19 testede antivirusprogrammer: Her er den bedste beskyttelse lige nu

En test af 19 forskellige antivirusprogrammer udpeger dem, der beskytter din computer bedst mod de nyeste net-trusler. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Den leverandøruafhængige testorganisation AV-comparatives opdaterer hver måned listen over antivirus-producenternes software for at se, hvor effektivt de lukker for trusler.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

På den måde suppleres hver måned med nye varianter af de trusler, der lurer på nettet. Målet er at skabe et øjebliksbillede af antivirusprogrammernes kvalitet.

AV-Comparatives webside kan du ligeledes følge programmerne over tid.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Denne test er udført i august med 346 ondsindede stykker kode, der udfordrer antivirusprogrammerne.

Og det ser godt ud.

Fire af de testede programmer fanger 100 procent af de onde kodestumper, som testfolkene har fundet frem på nettet. De tre bedste har heller ingen falske positiver, der indikeres med en gul linje nederst på grafikken. F-Secure på fjerdepladsen har 22 falske alarmer.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Du kan se alle resultaterne for august på grafikken herunder.

Du kan også vælge at gå til AV-Comparatives interaktive grafik, hvor du kan vælge mellem alle testperioderne helt tilbage til 2009 eller mellem de øvrige testtyper, som organisationen står bag.

Den finder du her.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision