"At flyve rumfærgen er som at køre en Bentley. At flyve den russiske Soyuz som at tage turen ud over Niagara Falls i en tønde med ild i"

"Det gode er, at så snart du opdager at du ikke dør af det det, så er det noget af det sjoveste som du nogensinde kommer til at opleve i dit liv."

Artikel top billede

At flyve rumfærgen er som at køre en Bentley ned af Park Avenue i New York.

Men at flyve den russiske Soyuz er som at tage turen ud over Niagara Falls i en tønde, som der samtidig er ild i.

Man sidder i den her lille bitte rumkapsel, som bliver virkelig varm.

Uden for eksploderer det hele og lige ved hovedet er der et lille vindue. Når du rammer atmosfæren, så er der så meget ild uden for, at det er lige som at stirre ind i solen.

Det gode er, at så snart du opdager, at du ikke dør af det det, så er det noget af det sjoveste, som du nogensinde kommer til at opleve i dit liv.

Sådan er rummet.

For nyligt var jeg i øvrigt på scenen med Jeff Bezos (Amazons stifter og direktør), og en i salen spurgte ham, hvornår han regnede med at få overskud i hans Blue Origin rum-program.

'Overskud? Om 100 år eller mere tror jeg', var hans svar. Det er imponerende langsigtet tænkning.

Scott Kelly, NASA Astronaut med fire opsendelser bag sig og 382 dage i rummet på scenen til CA World.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job