Danske elbils-iværksættere vil samarbejde med DSB: Alle privatbiler skal sparkes ud af København

Transport-iværksættere gør kur til DSB, men kan nye digitale koncepter erstatte privatbilismen?

Artikel top billede

Den danske dele-elbils-virksomhed Spiri vil drive privatbilismen ud af København, og det skal ske i samarbejde med DSB og Københavns Kommune.

Der er endnu ikke etableret noget officielt partnerskab med hverken DSB eller Københavns Kommune, men iværksætterne hævder, at de med et sådant samarbejde vil være i stand til at overflødiggøre behovet for privatbilisme i centrale dele af hovedstaden. 

"Vi vil meget gerne sætte os ned og tale med DSB om at lancere Spiri i samarbejde med DSB. Jeg er overbevist om, at vi i løbet af få år kan fjerne alle privatbilerne i det indre København og bro-kvarterne, hvis vi lancerer Spiri i tæt samarbejde med DSB og Københavns Kommune," siger Søren Halvskov Nissen, medstifter af Spiri, til Computerworld. 

Læs også: Dansk startup med millioner i ryggen vil skabe en elbils-revolution: "Du har aldrig set en bil, der ligner vores"

Offentlig transport er forældet

Ifølge Søren Halskov Nissen repræsenterer ideen bag Spiri et nybrud inden for offentlig transport.

"Den linje-tankegang som tog, busser og metroer i dag bygger på er ekstremt gammeldags og ekstremt omkostningsfuld," siger han.

Med tjenester som Spiri er linjeføringen derimod dynamisk.

Her bliver ruterne automatisk skabt efter, hvor der på det pågældende tidspunkt er passagerer, som ønsker at blive samlet op.

Gratis at være chauffør

Spiri er i øjeblikket ved at udvikle sine egne biler, der efter planen kommer til at stå til fri afbenyttelse rundt omkring i København.

Som chauffør kan du således benytte bilen gratis, hvis du eksempelvis skal en tur i Ikea. Det eneste, du skal gøre som betaling, er, at du skal samle passagerer op undervejs på turen.

Udgiften for passagerne kommer ifølge Søren Halvskov Nissen til at ligge på nogenlunde samme niveau, som det koster at køre med bus i dag. 

Bruger du Spiri fast, er det op mod 50 procent billigere end at eje en bil, vurderer Søren Halvskov Nissen.

"Det vil sige, at Spiri koster det samme som offentlig transport, men det er stort set lige så let og bekvemt, som hvis du ejede din egen bil. Du skal bare åbne din app, og så kommer der en bil. Det er netop denne form for convenience, som offentlig transport ikke tilbyder i dag," siger han.

DSB: Delebiler kan styrke offentlig transport
Hos DSB vil man ikke kommentere på Spiris kurmageri, men Aske Wieth-Knudsen, chef for forretningsudvikling hos DSB, vurderer på et generelt plan, at tilgængeligheden af samkørsels- og delebilstjenester i nogle tilfælde kan styrke den offentlige transport.

"Nogle af koncepterne kan være konkurrenter, der udfordrer DSB på de lange rejser. Men andre koncepter kan også betragtes som tilbringer-trafik, hvor de bringer passagerne til banegården eller det sidste stykke fra banegården til slutdestinationen," siger han. 

Han påpeger ligeledes, at muligheden for at anvende en delebil eller en samkørselstjeneste, når behovet opstår, kan være det, der betyder, at nogle brugere af kollektiv transport ikke føler behovet for at eje en bil.

Rejsekortet, der er delvis ejet af DSB, har således allerede i dag et samarbejde med delebilstjenesten DriveNow. Samarbejdet gør det muligt at bruge rejsekortet til at låse DriveNow-bilerne op.

Aske Wieth-Knudsen udelukker derfor heller ikke, at DSB i fremtiden kan indgå nye former for samarbejdsaftaler med digitale transport-iværksætter.

"Vi følger udviklingen inden for nye digitale transport-koncepter med interesse. Det er et marked, hvor DSB kan se et potentiale i forskellige typer af samarbejde med eksterne partnere. Eksempelvis når det gælder løsninger, der kan forbedre transporten til og fra banegårdene," siger Aske Wieth-Knudsen, chef for forretningsudvikling hos DSB, til Computerworld.

Læs også: 
Når tillid bliver en god forretning: Sådan kan man score kassen på at tro på hinanden

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension