It-folk tvivler ikke længere på sikkerheden ved cloud: Nu kan cloud ligefrem forbedre sikkerheden

Det er slut med tvivlen om, hvorvidt cloud computing nu også er sikkert nok, når det kommer til følsomme data og kritiske arbejdsopgaver. I stedet flyttes fokus til, at cloud-modellen ligfrem giver en række sikkerhedsfordele.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Det er ikke ret mange år siden, at man ofte hørte it-chefer og andre ledere sige, at det der cloud computing måske nok var interessant at se på til eksempelvis mail og kalender - men at virksomhedens kernedata- og systemer skulle blive lokalt.

For det mest følsomme og kritiske turde man trods alt ikke lægge i hænderne på en cloud-leverandfør.

Nu har piben imidlerltidig fået en anden lyd, og faktisk omfavner mange virksomheder ligefrem cloud-modellen, fordi det er en måde at højne it-sikkerheden på.

Sådan lyder konklusionen i en ny global sikkerhedsrapport fra konsulentfirmaet PwC, The Global State of Information Security Survey 2017 (PDF). Over 10.000 topledere og it- og sikkerhedschefer fra 133 lande har deltaget i undersøgelsen.

"Det bør nu være tydeligt, at off-premise cloud-baserede storage af applikationer og data kan være mere sikkert end on-premise virksomhedssystemer. Derfor er det heller ikke så underligt, at flere virksomheder betror mere følsomme data og arbejdsopgaver til cloud-leverandører," skriver PwC.

"Faktisk kører mange data og opgaver som finans, drift og kundeservice i skyen. Selv meget regulerede virksomheder som store finansvirksomheder med en meget moden cybersikkerhed betror følsomme data til cloud-leverandører."

Læs også: Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

I PwC-rapporten kan man blandt andet se, hvilke forretningsfunktioner der kører i et cloud-setup i dag: 

63 procent af virksomhederne har it-relaterede opgaver i skyen, mens 36 procent har driftsrelaterede opgaver.

Det er måske heller ikke så overraskende, at 34 procent har rykket kundeservices over i et cloud-setup, og at det også gælder for 34 procent, når det kommer til salg og marketing.

Til gengæld er det mere opsigtsvækkende, at 32 procent - altså næsten hver tredje virksomhed på globalt plan - i dag kører finansopgaverne i et cloud-setup.

Læs også: Overblik: Microsofts kæmpesatsning på intelligente systemer: Her er de tre pejlemærker

"Vi ser næsten en eksplosion i de virksomheder, der overvejer at bruge cloud til opbevaring af kritiske forretningsprocesser og -funktioner som regnskaber, finans, drift og human resources," udtaler David Burg, global chef for cybersikkerhed i PwC, i rapporten.

"Og jeg tror, at den trend vil fortsætte, når fordelene i stigende grad bliver tydelige."

Cloud giver nye mulighed for it-sikkerhed

PwC skriver, at en cloud-centreret sikkerhed repræsenterer en dynamisk tilgang til risiko, der kan hjælpe en virksomhed med bedre at forstå de interne og eksterne trusler.

Læs også: Microsoft kobler millioner af indsamlede data fra Office 365 og Windows sammen til ny type sikkerhedsløsning

Blandt andet fremhæves det, at cloud har åbnet op for brugen af nye, avancerede teknologier til it-sikkerhed.

"Cloud-baseret cybersikkerhed kan ikke alene hjælpe med at holde ubudne gæster ude, men monitorerer også dem, der kommer ind - inklusiv medarbejdere med et legitimt formål, tredjeparts partnere og kunder - for at kunne lære af deres opførsel."

"Fusionen af avancerede teknologier med cloud-arkitekturer vil gøre organisationerne i stand til at hurtigere at identificere og reagere på trusler, bedre forstå forstå kunder og forretnings-økosystemet og ultimativt reducere omkostninger."

"Grundlæggende bliver cybersikkerhed en styrke, der virkelig kan fremme virksomhedens differentiering," står der i PwC-rapporten. 

Læs også:

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Datacenter-kapløb i Norden: Nu rykker flere it-giganter ind med store datacentre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S