Google lancerer omfattende cloud-satsning til virksomhederne - og omdøber Google Apps

Google Cloud er navnet på Googles nye, omfattende cloud-satsning til erhvervskunderne. Google Apps får samtidig et nyt navn.

Artikel top billede

Google kaster nu det tunge skyts ind i kampen om cloud-kunderne ved at annoncere det, selskabet kalder Google Cloud - en bred portefølje af produkter, teknologier og services, der er rettet mod erhvervskunderne.

Google har i mange år haft forskellige cloud-tilbud - eksempelvis produktivitetssoftware og storage, men med Google Cloud forsøger Google at gå hele vejen i forhold til virksomhedskunderne - og kaster sig dermed i høj grad ind i kampen mod Amazon Web Services og Microsoft.

Samtidig med annonceringen af Google Cloud, meddeler Google, at selskabets Google Apps (Docs, Mail, Kalender etc.) nu omdøbes til G Suite.

"Google Cloud dækker alle lag i en virksomhed," skriver Diane Greene, der er senior vice president i Google Cloud, i et blogindlæg.''

Læs også: Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Hun uddyber, hvad Google Cloud indeholder:

"Vores brugervendte applikationer til samarbejde og produktivitet - nu kaldet G Suite; alle vores værktøjer til machine learning og API'er, enterprise API'er; og Android-telefoner, tablets og Chromebooks, der tilgår skyen."

"Derudover er Google Cloud blevet udviklet på en passende måde til virksomheder med integrerede systemer, der sikrer service levels — alle komponenter er integrerede og overholder SLA'en til det prispunkt, kunden vælger," forklarer Diane Greene fra Google Cloud.

Google forsøger med Google Cloud at nå virksomheder i alle størrelser - fra små startups til store koncerner, lyder det videre.

Cloud-markedet boomer

Selskabet forklarer, at Google Cloud ikke kun handler om produkter, men også om den del af Googles organisation, der skal samarbejde med virksomhedskunderne.

"Dette er blot begyndelsen. Vi ser frem til at bygge denne fremtid i fællesskab," lyder løftet fra Google.

Det er umiddelbart lidt svært at vurdere, hvor meget handling der er bag de flotte ord fra Google, men der er næppe tvivl om, at det er et godt tidspunkt for selskabet at satse endnu mere på cloud-løsninger til erhvervskunder.

Gartner vurderer, at markedet for public cloud services vil vokse med 17,2 procent på verdensplan alene her i 2016, og Forester har vurderet, at public cloud-markedet vil vokse med 23 procent - altså næsten en fjerdedel - fra 2014 til 2016.

Læs også:

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Datacenter-kapløb i Norden: Nu rykker flere it-giganter ind med store datacentre

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S