Så sker det: Twitter dropper krav om maksimalt 140 tegn

Det bliver nu muligt at skrive Tweets på mere end 140 tegn, hvilket ellers har været kravet fra Twitters side i mere end 10 år.

Artikel top billede

10 år er der gået, siden det sociale medie Twitter gik i luften.

Twitter fik fra starten stor opmærksomhed for den lidt anderledes tilgang til det at poste tekst og andet på nettet - ikke mindst, fordi et 'tweet' maksimalt må være på 140 tegn.

Med over 310 millioner aktive Twitter-brugere på verdensplan må man sige, at det har givet genklang med de 140 tegn, men nu tyder alt på, at Twitter er på vej til at ændre på netop dette krav.

Det er The Verge, der bringer historien om, at Twitter fra mandag den 19. september vil gennemføre opsigtsvækkende ændringer.

Kravet vil ganske vist stadig være maksimalt 140 tegn, men da Twitter ændrer reglerne for, hvad der tæller med i de 140 tegn, bliver det nu i praksis muligt at skrive noget længere beskeder på mediet.

Allerede tilbage i maj offentliggjorde Twitter planerne, uden dog at ville afsløre, hvornår de skulle træde i kraft.

Dengang fortalte det sociale medie i et blogindlæg, at det fremover ikke vil tælle for tegn, når et et svar til et tweet indeholder @navne eller billeder, videoer og andet, ligesom det heller ikke længere vil tælle med i de 140 tegn, når man citerer et tweet.

Læs også: Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Formålet med ændringerne er andet være at gøre Twitter-samtaler mere glidende og at få det sociale medie til at blomstre med blandt andet videoer og Twitter-polls.

Mens Twitter har været en dundrende succes, hvad angår antallet af brugere (heriblandt mange toppolitikere, sportsstjerner, meningsdannere etc.), så Twitter haft sværere ved at få indtjeningen til at følge med.

Det er dog blevet bedre med økonomien i de senere år, blandt andet fordi der er kommet sponserede links i Twitter-strømmen.

Læs også:

Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS