Nets advarer: 15.000 danske kreditkort skal udskiftes efter datalæk i online-biks

Nets er i gang med en større udskiftning af kreditkort, efter en onlinebutik er under mistanke for at have været kompromitteret. Læs her, hvordan du skal forholde dig, hvis dit kreditkort er blandt de spærrede kort.

Artikel top billede

I løbet af denne uge vil de danske banker sende meddelelser ud til omkring 15.000 danskere, der skal have skiftet deres kreditkort som følge af et større datalæk i en udenlandsk internetforretning.

Ifølge en meddelelse fra Nets sker udskiftningen, fordi Nets i første omgang har konstateret et stigende misbrug af kort i danske og udenlandske netbutikker, hvorefter mistanken er vendt mod en unavngiven online-butik.

"Denne sag berører mange dansk udstedte kort, der har været anvendt i den pågældende internetforretning. Derfor vil vi udskifte de kort der kan være berørt af dette for at forebygge, at et yderligere misbrug finder sted", udtaler Kaspar Kock Kristensen, som er senior vicepræsident i Nets' bedrageriafdeling, i meddelelsen.

Hverken han eller Nets' presseafdeling ønsker at kommentere på, hvilken internetforretning det drejer sig om eller sågar forretningens handelsområde.

Kan give problemer i supermarkedet

Hvis du som kortholder oplever, at dit kort er blevet misbrugt i denne sag, dækker din bank som udgangspunkt for dit tab.

Det er også ens egen bank, der vil kontakte de berørte kunder direkte i denne uge, hvis dit kreditkort har været med i datalækket eller er under mistanke for det.

Da mange kreditkort bliver udskiftet af præventive årsager, kan du opleve, at dit kort bliver afvist i en butik, fordi Nets har spærret dit kort - og banken er klar til at sende et nyt kreditkort til dig.

Opmærksom på svindelkampagner

Nets er opmærksom på, at sådan en sag kan afføde en phishingkampagne i kølvandet, selvom Nets mestendels oplever, at den slags sker ved at lokke NemID-oplysninger ud af danskerne.

En stor udskiftning af kreditkort kan dog snildt medføre forvirring hos kortholdere, og det kan internet-svindlere udnytte i forsøget på at lokke kontoinformationer ud af folk.

"Vi holder løbende øje med den slags kampagner, og vi opfordrer alle til at vente på besked fra deres bank. Samtidig understreger vi, at man ikke skal oplyse om kortoplysninger på hverken sms eller i en mail," forklarer Nets' pressechef, Søren Winge, til Computerworld.

Læs også:
Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision