19 testede antivirusprogrammer: Her er den bedste beskyttelse lige nu

En test af 19 forskellige antivirusprogrammer udpeger dem, der beskytter din computer bedst mod de nyeste net-trusler. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Den leverandøruafhængige testorganisation AV-comparatives opdaterer hver måned listen over antivirus-producenternes software for at se, hvor effektivt de lukker for trusler.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

På den måde suppleres hver måned med nye varianter af de trusler, der lurer på nettet. Målet er at skabe et øjebliksbillede af antivirusprogrammernes kvalitet.

AV-Comparatives webside kan du ligeledes følge programmerne over tid.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Denne test er udført i august med 346 ondsindede stykker kode, der udfordrer antivirusprogrammerne.

Og det ser godt ud.

Fire af de testede programmer fanger 100 procent af de onde kodestumper, som testfolkene har fundet frem på nettet. De tre bedste har heller ingen falske positiver, der indikeres med en gul linje nederst på grafikken. F-Secure på fjerdepladsen har 22 falske alarmer.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Du kan se alle resultaterne for august på grafikken herunder.

Du kan også vælge at gå til AV-Comparatives interaktive grafik, hvor du kan vælge mellem alle testperioderne helt tilbage til 2009 eller mellem de øvrige testtyper, som organisationen står bag.

Den finder du her.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job