TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

TDC har knækket koden til at kapre mobilkunder i Danmark. Alligevel er den danske telekoncern under et voldsomt pres, og især driftsresultatet står det skidt til med i nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC's omsætning og driftsresultat falder - igen.

Det fremgår af TDC's netop udsendte regnskab for årets tredje kvartal.

Omsætningen i det overståede kvartal landede på 5,2 milliarder kroner, et fald på 2,3 procent, mens driftsresultatet (EBITDA) lå på 2,2 milliarder.

Det er et dramatisk fald i driftsresultatet på 11,6 procent, og ser man isoleret på den danske del af TDC, var faldet faktisk på 13,1 procent.

TDC hæfter sig i en pressemeddelelse ikke mindst ved, at der igen kapres mobilkunder på et ellers meget konkurrencepræget dansk mobilmarked.

TDC øgede mobilkundebasen med 16.000 i kvartalet. Der kom 13.000 flere privatkunder til, mens der også blev hentet 3.000 erhvervskunder i kvartalet.

"På privatmarkedet fastholder TDC Group omsætningen per mobilkunde på samme niveau som i tredje kvartal sidste år, på trods af at den europæiske roaming-regulering er skærpet markant," skriver selskabet.

Læs også: TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

I forrige kvartal øgede TDC mobilkundebasen med 26.000 mobilkunder, og denne positive udvikling undlader koncernchef Pernille Erenbjerg da heller ikke at fremhæve i det nye kvartalsregnskab:

"I kvartalet ser vi fortsat et svært dansk marked, men vores bruttoavance i Danmark er i bedring. Indtjeningen i vores danske mobilforretning er i de seneste to kvartaler vokset organisk for første gang i fem år, og vi leverer igen et meget stærkt resultat i Norge."

"Derudover er jeg tilfreds med, at vi allerede nu har igangsat flere af vores strategiske initiativer helt som planlagt, fortsætter Pernille Erenbjerg.

Fremgangen på mobilområdet sker dog samtidig med, at fastnetkunderne fortsat forlader TDC i stor stil - ligesom der også har været en tilbagegang på 9.000 bredbåndskunder i kvartalet.

TDC-regnskabet viser også, at det - igen - er norske Get, der er den mest positive fortælling i TDC-koncernen.

I Get steg omsætningen med 3,9 procent, mens driftsreultatet voksede med 9 procent.

Læs også: 

TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

Handlen er gennemført: Nu kan TDC sætte en lille milliard kroner ekstra ind på kontoen

Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S