Producent af Android-overvågningssoftware: Vi har begået en fejl

Kinesisk overvågningssoftware fundet på 120.000 amerikanske smartphones. Kineserne bedyrer, at der er tale om en fejl, og at den godt skjulte software kun skal forbedre kundeserviceoplevelsen.

Artikel top billede

Den kinesiske softwareproducent Shanghai Adups Technology Company har udviklet et overvågningsprogram til Android-telefoner, der opsnapper stort set alle brugerdata.

Datahøsten omhandler blandt andet afsendelse af tekstbeskeder, data om geografiske lokationer, kontaktlister, chatbeskeder og -kontakter til en server i den kinesiske millionby Shanghai hver 72. time.

Endnu er det usikkert, om data også bliver delt med den kinesiske regering.

Det skriver New York Times, efter en person fra det amerikanske sikkerhedsselskab Kryptowire købte en Android-telefon til få hundrede kroner og opdagede en underlig netværkstrafik på sin telefon, der var købt som en brug-og-smid-telefon.

"Selvom om du måske ønskede det, ville du ikke vide, at softwaren var der," lyder det fra Kryptowire, som påpeger, at softwaren ikke er umiddelbart synlig for brugerne.

Vi har begået en fejl
Den amerikanske mobilproducent BLU Products har opdaget overvågningssoftwaren på 120.000 af sine telefoner, og selskabet har nu udsendt en softwareopdatering til at slippe fri fra de kinesiske øjne.

En advokat, som repræsenterer Shanghai Adups Technology Company i USA, har ifølge New York Times forklaret, at overvågningssoftwaren ikke var målrettet amerikanske telefoner.  

Derimod lyder det, at overvågningssoftwaren var udviklet til kinesiske telefonproducenter så de kunne undersøge brugsmønstre bedre.

"Der er tale om en privat virksomhed, som har begået en fejl," lyder det fra advokat Lily Lim, som Adups har hyret.

Lily Lim understreger samtidig, at Adups ikke har udviklet softwaren på vegne af den kinesiske regering.

Hos den amerikanske mobilproducent BLU understreger selskabets direktør, at ifølge Adups er alle rester af overvågningssoftwaren fjernet fra de ramte telefoner.

Leverer til kinesiske giganter
New York Times rapporterer, at overvågningssoftwaren oprindeligt var udviklet til en unavngiven kinesisk mobilproducent, som ville benytte brugerdataen til at optimere sin kundeservice.

Adups advokat i USA Lily Lim forklarer, at producenten gerne ville kunne lære at filtrere i spam-beskeder og uønskede opkald.

Hun forklarer derimod ikke, hvad producenten hedder, og hvor mange telefoner i verden, som har overvågningssoftwaren boende i Android-systemet.

Ifølge Adups' egen kundeliste figurerer mobilgiganter som ZTE og Huawei over de selskaber, som softwareselskabet leverer til, men de to selskaber har endnu ikke kommenteret på sagen.

Overvågningssoftwaren med beskeder til Shanghai-serveren fandt det amerikanske it-selskab Kryptowire på en BLU R1 HD-telefon.

Om andre Android-telefoner er inficeret, vides i skrivende stund ikke. 

Krypteringstjeneste skovler nye brugere ind efter det amerikanske valg


Danske politikere siger ja til øget kryptering - men politiet bør have en bagdør ind til dine data

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,