Dansk webbureau efter trusler til kunderne om sletning af mails: Vi gør det for at beskytte kunderne

Interview: Det danske webbureau Orango har opkrævet betaling for tvangsopgradering af kundernes ellers gratis mails fra Google for at beskytte kunderne mod Googles servicevilkår, fortæller direktør Klaus Walkusch.

Artikel top billede

Det danske webbureau Orango fik i slutningen af august ny ejer i form af Pixlab A/S, og samtidigt fik Orango ny direktør i skikkelse af Klaus Walkusch.

Han ejer blandt andet også Orango-konkurrenten Standoutmedia.

Siden Orango-overtagelsen har flere af webbureauets kunder i september modtaget fakturaer om, at de skal betale for de Gmail-services, som de ellers har kørt gratis hos Orango.

Det kan du læse mere om her: Dansk webbureau truer kunder: Betal for gratis Google-tjenester eller få slettet dine mails

Google: Vi har samme vilkår som altid
Samtidig forklarer Orango i forbindelse med sine fakturaopkrævninger, at kunderne kan stille alle de spørgsmål, de vil, for Orango er certificeret Google-partner.

Dette stemmer dog ikke helt overens med virkeligheden, da Orango ikke er såkaldt Google Cloud-partner, som kan videresælge mailløsninger.

Computerworld har kontaktet Google, som imidlertid ikke vil kommentere konkrete sager.

It-giganten oplyser dog til Computerworld, at Google ikke har ændret sine forretningsbetingelser angående de gratis mailkonti.

Dette burde så også gælde for de Orango-kunderne, som har Gmail-løsninger. 

Derfor har Computerworld kontaktet direktør Klaus Walkusch fra Orango for at høre, hvad der ifølge ham er op og ned i denne sag.

Orango: Vi beskytter kunderne
Klaus Walkusch oplyser til Computerworld, at fakturaopkrævningen og medfølgende opgradering til G-suite-produktet (tidligere Google Apps for Business) er sket for at beskytte kunderne mod Googles sletninger.

For Google er ifølge Klaus Walkusch begyndt at slette Orangos kunders mails startende med virksomheder, der begynder med bogstavet 'A'.

Siden hen har Orango en længere maildialog med Google om, hvorvidt dette er rimeligt.

Google fastholder ifølge Klaus Walkusch, at når kunderne har fået Gmails i forbindelse med et betalingsprodukt - her hjemmesider fra webbureauet Orango - er det i strid med Googles servicevilkår.

"Vi har administrationsrettigheder til kundernes Gmails, og der går vi ind og suspenderer deres mails. Det gør vi for at sikre os, at vi ikke går tilbage til Google og siger, at vi har ryddet op, så Google bare kan lukke resten," siger Klaus Walkusch.

"Hvis vi suspenderer mailen, kan kunden jo opdage, at hans mail ikke virker længere, og så kan kunden ringe ind, hvorefter vi kan fjerne suspenderingen. På den måde kan kunden selv tage stilling til, om vedkommende vil betale for opgraderingen eller ej"

Læs også: Dansk webbureau truer kunder: Betal for gratis Google-tjenester eller få slettet dine mails

Læs Orango-direktør Klaus Walkusch forklaring: Direktør vil kun interviewes per mail: Derfor har vi sendt fakturaer ud for gratis Gmail

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos