"Om få år er din DNA offentlig. Og det er helt vildt at tænke på, hvad det kommer til at betyde"

Lige om lidt koster en DNA-analyse og reprogrammering kun småpenge. Og så kommer eksplosionen af vilde ideer for alvor.

Artikel top billede

Om få år er din DNA offentlig. Og det er helt vildt at tænke på, hvad det kommer til at betyde.

Jeg har mødt et firma, som hedder Human Longevity, Inc. Det arbejder med at sikre, at 120-årige bliver de nye 60-årige.

Egentligt ville de sige 300 år, men det lyder bare gak. Så de blev enige om, at 120 år lyder mere rimeligt.

Men den vilde ting er, at hvis du kan læse din DNA, så kan du recompile den. Det gør et firma som Genome Compiler Corporation. Det har blandt andet taget DNA fra et elmetræ og lavet det lidt om. Så det skabte et nyt elmetræ - som lyser i mørke.

Og mens det er skørt, så tænk over hvor mange penge vi bruger på, at have alle de her grimme gadelamper kørende. Et par lysende træer kunne nok løse det problem.

Men hvis du kan gøre det med træer. Hvorfor så ikke katten derhjemme - eller en virus. Og et kinesisk firma har allerede eksperimenteret med menneskelige fostre.

Det sidste er ekstremt spændende. Men jeg er også vildt skræmt af det. Men hvis det nu var dit eller mit barn, der havde en sygdom, som kunne kureres med teknologien? Så ville det nok være noget andet.

Rob Nail, associate founder og CEO, Singularity University.


Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job