Test: Vi vil virkeligt gerne holde af B&Os H5 høretelefoner - men de stikker hele tiden af

B&Os H5 høretelefoner er flotte. De lyder godt. Men de vil bare ikke blive i ørerne. Pokkers.

Artikel top billede

Der er tre grunde til at holde af B&O H5 in-ear hovedtelefoner. Så lad os starte der.

Den første og vigtigste grund er, at de spiller godt. Ikke med overdreven bas, men en moden lyd som giver specielt sangerens vokal en klar og tydelig lyd.

Det gør samtidig også, at H5-høretelefonerne er velegnede til podcasts, hvor det talte ord er i centrum.

Den anden grund er, at de er uden en del af det besvær, som normalt forbindes med Bluetooth-høretelefoner. For med H5 holder du bare den midterste knap på ledningen inde i kort tid, derefter er de klar til at blive matchet med en telefon.

For at slukke dem, lemper du dem bare ud af ørerne, og holder dem tæt sammen. Derefter vil magneterne i headsettet klikke dem sammen og automatisk slukke H5. Smart.

Dog knapt så smart, at headsettet tænder sig selv i den medfølgende lader. For det betød, at vi flere gange tog et opkald på telefonen for derefter desperat at lede huset igennem for at finde headsettet og samtalen.  

Den tredje grund er det enkle og elegante design. Her er ikke nogle blinkende dioder eller larmende farver. Men i stedet et matsort headset forbundet med en matsort stofagtig ledning med hvide nister i.  

Derfor er det ekstra ærgerligt, at headsettet er næsten umuligt at holde i ørerne.

For efter snart tre ugers test må vi konstatere, at enhver brug af H5 akkompagneres af et konstant behov for at skubbe dem på plads.

Ingen abnorme øregange

Og før du beskylder denne anmelder for at have abnorme ørergange, så har tre forskellige testere på redaktionen krydstestet H5 i flere uger - inklusiv forskellige kombinationer af de mange medfølgende plastik- og skumpropper.

Men de vrister sig løs uanset hvad.

Artiklen fortsætter under billedet...

Det problem bliver yderligere forstærket af ledningen, som føres bag om nakken.

En løsning, som kan være hel fin, så længe du går i T-shirt. Men skifter du til en skjorte med krave, så vil kraven ofte fange ledningen og rykke høretelefonerne ud af ørerne.

Igen.

Så bare så der ikke er nogen tvivl: Vi vil rigtigt gerne holde af B&Os H5, men for at nyde dem, så kræver det, at de sidder i ørerne.

Og det er har de tilsyneladende meget svært ved. Så er det svært at retfærdiggøre en pris på næsten 2.000 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S