"Jeg løb ind i Tim Cook under en brandøvelse"

"Jeg har arbejdet på både The Late Show med David Letterman og Late Night-showet med Conan O'Brien, og jeg kunne ligeså godt være endt med en karriere i underholdningsbranchen. Men jeg har altid elsket computere og ny teknologi, og det viste sig at være stærkere end mit ønske om at arbejde i underholdningsbranchen."

Artikel top billede

Foto: IBM

Jeg har arbejdet på både The Late Show med David Letterman og Late Night-showet med Conan O'Brien, og jeg kunne ligeså godt være endt med en karriere i underholdningsbranchen.

Men jeg har altid elsket computere og ny teknologi, og det viste sig at være stærkere end mit ønske om at arbejde i underholdningsbranchen.

Jeg har dog alligevel mødt utroligt mange interessante mennesker i mit liv.

Eksempelvis løb jeg ind i Tim Cook under en brandøvelse.

Jeg skulle til et møde hos Apple og rullede ind på parkeringspladsen i min bil, da jeg så, at alle de ansatte stod ude foran bygningen. Inklusiv Tim Cook.

Det viste sig, at der var en brandøvelse i gang, og mens vi stod og ventede på at blive lukket ind i bygningen, kom Tim Cook hen og sagde goddag. 

Jeg har også mødt Travis Kalanick, CEO for Uber, og Peter Thiel (berømt investor og stifter af PayPal og Palantir, red.).

De var begge to meget inspirerende personer.

Den mest fantastiske person, jeg nogensinde har mødt, er dog Moder Teresa.

Hende mødte jeg for mange år siden, da jeg var på besøg i FN-bygningen med mine forældre (skuespilleren Mia Farrow og pianisten André Previn, red.).

Det er svært at konkurrere med en person, der i den grad har dedikeret sit liv til at hjælpe andre.

Fletcher Previn, VP of Workplace As A Service hos IBM.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS