EU: Danske teleselskaber skal ikke rammes af million-regninger når roaming-afgift fjernes til sommer

Det vil lykkes at finde en løsning, så danske teleselskaber undgår at blive ramt af store million-udgifter, når EU tvangs-fjerner roaming-afgifter til sommer.

Artikel top billede

EU's tvangs-fjernelse af roaming-afgifterne til sommer vil ikke føre til, at de danske teleselskaber står tilbage med store udgifter.

Sådan lyder det ifølge Børsen fra Andrus Ansip, der er EU-kommissær for indre anliggender.

Alle tele-operatører i Europa bliver ramt af fjernelsen af roaming-afgifterne, som ellers hidtil har været en solid indtægts-maskine for mange teleselskaber, der har lukreret på, at udenlandske kunder har benyttet deres net - ofte til meget høje priser.

Ifølge Børsen forhandles der imidlertid for tiden om størrelsen på den engros-pris, som teleselskaberne skal betale for, at deres kunder anvender data, når de er i udlandet.

Her mener de danske teleselskaber, at der er bliver sigtet efter en alt for høj grænse for, hvor meget de sydeuropæiske teleselskaber må opkræve fra de danske teleselskaber.

Ifølge Børsen er der blevet foreslået en maksimalpris på en eurocent per megabyte, som de danske teleselskaber altså i givet fald skal betale for deres kunders brug på udenlandske netværk.

Denne engros-pris er vigtig for de danske teleselskaber, da der typisk rejser flere danskere sydpå end sydeuropæere nordpå, og dermed er engros-prisens størrelse vigtig for de danske teleselskabers forretning.

Men der er ingen grund til uro, mener Andrus Ansip ifølge Børsen.

"Vi er nødt til at prøve at finde denne enighed mellem sydlige og nordiske lande. Muligheden for dispensation er der fortsat. Vi ønsker ikke at ødelægge de succesfulde virksomheder. Det vil betyde, at operatørerne i Danmark, Sverige og Finland ikke vil lave nogen investeringer de næste ti år. Det er ikke i danskernes interesse. Og det er ikke vores mål. Så vi skal undgå misbrug af systemet," siger han til avisen.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

Sådan holder Telia styr på dit roaming-forbrug i hele verden i noget nær realtid

Tilbage til tegnebordet: EU-præsident siger nej til nye roaming-regler i Europa

EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS