It-folk tvivler ikke længere på sikkerheden ved cloud: Nu kan cloud ligefrem forbedre sikkerheden

Det er slut med tvivlen om, hvorvidt cloud computing nu også er sikkert nok, når det kommer til følsomme data og kritiske arbejdsopgaver. I stedet flyttes fokus til, at cloud-modellen ligfrem giver en række sikkerhedsfordele.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Det er ikke ret mange år siden, at man ofte hørte it-chefer og andre ledere sige, at det der cloud computing måske nok var interessant at se på til eksempelvis mail og kalender - men at virksomhedens kernedata- og systemer skulle blive lokalt.

For det mest følsomme og kritiske turde man trods alt ikke lægge i hænderne på en cloud-leverandfør.

Nu har piben imidlerltidig fået en anden lyd, og faktisk omfavner mange virksomheder ligefrem cloud-modellen, fordi det er en måde at højne it-sikkerheden på.

Sådan lyder konklusionen i en ny global sikkerhedsrapport fra konsulentfirmaet PwC, The Global State of Information Security Survey 2017 (PDF). Over 10.000 topledere og it- og sikkerhedschefer fra 133 lande har deltaget i undersøgelsen.

"Det bør nu være tydeligt, at off-premise cloud-baserede storage af applikationer og data kan være mere sikkert end on-premise virksomhedssystemer. Derfor er det heller ikke så underligt, at flere virksomheder betror mere følsomme data og arbejdsopgaver til cloud-leverandører," skriver PwC.

"Faktisk kører mange data og opgaver som finans, drift og kundeservice i skyen. Selv meget regulerede virksomheder som store finansvirksomheder med en meget moden cybersikkerhed betror følsomme data til cloud-leverandører."

Læs også: Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

I PwC-rapporten kan man blandt andet se, hvilke forretningsfunktioner der kører i et cloud-setup i dag: 

63 procent af virksomhederne har it-relaterede opgaver i skyen, mens 36 procent har driftsrelaterede opgaver.

Det er måske heller ikke så overraskende, at 34 procent har rykket kundeservices over i et cloud-setup, og at det også gælder for 34 procent, når det kommer til salg og marketing.

Til gengæld er det mere opsigtsvækkende, at 32 procent - altså næsten hver tredje virksomhed på globalt plan - i dag kører finansopgaverne i et cloud-setup.

Læs også: Overblik: Microsofts kæmpesatsning på intelligente systemer: Her er de tre pejlemærker

"Vi ser næsten en eksplosion i de virksomheder, der overvejer at bruge cloud til opbevaring af kritiske forretningsprocesser og -funktioner som regnskaber, finans, drift og human resources," udtaler David Burg, global chef for cybersikkerhed i PwC, i rapporten.

"Og jeg tror, at den trend vil fortsætte, når fordelene i stigende grad bliver tydelige."

Cloud giver nye mulighed for it-sikkerhed

PwC skriver, at en cloud-centreret sikkerhed repræsenterer en dynamisk tilgang til risiko, der kan hjælpe en virksomhed med bedre at forstå de interne og eksterne trusler.

Læs også: Microsoft kobler millioner af indsamlede data fra Office 365 og Windows sammen til ny type sikkerhedsløsning

Blandt andet fremhæves det, at cloud har åbnet op for brugen af nye, avancerede teknologier til it-sikkerhed.

"Cloud-baseret cybersikkerhed kan ikke alene hjælpe med at holde ubudne gæster ude, men monitorerer også dem, der kommer ind - inklusiv medarbejdere med et legitimt formål, tredjeparts partnere og kunder - for at kunne lære af deres opførsel."

"Fusionen af avancerede teknologier med cloud-arkitekturer vil gøre organisationerne i stand til at hurtigere at identificere og reagere på trusler, bedre forstå forstå kunder og forretnings-økosystemet og ultimativt reducere omkostninger."

"Grundlæggende bliver cybersikkerhed en styrke, der virkelig kan fremme virksomhedens differentiering," står der i PwC-rapporten. 

Læs også:

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Datacenter-kapløb i Norden: Nu rykker flere it-giganter ind med store datacentre

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S