Nu kan du se 4K-Netflix på din Windows-pc - hvis den altså lever op til nogle skrappe krav

Netflix har åbnet for 4K-film på Windows-pc'er - men det kræver noget at få lov til at se med. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

Netflix er en af de få streaming-tjenester, der tilbyder 4K-film og serier, men det har ikke været muligt at se filmene på din Windows-computer trods en investering i en monitor med UHD-opløsning. 

Frygten for piratkopiering hos filmproducenterne har holdt den høje opløsning fra serieglade Windows-brugere, der i stedet har måtte se film og serier på et 4K-fjernsyn igennem en dertilhørende app eller et Android-TV.

Men endelig kan du se 4K-film via Netflix på din Windows 10-computer. Ja, forudsat at du har købt en computer til 12.000 kroner inden for de seneste to måneder.

Det skriver Ars Technica

Nyeste af alting
Netflix 4K-streaming introducerer Microsofts PlayReady 3.0 DRM, som er en kopibeskyttelse, der kræver sit af dit Windows-udstyr.

Du skal først og fremmest have et 4K-abonnement hos Netflix, som koster 120 kroner per måned.

Dernæst kræver Netflix, at din computer er udstyret med Windows 10 Anniversary Update - den nyeste opdatering indtil nu.

Din Windows-pc skal også kunne afkode 10-bit HEVC, som er det 4K-kodeks Netflix blandt andet benytter, og det kan kun de nyeste, syvendegeneration Intel Core-processor, også kaldet Kaby Lake.

Kaby Lake-serien er endnu ikke udkommet som en processor til stationære computere - kun til bærbare computere.

Teknisk set understøtter Nvidias nyeste GTX 1060, 1070 og 1080-grafikkort også 10-bit HEVC og PlayReady 3.0, men de er ikke kompatible ifølge Netflix. 

Og så til det sidste krav: Du skal benytte Microsoft Edge-browser, som indtil videre mangler det store mainstream-gennembrud. 

Det kan du læse mere om her: Chrome buldrer frem: Er nu verdens mest udbredte browser - Microsoft drøner tilbage

Alle disse krav og foranstaltninger sker for at forebygge pirater i at kopiere filmen i den høje kvalitet. Det betyder samtidig, at almindelige mennesker ikke kan få lov til at se og købe 4K-film på deres bærbare Windows-computer. 

Læs også: Pas på: Dit hundedyre 4K-fjernsyn kan få meget svært ved at vise 4K-film

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)