Her er den: Danske iværksættere præsenterer splinterny kulfiber-elbil: Bygges af blot 700 dele

Den danske iværksætter-virksomhed Spiri har afsløret sin helt nye elbil.

Den danske iværksættervirksomhed Spiri præsenterede tirsdag eftermiddag noget så sjældent som en ny dansk-udviklet bil.

Det skete til den store konference TechBBQ i Operaen i København.

Der er tale om en ultra-kompakt elbil i kulfiber, der skal indgå i et helt nyt delebilskoncept.

Bilen vejer blot 750 kg, og den er udstyret med et batteri på 36,5 kwh, der gør den i stand til køre op mod 320 km på en opladning, hvilket ifølge Spiri gør den dobbelt så energieffektiv som en Tesla Model S.

Stadigvæk kun en prototype

Iværksætterne bag bilen understreger dog, at der endnu blot er tale om en prototype.

Derfor kan der stadigvæk blive foretaget ændringer af udseendet før bilen bliver sendt på gaden. Det skal efter planen ske i 2017.

Bilen skal indgå i Spiris nye delebilskoncept, og derfor er den også konstrueret med henblik på at skulle deles og ikke ejes, som Spiris administrerende direktør Stefan Holm Nielsen formulerede det ved præsentationen tirsdag eftermiddag.

Derfor har bilen ikke noget bagagerum og mange andre af de bekvemmeligheder, der er i en traditionel personbil, er ligeledes udeladt. Der bliver således også kun brugt 700 dele til at producere Spiri-bilen, mens der ifølge Spiri indgår 3.000 dele i Teslas kommende Model 3.

Bygget til bykørsel

Spiri-bilen er skabt til transport i storbyområder, hvor gennemsnitsfarten er lav, og der er mange stop. 

Ifølge Spiri er gennemsnitsfarten i København ofte helt nede på 21 km/t, og der er blot 300 meter mellem hver opbremsning.

Det betyder ifølge Spiri, at virksomheden ved at producere sin egen bil, der er skræddersyet til at skulle fungere som delebil i byerne kan reducere omkostninger med 50 procent i forhold til, hvis virksomheden havde anvendt eksempelvis en Nissan Leaf eller en Toyota Prius.

Vil revolutionere by-transport

Stifterne af Spiri har tidligere i et interview med Computerworld fortalt, at de drømmer om at revolutionere transport i byerne. 

Det skal ske gennem et nyt koncept, der bedst kan beskrives som en kombination af delebilstjenester som DriveNow på den ene side og en "on demand" transport-app som Uber på den anden side.

Det vil sige, at Spiris elbiler efter planen skal stå til fri afbenyttelse på gade og stræder rundt omkring i byerne, som det eksempelvis i dag kendes fra DriveNows biler. 

I modsætning til tjenester som DriveNow, kan du dog som chauffør benytte bilen gratis, hvis du undervejs samler passagerer op, der har bestilt en tur med deres smartphone.

Ifølge Spiri vil en tur fra centrum af København til Københavns Lufthavn komme til at koste passagerne i omegnen af 50 kroner.

Passagerne bestiller - ligesom det er tilfældet med eksempelvis Uber - afhentningen via en smartphone-app. 

Læs også: Danske elbils-iværksættere vil samarbejde med DSB: Alle privatbiler skal sparkes ud af København

Og læs om starten på Spiri: Dansk startup på trapperne med ny elbil: "Du har aldrig set en bil, der ligner vores - jeg kan godt fortælle dig, at det er en 'head turner"

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S