Så sker det: Twitter dropper krav om maksimalt 140 tegn

Det bliver nu muligt at skrive Tweets på mere end 140 tegn, hvilket ellers har været kravet fra Twitters side i mere end 10 år.

Artikel top billede

10 år er der gået, siden det sociale medie Twitter gik i luften.

Twitter fik fra starten stor opmærksomhed for den lidt anderledes tilgang til det at poste tekst og andet på nettet - ikke mindst, fordi et 'tweet' maksimalt må være på 140 tegn.

Med over 310 millioner aktive Twitter-brugere på verdensplan må man sige, at det har givet genklang med de 140 tegn, men nu tyder alt på, at Twitter er på vej til at ændre på netop dette krav.

Det er The Verge, der bringer historien om, at Twitter fra mandag den 19. september vil gennemføre opsigtsvækkende ændringer.

Kravet vil ganske vist stadig være maksimalt 140 tegn, men da Twitter ændrer reglerne for, hvad der tæller med i de 140 tegn, bliver det nu i praksis muligt at skrive noget længere beskeder på mediet.

Allerede tilbage i maj offentliggjorde Twitter planerne, uden dog at ville afsløre, hvornår de skulle træde i kraft.

Dengang fortalte det sociale medie i et blogindlæg, at det fremover ikke vil tælle for tegn, når et et svar til et tweet indeholder @navne eller billeder, videoer og andet, ligesom det heller ikke længere vil tælle med i de 140 tegn, når man citerer et tweet.

Læs også: Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Formålet med ændringerne er andet være at gøre Twitter-samtaler mere glidende og at få det sociale medie til at blomstre med blandt andet videoer og Twitter-polls.

Mens Twitter har været en dundrende succes, hvad angår antallet af brugere (heriblandt mange toppolitikere, sportsstjerner, meningsdannere etc.), så Twitter haft sværere ved at få indtjeningen til at følge med.

Det er dog blevet bedre med økonomien i de senere år, blandt andet fordi der er kommet sponserede links i Twitter-strømmen.

Læs også:

Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT