Microsoft og Adobe lapper: Disse kritiske opdateringer skal du hente lige nu

Microsoft har udsendt en stor opdateringspakke med 14 sikkerhedsrettelser, hvor de syv er kritiske. Her er, hvad du skal lappe af sårbarheder lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Det er igen tid til de månedlige opdateringer fra Adobe og ikke mindst Microsoft.

Sidstnævnte har frigivet 14 sikkerhedsopdateringer, der lukker en hel stribe sårbarheder i både operativsystem, servere, browser og programmer som Silverlight.

Der er altså tale om en stor opdatering, der kan sætte både Windows-brugere og server-administratorer i sving.

Syv af opdateringerne fra Microsoft er kategoriseret som kritiske, mens de øvrige har fået stemplet vigtige. Der lukkes ligeledes for en 0-dagssårbarhed med pakken.

Browser, Office og Windows

På desktop-siden er opdateringer til browser og Office i toppen af prioritetslisten.

Der er blandt andet en opdatering til Internet Explorer, der lukker mange sårbarheder i versionerne IE 9 til IE 11.

Ligeledes er der en rettelsespakke til Microsoft Edge.

Office-rettelsen lukker for fjendtlig overtagelse af maskinen og så er der opdateringer, der har effekt på Windows Vista, Windows 7, 8.1 og 10.

På serversiden er det Exchange Server, SharePoint Server og Windows server, der er i fokus.

Du kan finde oplysninger om alle opdateringerne på Microsofts Technet og opdatere via Update.

Grafik-giganten Adobe følger trop med rettelser til Adobe Digital Editions, kritiske opdateringer til Adobe Flash Player til Windows, Macintosh, Linux og ChromeOS samt til Adobe Air SDK.

Der er mere information på Adobes webside.

Læs også:

Efter dødsulykke: Nu får Tesla kæmpe software-opdatering og nye smarte funktioner

Danmark er blevet ramt af ransomware-angreb 150.000 gange siden nytår

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS