"Jeg løb ind i Tim Cook under en brandøvelse"

"Jeg har arbejdet på både The Late Show med David Letterman og Late Night-showet med Conan O'Brien, og jeg kunne ligeså godt være endt med en karriere i underholdningsbranchen. Men jeg har altid elsket computere og ny teknologi, og det viste sig at være stærkere end mit ønske om at arbejde i underholdningsbranchen."

Artikel top billede

Foto: IBM

Jeg har arbejdet på både The Late Show med David Letterman og Late Night-showet med Conan O'Brien, og jeg kunne ligeså godt være endt med en karriere i underholdningsbranchen.

Men jeg har altid elsket computere og ny teknologi, og det viste sig at være stærkere end mit ønske om at arbejde i underholdningsbranchen.

Jeg har dog alligevel mødt utroligt mange interessante mennesker i mit liv.

Eksempelvis løb jeg ind i Tim Cook under en brandøvelse.

Jeg skulle til et møde hos Apple og rullede ind på parkeringspladsen i min bil, da jeg så, at alle de ansatte stod ude foran bygningen. Inklusiv Tim Cook.

Det viste sig, at der var en brandøvelse i gang, og mens vi stod og ventede på at blive lukket ind i bygningen, kom Tim Cook hen og sagde goddag. 

Jeg har også mødt Travis Kalanick, CEO for Uber, og Peter Thiel (berømt investor og stifter af PayPal og Palantir, red.).

De var begge to meget inspirerende personer.

Den mest fantastiske person, jeg nogensinde har mødt, er dog Moder Teresa.

Hende mødte jeg for mange år siden, da jeg var på besøg i FN-bygningen med mine forældre (skuespilleren Mia Farrow og pianisten André Previn, red.).

Det er svært at konkurrere med en person, der i den grad har dedikeret sit liv til at hjælpe andre.

Fletcher Previn, VP of Workplace As A Service hos IBM.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S