Samsungs indtjening styrtdykker i kølvandet på Note 7-skandale

Tilbagekaldelsen af de brandfarlige Galaxy Note 7-telefoner har alvorlige konsekvenser for Samsung. Driftsresultatet i smartphone-divisionen er faldet med gigantiske 95 procent.

Artikel top billede

Samsungs smartphone-division er i krise, efter selskabet fornylig var nødt til at tilbagekalde samtlige solgte eksemplarer af top-telefonen Note 7 på grund af brandfare.

Tilbagekaldelsen af Note 7 - som der ellers var store forventninger til - koster dyrt for verdens største smartphone-selskab.

Driftsresultatet for selskabets mobildivision er faldet med gigantiske 96 procent i selskabets tredje regnskabskvartal i forhold til samme kvartal i fjor til blot 100 millioner won (blot 600.000 kroner)

Faldet er så stort, at det påvirker resultatet for både moderdivisionen Samsung Electronics (faldet med 16,8 procent), mens Samsungs helt overordnede driftsresultat er faldet med 30 procent. Omsætningen er faldet med 7,5 procent til 47,82 trillioner won.

Tilbagekaldt - og så droppet helt

Topmodellen Galaxy Note 7 blev lanceret 19. august.

Hurtigt efter lanceringen begyndte der at indløbe meldinger om, at high end-telefonen overophedede.

Det fik Samsung til at tilbagekalde telefonen allerede 2. september. Godt en måned senere - 11. oktober - meddelte Samsung så, at Note 7 blev helt droppet.

Det kan du læse mere om her: Samsung stopper omgående al produktion af Note 7 efter flere eksplosioner

Samsung meddeler, at fiaskoen med Galaxy Note 7 også vil have negativ indflydelse på regnskabet for indeværende kvartal - regnskabsårets fjerde kvartal - samt første kvartal i 2017.

Det tredje kvartal gælder det, at skaden ville have været meget større, hvis ikke det havde været for Samsungs stabile salg af andre elektronik-produkter som processorer og skærme.

Dette salg er med til at holde hånden under selskabet.

Ifølge selskabet vil den næste top-model, Galaxy S8, blive lanceret i februar 2017.

Med S8 vil følge en helt ny intelligent assistent-tjeneste i stil med Apples Siri og Microsofts Cortana.

Læs også:

Samsungs Note 7 er nu droppet helt: Her er fem gode alternativer

Først var det Samsungs telefoner, der kunne bryde i brand - nu er den gal med Samsungs vaskemaskiner

Samsung aner ikke, hvorfor Note 7-telefonen bryder i brand - men der er mange teorier

Ny Samsung Note 7 brød i brand ombord på et fly - sådan opstod pr-katastrofen der aldrig vil stoppe

Samsung sender 500.000 erstatnings-Note 7'ere ud i butikkerne - men kun i USA

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S