Mobile løsninger ændrer karakter: Nye teknologier får traditionelle apps til at glide i baggrunden

Vores interaktion med de mobile enheder vil over de kommende år ændre karakter, efterhånden som vi bevæger os ind i post-app-æraen.

Artikel top billede

Kunstig intelligens, bots, stemme-assistenter og allestedsnærværende cloud services.

Disse teknologiske tendenser vil i de kommende år bringe os ind i det, der kan betegnes som post-app-æraen.

Sådan lyder budskabet i en ny udtalelse fra analysefirmaet Gartner, der mener, at CIO'er og it-ledere skal indrette sig efter, at mobility er "business as usual", og at vi nu så småt bevæger os ind i en ny æra med allestedsnærværende services.

"Når brugerne konstant er på udkig efter nye og spændende app-oplevelser, vil vigtigheden af, at apps leverer services, svinde ind, og virtual personal assistants (VPA) og bots vil vinde frem og erstatte nogle af de funktioner, som apps udfører i dag," udtaler Gartner-analytiker David Willis.

"Alternative tilgange til at levere interaktion og services vil vinde frem, og kode vil rykke fra traditionelle mobile enheder til skyen."

Det kan du vente dig

Gartner hæfter sig ved, at de mobile enheder - bærbare computere, tablets, smartphones og wearables - i dag er til stede overalt i virksomhederne, og at det betyder, at man genopfinder måden, mennesker interagerer og arbejder på.

Læs også: Nu kommer stemme-assistenterne buldrende: Apples Siri, Googles Now og Microsofts Cortana rykker ind i virksomhederne

I øjeblikket sker det i høj grad via apps på mobile enheder, men Gartner mener, at vi nu skal forberede os på post-app-æraen.

Det handler grundlæggende om, at app-interfacet vil glide i baggrunden, når vi får nye måder at interagere med maskiner og mennesker på - eksempelvis via kunstig intelligens, bots, stemme-asistenter og andet, der er integreret i apps og mobile enheder.

Flere spillere i industrien udvikler i dag disse platforme og tilhørende API'er, som andre udviklere kan anvende.

"Apps er ikke på vej væk, og kode forsvinder ikke. Post-app-æraen betyder, at der vil være mere data og kode i skyen og mindre på enheden, takket være den fortsatte forbedring af mobilnetværkenes performance," skriver Gartner.  

"Post-app-æraen vil være en udviklingsproces fra 2020 og frem," forklarer David Willis fra Gartner.

"Den er dog allerede begyndt, og organisationer skal forberede sig på den ved at være agile og taktiske, forberede sig på nye kompetencer, vurdere de nye muligheder, der skabes i post-app-æraen og udvikle en digital forretningsstrategi, der integrerer mange forskellige teknologier."

Læs også:

Nu kommer stemme-assistenterne buldrende: Apples Siri, Googles Now og Microsofts Cortana rykker ind i virksomhederne

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Browser-ekspert: Derfor vil apps aldrig kunne erstatte browseren

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos