Så sker det: Twitter dropper krav om maksimalt 140 tegn

Det bliver nu muligt at skrive Tweets på mere end 140 tegn, hvilket ellers har været kravet fra Twitters side i mere end 10 år.

Artikel top billede

10 år er der gået, siden det sociale medie Twitter gik i luften.

Twitter fik fra starten stor opmærksomhed for den lidt anderledes tilgang til det at poste tekst og andet på nettet - ikke mindst, fordi et 'tweet' maksimalt må være på 140 tegn.

Med over 310 millioner aktive Twitter-brugere på verdensplan må man sige, at det har givet genklang med de 140 tegn, men nu tyder alt på, at Twitter er på vej til at ændre på netop dette krav.

Det er The Verge, der bringer historien om, at Twitter fra mandag den 19. september vil gennemføre opsigtsvækkende ændringer.

Kravet vil ganske vist stadig være maksimalt 140 tegn, men da Twitter ændrer reglerne for, hvad der tæller med i de 140 tegn, bliver det nu i praksis muligt at skrive noget længere beskeder på mediet.

Allerede tilbage i maj offentliggjorde Twitter planerne, uden dog at ville afsløre, hvornår de skulle træde i kraft.

Dengang fortalte det sociale medie i et blogindlæg, at det fremover ikke vil tælle for tegn, når et et svar til et tweet indeholder @navne eller billeder, videoer og andet, ligesom det heller ikke længere vil tælle med i de 140 tegn, når man citerer et tweet.

Læs også: Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Formålet med ændringerne er andet være at gøre Twitter-samtaler mere glidende og at få det sociale medie til at blomstre med blandt andet videoer og Twitter-polls.

Mens Twitter har været en dundrende succes, hvad angår antallet af brugere (heriblandt mange toppolitikere, sportsstjerner, meningsdannere etc.), så Twitter haft sværere ved at få indtjeningen til at følge med.

Det er dog blevet bedre med økonomien i de senere år, blandt andet fordi der er kommet sponserede links i Twitter-strømmen.

Læs også:

Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS