TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

TDC har knækket koden til at kapre mobilkunder i Danmark. Alligevel er den danske telekoncern under et voldsomt pres, og især driftsresultatet står det skidt til med i nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC's omsætning og driftsresultat falder - igen.

Det fremgår af TDC's netop udsendte regnskab for årets tredje kvartal.

Omsætningen i det overståede kvartal landede på 5,2 milliarder kroner, et fald på 2,3 procent, mens driftsresultatet (EBITDA) lå på 2,2 milliarder.

Det er et dramatisk fald i driftsresultatet på 11,6 procent, og ser man isoleret på den danske del af TDC, var faldet faktisk på 13,1 procent.

TDC hæfter sig i en pressemeddelelse ikke mindst ved, at der igen kapres mobilkunder på et ellers meget konkurrencepræget dansk mobilmarked.

TDC øgede mobilkundebasen med 16.000 i kvartalet. Der kom 13.000 flere privatkunder til, mens der også blev hentet 3.000 erhvervskunder i kvartalet.

"På privatmarkedet fastholder TDC Group omsætningen per mobilkunde på samme niveau som i tredje kvartal sidste år, på trods af at den europæiske roaming-regulering er skærpet markant," skriver selskabet.

Læs også: TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

I forrige kvartal øgede TDC mobilkundebasen med 26.000 mobilkunder, og denne positive udvikling undlader koncernchef Pernille Erenbjerg da heller ikke at fremhæve i det nye kvartalsregnskab:

"I kvartalet ser vi fortsat et svært dansk marked, men vores bruttoavance i Danmark er i bedring. Indtjeningen i vores danske mobilforretning er i de seneste to kvartaler vokset organisk for første gang i fem år, og vi leverer igen et meget stærkt resultat i Norge."

"Derudover er jeg tilfreds med, at vi allerede nu har igangsat flere af vores strategiske initiativer helt som planlagt, fortsætter Pernille Erenbjerg.

Fremgangen på mobilområdet sker dog samtidig med, at fastnetkunderne fortsat forlader TDC i stor stil - ligesom der også har været en tilbagegang på 9.000 bredbåndskunder i kvartalet.

TDC-regnskabet viser også, at det - igen - er norske Get, der er den mest positive fortælling i TDC-koncernen.

I Get steg omsætningen med 3,9 procent, mens driftsreultatet voksede med 9 procent.

Læs også: 

TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

Handlen er gennemført: Nu kan TDC sætte en lille milliard kroner ekstra ind på kontoen

Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S