EU: Danske teleselskaber skal ikke rammes af million-regninger når roaming-afgift fjernes til sommer

Det vil lykkes at finde en løsning, så danske teleselskaber undgår at blive ramt af store million-udgifter, når EU tvangs-fjerner roaming-afgifter til sommer.

Artikel top billede

EU's tvangs-fjernelse af roaming-afgifterne til sommer vil ikke føre til, at de danske teleselskaber står tilbage med store udgifter.

Sådan lyder det ifølge Børsen fra Andrus Ansip, der er EU-kommissær for indre anliggender.

Alle tele-operatører i Europa bliver ramt af fjernelsen af roaming-afgifterne, som ellers hidtil har været en solid indtægts-maskine for mange teleselskaber, der har lukreret på, at udenlandske kunder har benyttet deres net - ofte til meget høje priser.

Ifølge Børsen forhandles der imidlertid for tiden om størrelsen på den engros-pris, som teleselskaberne skal betale for, at deres kunder anvender data, når de er i udlandet.

Her mener de danske teleselskaber, at der er bliver sigtet efter en alt for høj grænse for, hvor meget de sydeuropæiske teleselskaber må opkræve fra de danske teleselskaber.

Ifølge Børsen er der blevet foreslået en maksimalpris på en eurocent per megabyte, som de danske teleselskaber altså i givet fald skal betale for deres kunders brug på udenlandske netværk.

Denne engros-pris er vigtig for de danske teleselskaber, da der typisk rejser flere danskere sydpå end sydeuropæere nordpå, og dermed er engros-prisens størrelse vigtig for de danske teleselskabers forretning.

Men der er ingen grund til uro, mener Andrus Ansip ifølge Børsen.

"Vi er nødt til at prøve at finde denne enighed mellem sydlige og nordiske lande. Muligheden for dispensation er der fortsat. Vi ønsker ikke at ødelægge de succesfulde virksomheder. Det vil betyde, at operatørerne i Danmark, Sverige og Finland ikke vil lave nogen investeringer de næste ti år. Det er ikke i danskernes interesse. Og det er ikke vores mål. Så vi skal undgå misbrug af systemet," siger han til avisen.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

Sådan holder Telia styr på dit roaming-forbrug i hele verden i noget nær realtid

Tilbage til tegnebordet: EU-præsident siger nej til nye roaming-regler i Europa

EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S