TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

TDC har knækket koden til at kapre mobilkunder i Danmark. Alligevel er den danske telekoncern under et voldsomt pres, og især driftsresultatet står det skidt til med i nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC's omsætning og driftsresultat falder - igen.

Det fremgår af TDC's netop udsendte regnskab for årets tredje kvartal.

Omsætningen i det overståede kvartal landede på 5,2 milliarder kroner, et fald på 2,3 procent, mens driftsresultatet (EBITDA) lå på 2,2 milliarder.

Det er et dramatisk fald i driftsresultatet på 11,6 procent, og ser man isoleret på den danske del af TDC, var faldet faktisk på 13,1 procent.

TDC hæfter sig i en pressemeddelelse ikke mindst ved, at der igen kapres mobilkunder på et ellers meget konkurrencepræget dansk mobilmarked.

TDC øgede mobilkundebasen med 16.000 i kvartalet. Der kom 13.000 flere privatkunder til, mens der også blev hentet 3.000 erhvervskunder i kvartalet.

"På privatmarkedet fastholder TDC Group omsætningen per mobilkunde på samme niveau som i tredje kvartal sidste år, på trods af at den europæiske roaming-regulering er skærpet markant," skriver selskabet.

Læs også: TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

I forrige kvartal øgede TDC mobilkundebasen med 26.000 mobilkunder, og denne positive udvikling undlader koncernchef Pernille Erenbjerg da heller ikke at fremhæve i det nye kvartalsregnskab:

"I kvartalet ser vi fortsat et svært dansk marked, men vores bruttoavance i Danmark er i bedring. Indtjeningen i vores danske mobilforretning er i de seneste to kvartaler vokset organisk for første gang i fem år, og vi leverer igen et meget stærkt resultat i Norge."

"Derudover er jeg tilfreds med, at vi allerede nu har igangsat flere af vores strategiske initiativer helt som planlagt, fortsætter Pernille Erenbjerg.

Fremgangen på mobilområdet sker dog samtidig med, at fastnetkunderne fortsat forlader TDC i stor stil - ligesom der også har været en tilbagegang på 9.000 bredbåndskunder i kvartalet.

TDC-regnskabet viser også, at det - igen - er norske Get, der er den mest positive fortælling i TDC-koncernen.

I Get steg omsætningen med 3,9 procent, mens driftsreultatet voksede med 9 procent.

Læs også: 

TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

Handlen er gennemført: Nu kan TDC sætte en lille milliard kroner ekstra ind på kontoen

Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura