Dansk webbureau efter trusler til kunderne om sletning af mails: Vi gør det for at beskytte kunderne

Interview: Det danske webbureau Orango har opkrævet betaling for tvangsopgradering af kundernes ellers gratis mails fra Google for at beskytte kunderne mod Googles servicevilkår, fortæller direktør Klaus Walkusch.

Artikel top billede

Det danske webbureau Orango fik i slutningen af august ny ejer i form af Pixlab A/S, og samtidigt fik Orango ny direktør i skikkelse af Klaus Walkusch.

Han ejer blandt andet også Orango-konkurrenten Standoutmedia.

Siden Orango-overtagelsen har flere af webbureauets kunder i september modtaget fakturaer om, at de skal betale for de Gmail-services, som de ellers har kørt gratis hos Orango.

Det kan du læse mere om her: Dansk webbureau truer kunder: Betal for gratis Google-tjenester eller få slettet dine mails

Google: Vi har samme vilkår som altid
Samtidig forklarer Orango i forbindelse med sine fakturaopkrævninger, at kunderne kan stille alle de spørgsmål, de vil, for Orango er certificeret Google-partner.

Dette stemmer dog ikke helt overens med virkeligheden, da Orango ikke er såkaldt Google Cloud-partner, som kan videresælge mailløsninger.

Computerworld har kontaktet Google, som imidlertid ikke vil kommentere konkrete sager.

It-giganten oplyser dog til Computerworld, at Google ikke har ændret sine forretningsbetingelser angående de gratis mailkonti.

Dette burde så også gælde for de Orango-kunderne, som har Gmail-løsninger. 

Derfor har Computerworld kontaktet direktør Klaus Walkusch fra Orango for at høre, hvad der ifølge ham er op og ned i denne sag.

Orango: Vi beskytter kunderne
Klaus Walkusch oplyser til Computerworld, at fakturaopkrævningen og medfølgende opgradering til G-suite-produktet (tidligere Google Apps for Business) er sket for at beskytte kunderne mod Googles sletninger.

For Google er ifølge Klaus Walkusch begyndt at slette Orangos kunders mails startende med virksomheder, der begynder med bogstavet 'A'.

Siden hen har Orango en længere maildialog med Google om, hvorvidt dette er rimeligt.

Google fastholder ifølge Klaus Walkusch, at når kunderne har fået Gmails i forbindelse med et betalingsprodukt - her hjemmesider fra webbureauet Orango - er det i strid med Googles servicevilkår.

"Vi har administrationsrettigheder til kundernes Gmails, og der går vi ind og suspenderer deres mails. Det gør vi for at sikre os, at vi ikke går tilbage til Google og siger, at vi har ryddet op, så Google bare kan lukke resten," siger Klaus Walkusch.

"Hvis vi suspenderer mailen, kan kunden jo opdage, at hans mail ikke virker længere, og så kan kunden ringe ind, hvorefter vi kan fjerne suspenderingen. På den måde kan kunden selv tage stilling til, om vedkommende vil betale for opgraderingen eller ej"

Læs også: Dansk webbureau truer kunder: Betal for gratis Google-tjenester eller få slettet dine mails

Læs Orango-direktør Klaus Walkusch forklaring: Direktør vil kun interviewes per mail: Derfor har vi sendt fakturaer ud for gratis Gmail

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car