"Jeg løb ind i Tim Cook under en brandøvelse"

"Jeg har arbejdet på både The Late Show med David Letterman og Late Night-showet med Conan O'Brien, og jeg kunne ligeså godt være endt med en karriere i underholdningsbranchen. Men jeg har altid elsket computere og ny teknologi, og det viste sig at være stærkere end mit ønske om at arbejde i underholdningsbranchen."

Artikel top billede

Foto: IBM

Jeg har arbejdet på både The Late Show med David Letterman og Late Night-showet med Conan O'Brien, og jeg kunne ligeså godt være endt med en karriere i underholdningsbranchen.

Men jeg har altid elsket computere og ny teknologi, og det viste sig at være stærkere end mit ønske om at arbejde i underholdningsbranchen.

Jeg har dog alligevel mødt utroligt mange interessante mennesker i mit liv.

Eksempelvis løb jeg ind i Tim Cook under en brandøvelse.

Jeg skulle til et møde hos Apple og rullede ind på parkeringspladsen i min bil, da jeg så, at alle de ansatte stod ude foran bygningen. Inklusiv Tim Cook.

Det viste sig, at der var en brandøvelse i gang, og mens vi stod og ventede på at blive lukket ind i bygningen, kom Tim Cook hen og sagde goddag. 

Jeg har også mødt Travis Kalanick, CEO for Uber, og Peter Thiel (berømt investor og stifter af PayPal og Palantir, red.).

De var begge to meget inspirerende personer.

Den mest fantastiske person, jeg nogensinde har mødt, er dog Moder Teresa.

Hende mødte jeg for mange år siden, da jeg var på besøg i FN-bygningen med mine forældre (skuespilleren Mia Farrow og pianisten André Previn, red.).

Det er svært at konkurrere med en person, der i den grad har dedikeret sit liv til at hjælpe andre.

Fletcher Previn, VP of Workplace As A Service hos IBM.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank