EU: Danske teleselskaber skal ikke rammes af million-regninger når roaming-afgift fjernes til sommer

Det vil lykkes at finde en løsning, så danske teleselskaber undgår at blive ramt af store million-udgifter, når EU tvangs-fjerner roaming-afgifter til sommer.

Artikel top billede

EU's tvangs-fjernelse af roaming-afgifterne til sommer vil ikke føre til, at de danske teleselskaber står tilbage med store udgifter.

Sådan lyder det ifølge Børsen fra Andrus Ansip, der er EU-kommissær for indre anliggender.

Alle tele-operatører i Europa bliver ramt af fjernelsen af roaming-afgifterne, som ellers hidtil har været en solid indtægts-maskine for mange teleselskaber, der har lukreret på, at udenlandske kunder har benyttet deres net - ofte til meget høje priser.

Ifølge Børsen forhandles der imidlertid for tiden om størrelsen på den engros-pris, som teleselskaberne skal betale for, at deres kunder anvender data, når de er i udlandet.

Her mener de danske teleselskaber, at der er bliver sigtet efter en alt for høj grænse for, hvor meget de sydeuropæiske teleselskaber må opkræve fra de danske teleselskaber.

Ifølge Børsen er der blevet foreslået en maksimalpris på en eurocent per megabyte, som de danske teleselskaber altså i givet fald skal betale for deres kunders brug på udenlandske netværk.

Denne engros-pris er vigtig for de danske teleselskaber, da der typisk rejser flere danskere sydpå end sydeuropæere nordpå, og dermed er engros-prisens størrelse vigtig for de danske teleselskabers forretning.

Men der er ingen grund til uro, mener Andrus Ansip ifølge Børsen.

"Vi er nødt til at prøve at finde denne enighed mellem sydlige og nordiske lande. Muligheden for dispensation er der fortsat. Vi ønsker ikke at ødelægge de succesfulde virksomheder. Det vil betyde, at operatørerne i Danmark, Sverige og Finland ikke vil lave nogen investeringer de næste ti år. Det er ikke i danskernes interesse. Og det er ikke vores mål. Så vi skal undgå misbrug af systemet," siger han til avisen.

Læs også:

Nu tvinger EU roamingpriserne længere ned: Sådan skal teleselskaberne tjene pengene hjem

TDC vinder danske mobilkunder: Alligevel har telegiganten alvorlige problemer

Sådan holder Telia styr på dit roaming-forbrug i hele verden i noget nær realtid

Tilbage til tegnebordet: EU-præsident siger nej til nye roaming-regler i Europa

EU fjerner forhadte roaming-afgifter til sommer - men der bliver (alligevel) ikke ubegrænset roaming i Europa

Roamingpriser i frit fald: Så lidt skal du fremover betale for mobilsurf og sms'er over hele Europa

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos