Forsvaret opretter ny cyberenhed: Danmark skal kunne angribe over internettet

Danmark får en ny cyberenhed, der kan hjælpe med både defensive og offensive it-opgaver for det danske forsvar. Læs her, hvad den nye cyberenhed skal arbejde med.

Artikel top billede

Det danske forsvar har længe sukket efter en cyberenhed til både at kunne beskytte landet og angribe over netværk i stil med vores konventionelle militærenheder.

Nu opretter Forsvarets Efterretningstjeneste og Værnsfælles Forsvarskommando så en ny enhed til netop dette formål med at udføre cyberoperationer.

"Enheden skal desuden fungere som et militært virkemiddel i lighed med eksisterende kapaciteter (fly, skibe, landtropper mv.) og skal kunne gennemføre såvel defensive som offensive operationer," skriver Forsvaret på sin hjemmeside.

Bidrager i internationale missioner

Den nye cyberenhed bliver oprettet, efter Forsvarets Efterretningstjeneste i foråret var på rekrutteringstogt efter talenter til nyt hackerakademi.

Dette initiativ kan du læse mere om her: Forsvarets Efterretningstjeneste åbner nyt hackerakademi: Sådan søger du ind

Den fungerende chef for de militære cyberoperationer kaldet CNO (Computer Networks Operations), forklarer til Forsvarets hjemmeside, at et af formålene med den nye cyberenhed bliver at deltage i internationale missioner.

"Vi har allerede i Forsvarets Efterretningstjeneste folk, der arbejder med CNO-relaterede emner, men denne enhed har udelukkende fokus på at støtte Forsvaret," lyder det fra sektorchefen.

"Vi har behov for at kunne forsvare vores egne netværk 24 timer i døgnet, 365 dage om året, og denne enhed vil blandt andet kunne udsende CND-teams (Computer Network Defense), som med kort varsel vil kunne assistere ved vores missioner, hvis der opstår behov," forklares det til Forsvarets hjemmeside.

Rent organisatorisk bliver størstedelen af den nye enhed placeret under Forsvarets Efterretningstjeneste, som bor i København.

Læs også: 
Dansk it-direktør: Dansk politis cyber-offensiv kan skade erhvervslivet

Forsvarets Efterretningstjeneste: Sådan får du bedre it-sikkerhed på en enkel måde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S