Få adgang til de nye funktioner i Microsofts Office før alle andre

Microsoft giver mulighed for, at særligt tech-interesserede brugere af Office-pakken kan få adgang til nye funktioner i softwaren før alle andre.

Artikel top billede

Microsofts Office-pakke har efterhånden været på markedet i ganske mange år, men udviklingen af softwaren er måske aldrig gået hurtigere end nu.

Det skyldes ikke mindst de mange løsninger til mobile platforme og hele cloud-first-konceptet, hvor nye funktioner leveres løbende frem for som større pakker.

Hvis du hører til dem, der ikke kan få adgang til de nye funktioner i Office-applikationerne hurtigt nok, har Microsoft nu åbnet et særligt Insider-program, der kan være relevant for dig.

Siden november har Microsoft haft sit Office Insider-program, som over en millioner brugere ifølge selskabet nu er med i for at få adgang til pre-release builds af Office-softwaren.

Nu åbner selskabet også et Office Insider Fast-program, der, som navnet antyder, er til dem, der har mod på endnu tidligere og hyppigere builds. 

"Faktisk er disse builds, hvad Microsoft ansatte har adgang til internt," forklarer Microsoft om Office Insider Fast.
 
"Office Insider Fast er bedst for Insiders, der ønsker at benytte de tidligste preview builds for at identificere problemer, give feedback og hjælpe med at gøre Office fantastisk, og som ikke har noget imod en smule risiko ved at anvende ikke-supporterede builds."

Sådan gør du

Microsoft skriver i en orientering om de nye muligheder, at man som almindelig Officer Insider automatisk deltager på det langsomste niveau, hvor man man får nye builds en gang eller to om måneden.

Man skal derfor aktivt tilmelde sig det nye og hurtigere niveau.

Er man på Office Insider Fast, kan man forvente at modtage nye Office-builds en gang om ugen.

Mens Office Insider-programmerne som udgangspunkt er målrettet forbrugere, der modtager Office 2016-opdateringer via et Office 365-abonnement, så kan erhvervbrugere også komme med på Office Insider-bølgen.

Erhvervsbrugerne kan læse mere om mulighederne via dette link, mens du som privat-bruger af Office kan følge guiden på denne side for at blive Office Insider eller Office Insider Fast.

Læs også:

Fem vilde år med Office 365: Derfor er Microsofts fremmarch slet ikke toppet endnu

Microsoft åbner nye datacentre i England til Azure og Office 365 - det skal de bruges til

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec