Microsoft finder kritiske huller i Edge-browseren: Sådan holder du hackerne ude

Microsoft har premiere på sit nye sikkerhedsopdateringssystem, hvor der blandt andet bliver lukket kritiske huller i Edge-browseren. Find opdateringerne her.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Traditionen tro har Microsoft udsendt sine sikkerhedsopdateringer den anden tirsdag i måneden, og oktober er naturligvis ingen undtagelse.

I den nyeste sikkerhedsopdatering fra software-giganten bliver der frigivet 10 sikkerhedsbulletiner, som lukker en stribe huller til blandt andet Edge-browseren, Explore-browseren og Office-pakken.

Du kan finde sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft her.

Da der er tale om flere kritiske huller, opfordres alle til at downloade og installere Microsofts sikkerhedspakker, inden man får uventet besøg fra det store internet.

Læs også: 292 millioner brugere har droppet IE og Edge siden nytår

Ændringer i sikkerhedsopdateringer
Udover at lukke huller i Microsofts egne produkter, vil it-selskabet også fremover blandt andet beskrive løbende, hvad der ellers bliver lukket af sikkerhedshuller i eksempelvis Windows 7 og Windows 8.1.

Det betyder, at der i den seneste sikkerhedsopdatering fra Microsoft også bliver nævnt et kritisk sikkerhedshul og dertilhørende lap i Adobes Flash Player.

Hvordan du lukker Adobe-hullet, kan du blandt andet læse mere om her: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Microsoft understreger, at de ændrede processer i sikkerhedsopdateringerne ikke er indført for at forvirre brugerne, men derimod for at lette deres opdateringsproces.

Det kan du læse mere om her: Bliv klar til Microsofts nye opdateringsmodel: Sådan vil din software blive opdateret fremover

Microsoft har beskrevet mere om opdateringsproceduren i den nye form for sikkerhedsopdateringer på sin hjemmeside.

Læs også:

Nu gør Apple som Microsoft: Nyt styresystem tvangs-downloades automatisk på din Mac-computer

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS