HP forklarer og undskylder: Derfor forhindrer HP dig i at printe med uoriginale patroner

HP forklarer nu, hvorfor firmaet med en firmware-opdatering har stoppet for brugen af uoriginale blækpatroner i en række Office Jet-printere.

Artikel top billede

(Foto: Jason Madara)

En firmawareopdatering fra marts omprogrammerede en række HP-printere til ikke at fungere sammen med uoriginale og genopfyldte printerpatroner, der ikke har HP's sikkerhedschip. 

Efter opdatering af firmware: Slut med brug af uoriginale blækpatroner i din HP-printer

Det betød, at kunder, der igennem længere tid snildt har kunne bruge de billigere, uoriginale patroner i deres printere fra den ene dag til den anden ikke længere kunne printe.

En beslutning som ved første øjekast kan forekomme en anelse grisk ud, eftersom opdateringen tvinger brugere til at købe HP's egne originale patroner til en markant højere pris end de uoriginale patroner.

Men der er en mening med galskaben, forsøger HP's COO at forklare i en blogpost

"Vi opdaterede patrongodkendelsesproceduren i udvalgte Office Inkjet-modeller for at sikre os den bedste brugeroplevelse og beskytte forbrugerne mod kopivarer og mod tredjepartspatroner, der ikke har en original HP-sikkerhedschip og for at beskytte vores egne intellektuelle rettigheder," skriver Jon Flaxman, COO hos HP Ink.

I hver printerpatron sidder en lille chip, som printeren skal godkende, og det er den firmware, der er blevet opdateret og altså nu afviser tredjepartpatroner.

Alle uoriginale printerpatroner med en original HP-chip skulle stadig fungere trods den nye opdatering. 

Undskylder, men vil gøre det igen
Jon Flaxman erkender, at opdateringen har givet problemer for visse brugere, men at det er helt i orden, at HP beskytter sine intellektuelle rettigheder.

"Vi vil i fremtiden blive ved med at beskytte kvaliteten af brugeroplevelsen og vores intellektuelle rettigheder, hvilket måske kan betyde, at nogle trejdepartspatroner ikke fungerer," siger Jon Flaxman.

Dog undskylder HP for ikke at have meldt ud i bedre tid omkring opdateringen og dens konsekvenser.

Hvis din HP er ramt af firmware-opdateringen, kan du enten i dag hente en ældre firmware fra før marts eller vente et par uger, hvorefter HP vil frigive en opdatering, der stadig fungerer med de uoriginale patroner.

Eller du kan købe nye uoriginale patroner som du plejer. Danske forhandlere af blækpatroner fortæller, at der i løbet af den kommende tid igen vil være patroner med nye chips, der fungerer med den nye firmware. 

Læs også: Danske blækforhandlere: Sådan kan du fortsat anvende uoriginale printerpatroner trods HP-blokering

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S