19 testede antivirusprogrammer: Her er den bedste beskyttelse lige nu

En test af 19 forskellige antivirusprogrammer udpeger dem, der beskytter din computer bedst mod de nyeste net-trusler. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Den leverandøruafhængige testorganisation AV-comparatives opdaterer hver måned listen over antivirus-producenternes software for at se, hvor effektivt de lukker for trusler.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

På den måde suppleres hver måned med nye varianter af de trusler, der lurer på nettet. Målet er at skabe et øjebliksbillede af antivirusprogrammernes kvalitet.

AV-Comparatives webside kan du ligeledes følge programmerne over tid.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Denne test er udført i august med 346 ondsindede stykker kode, der udfordrer antivirusprogrammerne.

Og det ser godt ud.

Fire af de testede programmer fanger 100 procent af de onde kodestumper, som testfolkene har fundet frem på nettet. De tre bedste har heller ingen falske positiver, der indikeres med en gul linje nederst på grafikken. F-Secure på fjerdepladsen har 22 falske alarmer.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Du kan se alle resultaterne for august på grafikken herunder.

Du kan også vælge at gå til AV-Comparatives interaktive grafik, hvor du kan vælge mellem alle testperioderne helt tilbage til 2009 eller mellem de øvrige testtyper, som organisationen står bag.

Den finder du her.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job