Der er rift om midlerne fra dansk bredbåndspulje: Så mange vil have del i millionerne

Der bliver hård kamp om de 200 millioner i bredbåndspuljen, hvor der netop har været deadline for indlevering af ansøgninger. Se her, hvor mange der har søgt. Og hvorhenne i landet flest ansøgere er interesserede.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

31. oktober var der ansøgningsfrist til midlerne i den meget omtalte bredbåndspulje, hvor i alt 200 millioner kroner skal uddeles til bredbåndsprojekter rundt omkring i landet.

Energistyrelsen, der står for at administrere af bredbåndspuljen, har nu fået overblikket over de indleverede ansøgninger.

Og der kommer til at blive hård kamp om midlerne.

"Energistyrelsen har modtaget 173 ansøgninger på støtte fra bredbåndspuljen," oplyser Energistyrelsen.

"Der er søgt om støtte på samlet over 300 millioner kroner, og projekterne omfatter 11.500 adresser. Energistyrelsen forventer at have færdigbehandlet ansøgningerne inden jul," lyder det videre fra Energistyrelsen.

Kun 80 millioner i 2016

Der er afsat 80 millioner kroner til bredbånds-projekter i 2016 ud af de 200 millioner i puljen, der vil blive fordelt over en periode på fire år.

"Energistyrelsen har modtaget 173 ansøgninger på baggrund af de cirka 400 projekter, som har været annonceret på Energistyrelsens hjemmeside forud for ansøgningsrunden."

"Der er stadig lidt usikkerhed om de endelige tal, da nogle ansøgninger indeholder unøjagtigheder i de indsendte oplysninger, som skal afklares med ansøgerne."

"Derfor kan tal og beløb ændre sig, når Energistyrelsen har behandlet alle ansøgningerne," oplyses det desuden.

Energistyrelsen skriver, at der er 18 forskellige teleselskaber, der indgår i de partnerskaber, der har ansøgt.

"Projekterne er spredt ud over hele landet. Ansøgningerne er fordelt på 63 kommuner."

"Der er mange kommuner, som har valgt at yde supplerende støtte til projekterne. Dermed kan den samlede tildelte offentlige støtte overstige de 80 millioner kroner, der er i puljen i 2016," skriver Energistyrelsen.

Ansøgningerne fordeler sig således:

Antal projekter og Ansøgt tilskud (mio. kr.)

Hovedstaden: 27 og 39
Midtjylland: 46 og 92
Nordjylland: 11 og 18
Sjælland: 48 og 95
Syddanmark: 41 og 56
Hovedtotal: 173 og 300

Ifølge Energistyrelsen vil alle ansøgninger blive behandlet inden jul, og det endelige udfald af ansøgningsrunden vil blive offentliggjort, når behandlingen er afsluttet.

"Den næste ansøgning runde forventes igangsat i første kvartal af 2017," skriver Energistyrelsen.

Læs også:

Nu begynder slagsmålet om den nye bredbåndspulje: Derfor bliver der kamp om hver en krone

Ny dansk bredbåndskurs rejser tre helt centrale spørgsmål

Her er guiden: Sådan søger du om at få del i bredbåndspuljens 200 millioner kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks