Microsoft og Adobe lapper: Disse kritiske opdateringer skal du hente lige nu

Microsoft har udsendt en stor opdateringspakke med 14 sikkerhedsrettelser, hvor de syv er kritiske. Her er, hvad du skal lappe af sårbarheder lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Det er igen tid til de månedlige opdateringer fra Adobe og ikke mindst Microsoft.

Sidstnævnte har frigivet 14 sikkerhedsopdateringer, der lukker en hel stribe sårbarheder i både operativsystem, servere, browser og programmer som Silverlight.

Der er altså tale om en stor opdatering, der kan sætte både Windows-brugere og server-administratorer i sving.

Syv af opdateringerne fra Microsoft er kategoriseret som kritiske, mens de øvrige har fået stemplet vigtige. Der lukkes ligeledes for en 0-dagssårbarhed med pakken.

Browser, Office og Windows

På desktop-siden er opdateringer til browser og Office i toppen af prioritetslisten.

Der er blandt andet en opdatering til Internet Explorer, der lukker mange sårbarheder i versionerne IE 9 til IE 11.

Ligeledes er der en rettelsespakke til Microsoft Edge.

Office-rettelsen lukker for fjendtlig overtagelse af maskinen og så er der opdateringer, der har effekt på Windows Vista, Windows 7, 8.1 og 10.

På serversiden er det Exchange Server, SharePoint Server og Windows server, der er i fokus.

Du kan finde oplysninger om alle opdateringerne på Microsofts Technet og opdatere via Update.

Grafik-giganten Adobe følger trop med rettelser til Adobe Digital Editions, kritiske opdateringer til Adobe Flash Player til Windows, Macintosh, Linux og ChromeOS samt til Adobe Air SDK.

Der er mere information på Adobes webside.

Læs også:

Efter dødsulykke: Nu får Tesla kæmpe software-opdatering og nye smarte funktioner

Danmark er blevet ramt af ransomware-angreb 150.000 gange siden nytår

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland