Der er rift om midlerne fra dansk bredbåndspulje: Så mange vil have del i millionerne

Der bliver hård kamp om de 200 millioner i bredbåndspuljen, hvor der netop har været deadline for indlevering af ansøgninger. Se her, hvor mange der har søgt. Og hvorhenne i landet flest ansøgere er interesserede.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

31. oktober var der ansøgningsfrist til midlerne i den meget omtalte bredbåndspulje, hvor i alt 200 millioner kroner skal uddeles til bredbåndsprojekter rundt omkring i landet.

Energistyrelsen, der står for at administrere af bredbåndspuljen, har nu fået overblikket over de indleverede ansøgninger.

Og der kommer til at blive hård kamp om midlerne.

"Energistyrelsen har modtaget 173 ansøgninger på støtte fra bredbåndspuljen," oplyser Energistyrelsen.

"Der er søgt om støtte på samlet over 300 millioner kroner, og projekterne omfatter 11.500 adresser. Energistyrelsen forventer at have færdigbehandlet ansøgningerne inden jul," lyder det videre fra Energistyrelsen.

Kun 80 millioner i 2016

Der er afsat 80 millioner kroner til bredbånds-projekter i 2016 ud af de 200 millioner i puljen, der vil blive fordelt over en periode på fire år.

"Energistyrelsen har modtaget 173 ansøgninger på baggrund af de cirka 400 projekter, som har været annonceret på Energistyrelsens hjemmeside forud for ansøgningsrunden."

"Der er stadig lidt usikkerhed om de endelige tal, da nogle ansøgninger indeholder unøjagtigheder i de indsendte oplysninger, som skal afklares med ansøgerne."

"Derfor kan tal og beløb ændre sig, når Energistyrelsen har behandlet alle ansøgningerne," oplyses det desuden.

Energistyrelsen skriver, at der er 18 forskellige teleselskaber, der indgår i de partnerskaber, der har ansøgt.

"Projekterne er spredt ud over hele landet. Ansøgningerne er fordelt på 63 kommuner."

"Der er mange kommuner, som har valgt at yde supplerende støtte til projekterne. Dermed kan den samlede tildelte offentlige støtte overstige de 80 millioner kroner, der er i puljen i 2016," skriver Energistyrelsen.

Ansøgningerne fordeler sig således:

Antal projekter og Ansøgt tilskud (mio. kr.)

Hovedstaden: 27 og 39
Midtjylland: 46 og 92
Nordjylland: 11 og 18
Sjælland: 48 og 95
Syddanmark: 41 og 56
Hovedtotal: 173 og 300

Ifølge Energistyrelsen vil alle ansøgninger blive behandlet inden jul, og det endelige udfald af ansøgningsrunden vil blive offentliggjort, når behandlingen er afsluttet.

"Den næste ansøgning runde forventes igangsat i første kvartal af 2017," skriver Energistyrelsen.

Læs også:

Nu begynder slagsmålet om den nye bredbåndspulje: Derfor bliver der kamp om hver en krone

Ny dansk bredbåndskurs rejser tre helt centrale spørgsmål

Her er guiden: Sådan søger du om at få del i bredbåndspuljens 200 millioner kroner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S