Microsoft finder kritiske huller i Edge-browseren: Sådan holder du hackerne ude

Microsoft har premiere på sit nye sikkerhedsopdateringssystem, hvor der blandt andet bliver lukket kritiske huller i Edge-browseren. Find opdateringerne her.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Traditionen tro har Microsoft udsendt sine sikkerhedsopdateringer den anden tirsdag i måneden, og oktober er naturligvis ingen undtagelse.

I den nyeste sikkerhedsopdatering fra software-giganten bliver der frigivet 10 sikkerhedsbulletiner, som lukker en stribe huller til blandt andet Edge-browseren, Explore-browseren og Office-pakken.

Du kan finde sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft her.

Da der er tale om flere kritiske huller, opfordres alle til at downloade og installere Microsofts sikkerhedspakker, inden man får uventet besøg fra det store internet.

Læs også: 292 millioner brugere har droppet IE og Edge siden nytår

Ændringer i sikkerhedsopdateringer
Udover at lukke huller i Microsofts egne produkter, vil it-selskabet også fremover blandt andet beskrive løbende, hvad der ellers bliver lukket af sikkerhedshuller i eksempelvis Windows 7 og Windows 8.1.

Det betyder, at der i den seneste sikkerhedsopdatering fra Microsoft også bliver nævnt et kritisk sikkerhedshul og dertilhørende lap i Adobes Flash Player.

Hvordan du lukker Adobe-hullet, kan du blandt andet læse mere om her: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Microsoft understreger, at de ændrede processer i sikkerhedsopdateringerne ikke er indført for at forvirre brugerne, men derimod for at lette deres opdateringsproces.

Det kan du læse mere om her: Bliv klar til Microsofts nye opdateringsmodel: Sådan vil din software blive opdateret fremover

Microsoft har beskrevet mere om opdateringsproceduren i den nye form for sikkerhedsopdateringer på sin hjemmeside.

Læs også:

Nu gør Apple som Microsoft: Nyt styresystem tvangs-downloades automatisk på din Mac-computer

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura