TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

TDC har knækket koden til at kapre mobilkunder i Danmark. Alligevel er den danske telekoncern under et voldsomt pres, og især driftsresultatet står det skidt til med i nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC's omsætning og driftsresultat falder - igen.

Det fremgår af TDC's netop udsendte regnskab for årets tredje kvartal.

Omsætningen i det overståede kvartal landede på 5,2 milliarder kroner, et fald på 2,3 procent, mens driftsresultatet (EBITDA) lå på 2,2 milliarder.

Det er et dramatisk fald i driftsresultatet på 11,6 procent, og ser man isoleret på den danske del af TDC, var faldet faktisk på 13,1 procent.

TDC hæfter sig i en pressemeddelelse ikke mindst ved, at der igen kapres mobilkunder på et ellers meget konkurrencepræget dansk mobilmarked.

TDC øgede mobilkundebasen med 16.000 i kvartalet. Der kom 13.000 flere privatkunder til, mens der også blev hentet 3.000 erhvervskunder i kvartalet.

"På privatmarkedet fastholder TDC Group omsætningen per mobilkunde på samme niveau som i tredje kvartal sidste år, på trods af at den europæiske roaming-regulering er skærpet markant," skriver selskabet.

Læs også: TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

I forrige kvartal øgede TDC mobilkundebasen med 26.000 mobilkunder, og denne positive udvikling undlader koncernchef Pernille Erenbjerg da heller ikke at fremhæve i det nye kvartalsregnskab:

"I kvartalet ser vi fortsat et svært dansk marked, men vores bruttoavance i Danmark er i bedring. Indtjeningen i vores danske mobilforretning er i de seneste to kvartaler vokset organisk for første gang i fem år, og vi leverer igen et meget stærkt resultat i Norge."

"Derudover er jeg tilfreds med, at vi allerede nu har igangsat flere af vores strategiske initiativer helt som planlagt, fortsætter Pernille Erenbjerg.

Fremgangen på mobilområdet sker dog samtidig med, at fastnetkunderne fortsat forlader TDC i stor stil - ligesom der også har været en tilbagegang på 9.000 bredbåndskunder i kvartalet.

TDC-regnskabet viser også, at det - igen - er norske Get, der er den mest positive fortælling i TDC-koncernen.

I Get steg omsætningen med 3,9 procent, mens driftsreultatet voksede med 9 procent.

Læs også: 

TDC-topchef: "Man kan faktisk godt sælge et mobilprodukt uden at have den laveste pris på markedet"

Handlen er gennemført: Nu kan TDC sætte en lille milliard kroner ekstra ind på kontoen

Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job