EU: Danske teleselskaber skal ikke rammes af million-regninger når roaming-afgift fjernes til sommer

Det vil lykkes at finde en løsning, så danske teleselskaber undgår at blive ramt af store million-udgifter, når EU tvangs-fjerner roaming-afgifter til sommer.

Artikel top billede

EU's tvangs-fjernelse af roaming-afgifterne til sommer vil ikke føre til, at de danske teleselskaber står tilbage med store udgifter.

Sådan lyder det ifølge Børsen fra Andrus Ansip, der er EU-kommissær for indre anliggender.

Alle tele-operatører i Europa bliver ramt af fjernelsen af roaming-afgifterne, som ellers hidtil har været en solid indtægts-maskine for mange teleselskaber, der har lukreret på, at udenlandske kunder har benyttet deres net - ofte til meget høje priser.

Ifølge Børsen forhandles der imidlertid for tiden om størrelsen på den engros-pris, som teleselskaberne skal betale for, at deres kunder anvender data, når de er i udlandet.

Her mener de danske teleselskaber, at der er bliver sigtet efter en alt for høj grænse for, hvor meget de sydeuropæiske teleselskaber må opkræve fra de danske teleselskaber.

Ifølge Børsen er der blevet foreslået en maksimalpris på en eurocent per megabyte, som de danske teleselskaber altså i givet fald skal betale for deres kunders brug på udenlandske netværk.

Denne engros-pris er vigtig for de danske teleselskaber, da der typisk rejser flere danskere sydpå end sydeuropæere nordpå, og dermed er engros-prisens størrelse vigtig for de danske teleselskabers forretning.

Men der er ingen grund til uro, mener Andrus Ansip ifølge Børsen.

"Vi er nødt til at prøve at finde denne enighed mellem sydlige og nordiske lande. Muligheden for dispensation er der fortsat. Vi ønsker ikke at ødelægge de succesfulde virksomheder. Det vil betyde, at operatørerne i Danmark, Sverige og Finland ikke vil lave nogen investeringer de næste ti år. Det er ikke i danskernes interesse. Og det er ikke vores mål. Så vi skal undgå misbrug af systemet," siger han til avisen.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

Sådan holder Telia styr på dit roaming-forbrug i hele verden i noget nær realtid

Tilbage til tegnebordet: EU-præsident siger nej til nye roaming-regler i Europa

EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS