Test: Vi vil virkeligt gerne holde af B&Os H5 høretelefoner - men de stikker hele tiden af

B&Os H5 høretelefoner er flotte. De lyder godt. Men de vil bare ikke blive i ørerne. Pokkers.

Artikel top billede

Der er tre grunde til at holde af B&O H5 in-ear hovedtelefoner. Så lad os starte der.

Den første og vigtigste grund er, at de spiller godt. Ikke med overdreven bas, men en moden lyd som giver specielt sangerens vokal en klar og tydelig lyd.

Det gør samtidig også, at H5-høretelefonerne er velegnede til podcasts, hvor det talte ord er i centrum.

Den anden grund er, at de er uden en del af det besvær, som normalt forbindes med Bluetooth-høretelefoner. For med H5 holder du bare den midterste knap på ledningen inde i kort tid, derefter er de klar til at blive matchet med en telefon.

For at slukke dem, lemper du dem bare ud af ørerne, og holder dem tæt sammen. Derefter vil magneterne i headsettet klikke dem sammen og automatisk slukke H5. Smart.

Dog knapt så smart, at headsettet tænder sig selv i den medfølgende lader. For det betød, at vi flere gange tog et opkald på telefonen for derefter desperat at lede huset igennem for at finde headsettet og samtalen.  

Den tredje grund er det enkle og elegante design. Her er ikke nogle blinkende dioder eller larmende farver. Men i stedet et matsort headset forbundet med en matsort stofagtig ledning med hvide nister i.  

Derfor er det ekstra ærgerligt, at headsettet er næsten umuligt at holde i ørerne.

For efter snart tre ugers test må vi konstatere, at enhver brug af H5 akkompagneres af et konstant behov for at skubbe dem på plads.

Ingen abnorme øregange

Og før du beskylder denne anmelder for at have abnorme ørergange, så har tre forskellige testere på redaktionen krydstestet H5 i flere uger - inklusiv forskellige kombinationer af de mange medfølgende plastik- og skumpropper.

Men de vrister sig løs uanset hvad.

Artiklen fortsætter under billedet...

Det problem bliver yderligere forstærket af ledningen, som føres bag om nakken.

En løsning, som kan være hel fin, så længe du går i T-shirt. Men skifter du til en skjorte med krave, så vil kraven ofte fange ledningen og rykke høretelefonerne ud af ørerne.

Igen.

Så bare så der ikke er nogen tvivl: Vi vil rigtigt gerne holde af B&Os H5, men for at nyde dem, så kræver det, at de sidder i ørerne.

Og det er har de tilsyneladende meget svært ved. Så er det svært at retfærdiggøre en pris på næsten 2.000 kroner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S