Microsoft og Adobe lapper: Disse kritiske opdateringer skal du hente lige nu

Microsoft har udsendt en stor opdateringspakke med 14 sikkerhedsrettelser, hvor de syv er kritiske. Her er, hvad du skal lappe af sårbarheder lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Det er igen tid til de månedlige opdateringer fra Adobe og ikke mindst Microsoft.

Sidstnævnte har frigivet 14 sikkerhedsopdateringer, der lukker en hel stribe sårbarheder i både operativsystem, servere, browser og programmer som Silverlight.

Der er altså tale om en stor opdatering, der kan sætte både Windows-brugere og server-administratorer i sving.

Syv af opdateringerne fra Microsoft er kategoriseret som kritiske, mens de øvrige har fået stemplet vigtige. Der lukkes ligeledes for en 0-dagssårbarhed med pakken.

Browser, Office og Windows

På desktop-siden er opdateringer til browser og Office i toppen af prioritetslisten.

Der er blandt andet en opdatering til Internet Explorer, der lukker mange sårbarheder i versionerne IE 9 til IE 11.

Ligeledes er der en rettelsespakke til Microsoft Edge.

Office-rettelsen lukker for fjendtlig overtagelse af maskinen og så er der opdateringer, der har effekt på Windows Vista, Windows 7, 8.1 og 10.

På serversiden er det Exchange Server, SharePoint Server og Windows server, der er i fokus.

Du kan finde oplysninger om alle opdateringerne på Microsofts Technet og opdatere via Update.

Grafik-giganten Adobe følger trop med rettelser til Adobe Digital Editions, kritiske opdateringer til Adobe Flash Player til Windows, Macintosh, Linux og ChromeOS samt til Adobe Air SDK.

Der er mere information på Adobes webside.

Læs også:

Efter dødsulykke: Nu får Tesla kæmpe software-opdatering og nye smarte funktioner

Danmark er blevet ramt af ransomware-angreb 150.000 gange siden nytår

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S