye 60-årige.

Egentligt ville de sige 300 år, men det lyder bare gak. Så de blev enige om, at 120 år lyder mere rimeligt.

Men den vilde ting er, at hvis du kan læse din DNA, så kan du recompile den. Det gør et firma som Genome Compiler Corporation. Det har blandt andet taget DNA fra et elmetræ og lavet det lidt om. Så det skabte et nyt elmetræ - som lyser i mørke.

Og mens det er skørt, så tænk over hvor mange penge vi bruger på, at have alle de her grimme gadelamper kørende. Et par lysende træer kunne nok løse det problem.

Men hvis du kan gøre det med træer. Hvorfor så ikke katten derhjemme - eller en virus. Og et kinesisk firma har allerede eksperimenteret med menneskelige fostre.

Det sidste er ekstremt spændende. Men jeg er også vildt skræmt af det. Men hvis det nu var dit eller mit barn, der havde en sygdom, som kunne kureres med teknologien? Så ville det nok være noget andet.

Rob Nail, associate founder og CEO, Singularity University.


Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice