Forsvaret opretter ny cyberenhed: Danmark skal kunne angribe over internettet

Danmark får en ny cyberenhed, der kan hjælpe med både defensive og offensive it-opgaver for det danske forsvar. Læs her, hvad den nye cyberenhed skal arbejde med.

Artikel top billede

Det danske forsvar har længe sukket efter en cyberenhed til både at kunne beskytte landet og angribe over netværk i stil med vores konventionelle militærenheder.

Nu opretter Forsvarets Efterretningstjeneste og Værnsfælles Forsvarskommando så en ny enhed til netop dette formål med at udføre cyberoperationer.

"Enheden skal desuden fungere som et militært virkemiddel i lighed med eksisterende kapaciteter (fly, skibe, landtropper mv.) og skal kunne gennemføre såvel defensive som offensive operationer," skriver Forsvaret på sin hjemmeside.

Bidrager i internationale missioner

Den nye cyberenhed bliver oprettet, efter Forsvarets Efterretningstjeneste i foråret var på rekrutteringstogt efter talenter til nyt hackerakademi.

Dette initiativ kan du læse mere om her: Forsvarets Efterretningstjeneste åbner nyt hackerakademi: Sådan søger du ind

Den fungerende chef for de militære cyberoperationer kaldet CNO (Computer Networks Operations), forklarer til Forsvarets hjemmeside, at et af formålene med den nye cyberenhed bliver at deltage i internationale missioner.

"Vi har allerede i Forsvarets Efterretningstjeneste folk, der arbejder med CNO-relaterede emner, men denne enhed har udelukkende fokus på at støtte Forsvaret," lyder det fra sektorchefen.

"Vi har behov for at kunne forsvare vores egne netværk 24 timer i døgnet, 365 dage om året, og denne enhed vil blandt andet kunne udsende CND-teams (Computer Network Defense), som med kort varsel vil kunne assistere ved vores missioner, hvis der opstår behov," forklares det til Forsvarets hjemmeside.

Rent organisatorisk bliver størstedelen af den nye enhed placeret under Forsvarets Efterretningstjeneste, som bor i København.

Læs også: 
Dansk it-direktør: Dansk politis cyber-offensiv kan skade erhvervslivet

Forsvarets Efterretningstjeneste: Sådan får du bedre it-sikkerhed på en enkel måde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo