Mand fra Silkeborg anholdt og sigtet for globale cyberangreb

Dansk mand er anholdt og sigtet af politiet for angreb mod private og offentlige hjemmesider i hele verden. Samarbejde på tværs af grænser for at anholde cyberaktivister er kommet i politiets fokus.

Artikel top billede

Midt- og Vestjyllands Politi og NC3 har i samarbejde med blandt andet norsk og finsk politi efterforsket et større omfang af nationale og internationale DDoS-angreb.

I forbindelse med den efterforskning er en dansk mand fra den midtjyske by Silkeborg blevet anholdt, sigtet og afhørt af Midt- og Vestjyllands Politi.

Læs også: Utilfredse ansatte hjælper hackerne ind hos tele- og internetleverandører

Han anklages for at have foretaget cyber-angreb, i form af de netværksbelastende DDoS-angreb, rettet mod både offentlige og private hjemmesider.

Politiet oplyser desuden, at der er tale om såkaldt hacktivisme, helt præcist hval-aktivisme og dyre-aktivisme, hvilket skulle være motivationen til angrebene.
Det tyder således ikke på, at der er tale om økonomisk kriminalitet med egen vinding for øje.

Verdens kendt aktivist

DDoS-angrebene er angiveligt foretaget under kaldenavnet "RektFaggot", oplyser politiet.

Hvis det er en korrekt oplysning, er der ikke bare tale om angreb i Danmark, men også mange andre steder i verden.

Så langt væk som i Japan beretter politiet om DDoS-angreb, der er foretaget af en person under dette navn.

Et andet mål ser ud til at være Island, der ligeledes anklages for at behandle hvaler på en uetisk måde.

Den 20-årige mand, der er bosiddende i Silkeborg Kommune, blev anholdt i slutningen af sidste måned.

Midt- og Vestjyllands Politi oplyser, at han blev sigtet for hindring af rådighedsret i straffelovens § 293, stk. 2. og forstyrrelse af driften af informationssystemer i straffelovens § 193.

Efter afsluttet ransagning og afhøring blev manden løsladt.

Under hensyn til den videre efterforskning giver politiet ikke yderlige oplysninger i sagen lige nu.

Anholdelser er vigtige

Anholdelse af blandt andet hacktivister, der foretager cyber-angreb er et af de områder, der prioriteres meget højt lige nu.

Europol har således netop oplyst, at de vil sætte mere målrettet ind netop i forbindelse med anholdelser for at stoppe udviklingen.

Det vil man eksempelvis gøre ved at koordinere efterforskningerne på tværs af grænser, hvilket også har været grundlaget for denne anholdelse.

Du kan læse mere om Europols fokusområder her: Europol slår alarm: "Ransomware er en af nettets største trusler, og problemet vokser og vokser"

Læs også:
Derfor sender hacktivister giganterne til tælling

White hat-hacker: "Sådan stak vi en kæp i hjulet på en af nettets hårdeste hackerværktøjer"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT