HP forklarer og undskylder: Derfor forhindrer HP dig i at printe med uoriginale patroner

HP forklarer nu, hvorfor firmaet med en firmware-opdatering har stoppet for brugen af uoriginale blækpatroner i en række Office Jet-printere.

Artikel top billede

(Foto: Jason Madara)

En firmawareopdatering fra marts omprogrammerede en række HP-printere til ikke at fungere sammen med uoriginale og genopfyldte printerpatroner, der ikke har HP's sikkerhedschip. 

Efter opdatering af firmware: Slut med brug af uoriginale blækpatroner i din HP-printer

Det betød, at kunder, der igennem længere tid snildt har kunne bruge de billigere, uoriginale patroner i deres printere fra den ene dag til den anden ikke længere kunne printe.

En beslutning som ved første øjekast kan forekomme en anelse grisk ud, eftersom opdateringen tvinger brugere til at købe HP's egne originale patroner til en markant højere pris end de uoriginale patroner.

Men der er en mening med galskaben, forsøger HP's COO at forklare i en blogpost

"Vi opdaterede patrongodkendelsesproceduren i udvalgte Office Inkjet-modeller for at sikre os den bedste brugeroplevelse og beskytte forbrugerne mod kopivarer og mod tredjepartspatroner, der ikke har en original HP-sikkerhedschip og for at beskytte vores egne intellektuelle rettigheder," skriver Jon Flaxman, COO hos HP Ink.

I hver printerpatron sidder en lille chip, som printeren skal godkende, og det er den firmware, der er blevet opdateret og altså nu afviser tredjepartpatroner.

Alle uoriginale printerpatroner med en original HP-chip skulle stadig fungere trods den nye opdatering. 

Undskylder, men vil gøre det igen
Jon Flaxman erkender, at opdateringen har givet problemer for visse brugere, men at det er helt i orden, at HP beskytter sine intellektuelle rettigheder.

"Vi vil i fremtiden blive ved med at beskytte kvaliteten af brugeroplevelsen og vores intellektuelle rettigheder, hvilket måske kan betyde, at nogle trejdepartspatroner ikke fungerer," siger Jon Flaxman.

Dog undskylder HP for ikke at have meldt ud i bedre tid omkring opdateringen og dens konsekvenser.

Hvis din HP er ramt af firmware-opdateringen, kan du enten i dag hente en ældre firmware fra før marts eller vente et par uger, hvorefter HP vil frigive en opdatering, der stadig fungerer med de uoriginale patroner.

Eller du kan købe nye uoriginale patroner som du plejer. Danske forhandlere af blækpatroner fortæller, at der i løbet af den kommende tid igen vil være patroner med nye chips, der fungerer med den nye firmware. 

Læs også: Danske blækforhandlere: Sådan kan du fortsat anvende uoriginale printerpatroner trods HP-blokering

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job