Test: Vi vil virkeligt gerne holde af B&Os H5 høretelefoner - men de stikker hele tiden af

B&Os H5 høretelefoner er flotte. De lyder godt. Men de vil bare ikke blive i ørerne. Pokkers.

Artikel top billede

Der er tre grunde til at holde af B&O H5 in-ear hovedtelefoner. Så lad os starte der.

Den første og vigtigste grund er, at de spiller godt. Ikke med overdreven bas, men en moden lyd som giver specielt sangerens vokal en klar og tydelig lyd.

Det gør samtidig også, at H5-høretelefonerne er velegnede til podcasts, hvor det talte ord er i centrum.

Den anden grund er, at de er uden en del af det besvær, som normalt forbindes med Bluetooth-høretelefoner. For med H5 holder du bare den midterste knap på ledningen inde i kort tid, derefter er de klar til at blive matchet med en telefon.

For at slukke dem, lemper du dem bare ud af ørerne, og holder dem tæt sammen. Derefter vil magneterne i headsettet klikke dem sammen og automatisk slukke H5. Smart.

Dog knapt så smart, at headsettet tænder sig selv i den medfølgende lader. For det betød, at vi flere gange tog et opkald på telefonen for derefter desperat at lede huset igennem for at finde headsettet og samtalen.  

Den tredje grund er det enkle og elegante design. Her er ikke nogle blinkende dioder eller larmende farver. Men i stedet et matsort headset forbundet med en matsort stofagtig ledning med hvide nister i.  

Derfor er det ekstra ærgerligt, at headsettet er næsten umuligt at holde i ørerne.

For efter snart tre ugers test må vi konstatere, at enhver brug af H5 akkompagneres af et konstant behov for at skubbe dem på plads.

Ingen abnorme øregange

Og før du beskylder denne anmelder for at have abnorme ørergange, så har tre forskellige testere på redaktionen krydstestet H5 i flere uger - inklusiv forskellige kombinationer af de mange medfølgende plastik- og skumpropper.

Men de vrister sig løs uanset hvad.

Artiklen fortsætter under billedet...

Det problem bliver yderligere forstærket af ledningen, som føres bag om nakken.

En løsning, som kan være hel fin, så længe du går i T-shirt. Men skifter du til en skjorte med krave, så vil kraven ofte fange ledningen og rykke høretelefonerne ud af ørerne.

Igen.

Så bare så der ikke er nogen tvivl: Vi vil rigtigt gerne holde af B&Os H5, men for at nyde dem, så kræver det, at de sidder i ørerne.

Og det er har de tilsyneladende meget svært ved. Så er det svært at retfærdiggøre en pris på næsten 2.000 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,