Så meget billigere er en Mac: IBM sparer tusindvis af kroner, når de ansatte dropper Windows

Set over en fire-årig periode er en Mac flere tusinde kroner billigere end en Windows-pc, lyder det fra IBM, der i øjeblikket flytter 200.000 ansatte fra Windows til Mac.

Artikel top billede

Set over computerens fulde levetid er en Windows-pc op til 3.600 kroner dyrere end en Mac.

Det er i hvert fald erfaringen hos IBM, der har indgået et strategisk samarbejde med Apple og i øjeblikket er i gang med at flytte 200.000 medarbejdere fra Windows-computere til Mac-computere.

Det fortalte Fletcher Previn, vicedirektør hos IBM og ansvarlig for Mac-udrulningen, da han i sidste uge talte ved konferencen Jamf User Conference.

Læs også: Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Her forklarede IBM-chefen, at han i starten formodede, at en Mac vil være signifikant dyrere end en pc, men at IBM gennem det seneste år har fundet ud af, at det langt fra er tilfældet.

Ifølge Fletcher Previn står det nu klart, at IBM over en fire-årige periode sparer mellem 273 dollar og 543 dollar ved at anvende en Mac fremfor en PC.

Med den aktuelle dollar-kurs svarer det til en besparelse på mellem 1800 og 3.600 kroner afhængigt af, hvilket type pc'er der bliver sammenlignet med.

"Og det er på baggrund af de billigste priser, som vi nogensinde har fået fra Microsoft," siger han.

Læs også: Holder påstanden? En Mac kræver langt mindre support end en Windows-maskine

Mindre support

IBM har tidligere fortalt, at virksomheden henter betydelig besparelser i sparede support-timer.

Karen Davis, der er direktør for external relations hos IBM, oplyste sidste år til Computerworld, at det er virksomhedens erfaring, at Mac-brugere har brug for betydeligt mindre support.

Ifølge hende har 40 procent af virksomhedens Windows-brugere brug for hjælp fra support-afdelingen, mens det kun er fem procent af Mac-brugerne, der henvender sig til supporten. 

Læs også:
200.000 IBM-medarbejdere skal skifte til Mac  

Annonce

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S