19 testede antivirusprogrammer: Her er den bedste beskyttelse lige nu

En test af 19 forskellige antivirusprogrammer udpeger dem, der beskytter din computer bedst mod de nyeste net-trusler. Her er alle resultaterne.

Artikel top billede

Den leverandøruafhængige testorganisation AV-comparatives opdaterer hver måned listen over antivirus-producenternes software for at se, hvor effektivt de lukker for trusler.

Det gøres gennem en såkaldt 'real world protection test', hvilket betyder, at testen består af en kontinuerlig sammenligning, hvor der hver måned tilføjes de nyeste trusler, som dukker op på nettet.

På den måde suppleres hver måned med nye varianter af de trusler, der lurer på nettet. Målet er at skabe et øjebliksbillede af antivirusprogrammernes kvalitet.

AV-Comparatives webside kan du ligeledes følge programmerne over tid.

Læs også: Her er verdens mest populære antivirus-program

Denne test er udført i august med 346 ondsindede stykker kode, der udfordrer antivirusprogrammerne.

Og det ser godt ud.

Fire af de testede programmer fanger 100 procent af de onde kodestumper, som testfolkene har fundet frem på nettet. De tre bedste har heller ingen falske positiver, der indikeres med en gul linje nederst på grafikken. F-Secure på fjerdepladsen har 22 falske alarmer.

Platformen for testen er Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 med de nyeste opdateringer til tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Reader og Java.

Du kan se alle resultaterne for august på grafikken herunder.

Du kan også vælge at gå til AV-Comparatives interaktive grafik, hvor du kan vælge mellem alle testperioderne helt tilbage til 2009 eller mellem de øvrige testtyper, som organisationen står bag.

Den finder du her.

Mac-brugere kan i øvrigt læse: Stortest af 10 antivirusprogrammer til Mac: Her er det overraskende resultat

Vær opmærksom på, at det ikke alle antivirusproducenter, der ønsker at være med i testen. Det er således ikke en komplet test, men en test af 19 programmer og deres øjebliksresultater.

Læs også:

Ny stortest af antivirus-programmer: Så meget kraft trækker dit sikkerhedsprogram ud af maskinen

Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job